Piatok, 24. máj 2024

Na Slovane sa VARilo až hrniec prekypel

FOTO TASR - Martin Baumann

Varila myšička kašičku na Tehelnom políčku. To, komu dala, si skúsime so subjektívnym nadhľadom rozobrať.

V sobotu večer sa hral televízny šláger druhého kola našej futbalovej ligy medzi Slovanom a Trenčínom. Hráči sa dusili v ťaživom vzduchu, diváci po troškách prepadávali sitkom turniketov, VAR zaváral o sto šesťsto a rozhodca sám seba ugriloval. Očakávaný gurmánsky kumšt ale skončil s trpkou príchuťou na jazyku.

Ofsajdové lajny

Zápas  sa od začiatku vyvíjal v obojstranne ofenzívne ladenom duchu. Hra sa prelievala, no aj obranné formácie si počínali v súbojoch veľmi dobre a ani z jednej strany sa útočníci nedostávali do vyložených šancí.

Pred prestávkou nikým nekrytý Hrnčár rozvlnil sieť a prvý raz sa „telefonovalo“ s gastronomickým ústavom v Senci. Rátali sme sekundy, ba dokonca minúty, kým nám réžia ukáže na obrazovkách, čo sa vlastne skúma. Išlo nakoniec o milimetrový ofsajd ktorý predchádzal centru na strelca gólu.

Zo záberu sa veľmi ťažko dalo odčítať, kedy lopta opustila nohu prihrávajúceho hráča, kamera nebola na úrovni hráčov a čiaru súbežnú so strihom trávnika pri poslednej obrancovej končatine sme si tak mohli maximálne odmerať pravítkom na obrazovke.

Po zmene strán Trenčín vybehol na Slovan a pár minút ho nepustil z vlastnej šestnástky. Z následného brejku Strelec rozvlnil sieť, no opäť sa muselo posudzovať. Zábery na obrazovku prišli rýchlejšie, ofsajd vyzeral byť trochu jednoznačnejší než ten prvý, no fanúšikovia Slovana si mohli chystať argumenty na neskôr.

Trenčianske zárezy

To „neskôr“ prišlo skôr ako to ktokoľvek čakal. Lavrinčík s Lichým sa v súboji otáčali smerom k lopte a belasý hráč padol a začal sa zvíjať po zemi s rukami na tvári. Rozhodca, ktorý bol zhruba meter od situácie nemilosrdne vytasil druhú žltú kartu pre Lavrinčíka a poslal ho do spŕch.

Z opakovaného záberu nám bolo všetkým zrejmé, že za Lichého výkon by sa nemuseli hanbiť ani herci z Afrického poháru národov, no pokiaľ je mu vzorom Neymar, trápiť ho to nemusí.

Fanúšikovia Trenčína sa v pozápasových diskusiách pýtali, prečo VAR neskúmal práve túto situáciu. Žiaľ, nemohol, lebo pri pravidle červenej karty sa posudzuje VARom len tá, ktorá  je priama, nie tá, čo vyplýva z druhej žltej.

Druhým zlomovým momentom bol útok Slovana, ktorý nasledoval. Weiss pálil, Yem vyrazil na roh. Zo skúseností z každého možného vesmíru vieme, že pokiaľ by došlo čo i len k drobnej pochybnosti, že bola lopta vyrazená rukou, strieľajúci hráč aj s kamarátmi by za ňu ihneď orodovali.

K ničomu takému nedošlo. Všetci sme sa pripravovali na rohový kop a v tom rozhodca ukázal povestné rapperské gesto a zamieril k obrazovke.

Žiadny z troch posudzovaných záberov nebol jasný. Ten z boku bol príliš z diaľky, spredu zacláňal kamere iný z obrancov a spoza brány sme videli, ako Yem schováva ruku za chrbát a v momente keď sa od neho odráža lopta, ju má niekde pri nohe.

Každopádne, z úsudkov a okolností, ktoré sme si zanalyzovali každý po svojom, 99 ľudí zo 100 by sa prikláňalo k záveru, že lopta išla od kolena. Žiaľ, ten pán v čiernom, ktorý o všetkom rozhoduje, bol tou jednou percentuálnou odchýlkou a nariadil pokutový kop.

Trenčín sa napriek dvom sporným momentom snažil s výsledkom niečo urobiť, z čoho vyplývali mnohé diery v obrane. Zmrhal využil jednu z nich a zariadil dvojgólovú poistku pre Slovan.

Pokazený večer

Zápas nám ukázal dva nelichotivé závery.

Prvým je fakt, že napriek rozsiahlemu niekoľkomesačnému testovaniu systému VAR v našich podmienkach, technológia má u nás veľké nedostatky a nemalo by pri nej dochádzať k takýmto sporným situáciám.

Už to, že systém kúskuje hru a zabraňuje skutočným emóciám pri gólovej radosti, vieme aj zo zahraničia. Keď k tomu pridáme nejasné zábery z televízneho prenosu, ktoré podnecujú vášnivé, osočujúce, až konfliktné diskusie, nedá sa to vnímať ako pozitívny prínos technologického pokroku.

Druhou škvrnou badateľnou na našich trávnikoch je veľmi úzkostlivý meter pri posudzovaní zákrokov. Ako máme možnosť vidieť vo vrcholných európskych ligách a čo sme mali možnosť vidieť pred pár týždňami na EURO 2020, pretrvávajúcim trendom je plynulosť hry a čo najmenšie zásahy rozhodcov.

V našej lige je tento trend úplne opačný. Pokiaľ niektoré mužstvo založí svoju taktiku na tom, aby bolo konštantne faulované, aby kúskovalo hru, je mu to umožnené. Rozhodcovia v drvivej väčšine ochotne papajú každý pád pri krytí lopty, nevyžiadaný konflikt pri ktorom hráč mohol pokračovať kolmo do voľného priestoru, no radšej si hodí loptu akurát tak, aby brániaci hráč nestihol dobrzdiť a musí faulovať, aj keď to nemal vôbec v úmysle a pod.

Nemôžeme sa potom čudovať, že naše tímy nezbierajú body do koeficientu, lebo sú zvyknuté na slovenský rozhodcovský štandard a keď zákrok, ktorý by bol v našej lige ohodnotený žltou kartou, nie je v kvalifikácii európskej súťaže ani len posúdený ako nedovolený, chyba je niekde inde.

Liga rozpútala vášne fanúšikov už v druhom kole a aj keď sa podarilo vybojovať polovičnú kapacitu ľudí na štadiónoch, týmito ranami do vlastných radov nikdy nedosiahneme ani len tú. Na šláger kola v sobotu neprišlo ani 15% kapacity Tehelného poľa. O niečom to svedčí.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera