Nedeľa, 30. jún 2024

Na vlastné buľvy: Derby DAC – Slovan

Gabriel Vass Gabriel Vass 17.02.2019
SITA

Už týždne sa na Žitnom ostrove nehovorilo o ničom inom, ako o Fortunaligovom derby s úhlavným rivalom zo Slovana. Ako správny permanentkár a vyslanec TakUrčitee som na štadióne nemohol chýbať.

Lístky ako teplé rožky

Ako sa už viackrát písalo, lístky na zápas išli ako teplé rožky. Na známom portáli s výmenou a predajom rozličného tovaru sa ceny šplhali až k 60€ za kus. Za toľko kúpite lístky na Premiere League. Dunajská po dva a pol roku kompletne dostavala MOL Arénu, ktorá momentálne ponúka miesto pre 12 700 divákov.

Ako to už pred každým zápasom DAC-u býva zvykom, klub ponúka úvodný výkop niekomu zo svojich sympatizantov. Väčšinou sú to obyčajní diváci, ktorí oslavujú jubileum a ich rodiny im to doprajú ako darček, inokedy dostane priestor legenda klubu a niekedy je to známa osobnosť. Vykopnúť jarnú časť sezóny proti Slovanu si klub pozval, dovolím si tvrdiť, momentálne jednu z najlepších športovkýň na svete. Maďarskú plavkyňu, niekoľkonásobnú olympijskú a svetovú šampiónku, Katinku Hosszú. Ja ju považujem za ženskú verziu Phelpsa a staval by som ju na rovnakú úroveň ako je Shiffrinová, Federer alebo McDavid.

Sektor proti sektoru

Belasí tiež nenechali nič na náhodu a približne 600 fanúšikov solídne zaplnili sektor hostí. Domáci fans na oplátku pripravili pekné choreo. Oba tímy vedeli, o čo ide. Ak by Dunajská prehrala, titul už nezíska. Slovan by sa v podstate uspokojil aj s remízou, ale samozrejme chceli vyhrať a dať chladiť šampanské. Pri letmom pohľade na súpisky mal Slovan mierne navrch. Čo post, to kvalita. Domácim chýbal kľúčový Davis, ktorý sa zranil na konci zimnej prípravy. 

Oficialitky sa skončili a mohol sa začať samotný zápas. Od začiatku to bol viac taktický boj. Náznaky pološancí, ale nič vážne. Až kým neprišli prvé reklamácie pokutových kopov. Najskôr Jedlička veľmi tesne uchmatol loptu Šporarovi, a následne na druhej strane spadol Taiwo za pomoci dvoch obrancov Slovana. Obe situácie boli čisté. V prvom polčase zaujali ešte polonožničky Kristofera Vidu a hlavička Božikova tesne vedľa. Do prestávky sa teda išlo za nerozhodného stavu.

Druhý polčas začal 100% tutovkou Slovana. Koštrna sa nechal odtlačiť pri čiare de Kampsom, následne z rýchleho protiútoku sa ocitol zoči-voči Jedličkovi Moha. Z jedenástich m mu to ale napálil priamo do hrude. Trestuhodné.

Sporné situácie

A potom prišla prvá sporná situácia. Priamy kop Sukhotského skončil v sieti domácich, ale tesne predtým Šporar prebehol pred Jedličkom. Čiarový mával ofsajd. Asi bol, ale nedal by som za to ruku do ohňa.

Situácia pred neuznaným gólom.

Čo by to bolo za derby bez penalty? Prišiel Medvedevov center a Blackmanova ruka v pokutovom území. Keďže pri penalte sa výhoda neponecháva, rozhodca ani nenechal Slovanistov dokončiť akciu a ukázal na biely bod. Šporar sa nemýlil a bolo 0:1.

O pár minút neskôr sa odohral ďalší sporný moment. Na Holmanov center si najvyššie vyskočil Ljubičič a tesne po hlavičke dostal bombu päsťou od Jedličku. Bol to faul alebo nie? Bolo to asi 20 centimetrov od päťky, tam treba počítať s tým, že je to brankárové teritórium. Na jednej strane, je evidentné, že Jedlička ho trafil. Na druhej strane, keby Ljubičič stotinu sekundy predtým nezahral loptu hlavou, Jedlička by ju určite mal. Lopta bola bola počas faulu preč, takže by to nijak neovplyvnilo akciu. Mohlo sa to pískať ale ani nemuselo. Vždy keď som takéto situácie videl v iných zápasoch, takmer nikdy sa to nepískalo. Obe strany mali čiastočne pravdu.  

Päsťou Ljubičičovi.

Posledná haluz ale prišla v nadstavenom čase. Center do šestnástky Slovana odvrátil Ljubičič, a padajúca lopta pristála na predlaktí Mohu. Píšťalka rozhodcu aj ruka čiarového ostali dolu. Ak sa pískala penalta po ruke Blackmana, muselo sa pískať aj toto. Huk následne ponaháňal rozhodcu, ako onoho času Ballack, ale nič z toho. Už sa nič viac nestalo a pískal sa koniec. Slovan vyhral a titul je už na polceste do Bratislavy.

Ruka?!

Kľúčové otázky a odpovede

Natískajú sa tu dve otázky. Prečo DAC prehral? A prečoSlovan vyhral?

Na prvú otázku odpoviem tak, že DAC to nezvládli v hlavách. Kombinácia viazla, nakopávali lopty na Taiwa, nepresné prihrávky, ale hlavne podcenili súpera. Viackrát počas zápasu som si vravel, veď sem nedošla Podbrezová. Toto je Slovan, silný Slovan. Nedostupovali k hráčom, nevracali sa, a dopredu neukázali skoro nič. Ako som na začiatku písal, citeľne chýbal Davis. Najmä preto, že obe obranné krídla, Koštrna aj Blackman, síce vzadu dominovali, ale dopredu sa vôbec nedostali. Slovan mohol v Dunajskej pokojne vyhrať o pár gólov a nikto by nič nepovedal.

Slovan vyhral preto, lebo si bol vedomý svojej sily. Je to najsilnejší Slovan za posledné roky a tak to v tabuľke aj vyzerá. Ukázali smrtiace prechody do útoku. V momente štartovali so 6-7 hráčmi proti často štyrom domácim. Kľúčom k úspechu bol podľa mňa Man of the match, kapitán Božikov. Bol ako stena. Každú hlavičku a každý súboj vyhral. Šporar, ten mal v sobotu Vianoce. Nikto sa neodvážil k nemu priblížiť, tobôž nie kopnúť alebo postrčiť. Dal penaltu, rozdal zopár kľúčových prihrávok a môže byť spokojný.

Na záver chcem upriamiť pozornosť na divákov. Čakal som mierne nepokoje, delobuchy, nevraživosť. Nič z toho sa ale neudialo. Klobúk dolu pred oboma tábormi. Áno, raz za čas tam boli pokriky, ale ani raz som nemal pocit, že by napätie viselo vo vzduchu.

Takto má vyzerať derby bez výtržností.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera