Pondelok, 18. marec 2024

Na vlastné buľvy: Derby, ktoré nemalo konca

Ján Janočko Ján Janočko 29.05.2023

Už dlho som nebol na dedinskom futbale a rovnako dlho som nemal úplne voľný víkend. V sobotu večer som teda zapol miestne internety a oslovil kamaráta, ktorý je v lokálnom futbale v Trnave a okolí zorientovanejší. Voľba nakoniec padla na zápas, ktorý sa hral medzi bežeckými dráhami a medzi rozostavaným sídliskom a tenisovým areálom. A na to, že išlo o dedinský futbal, som vôbec nebol na dedine. A vlastne to v závere ani nevyzeralo ako futbalový zápas.

FK AŠK Slávia Trnava – TJ Vinohradník Suchá nad Parnou

Verte či nie, v Trnave a okolí sa hrá aj 8. liga a dokonca nie je v hierarchii súťaží najnižšie. Áno, aj z nej sa dá vypadnúť! No a práve boj o záchranu bol to, o čo išlo v stretnutí, ktoré bolo… Dovolím si odvážne povedať, že derby. Domáci boli druhí od konca, hostia štvrtí odo dna tabuľky.

Keďže Slávia má ihrisko v rovnomennom športovom areáli, zamieril som za slnečného dňa na miesto plné bežcov, korčuliarov, no a, samozrejme, futbalistov. Špecifikom areálu je, že má takzvanú šikmú dráhu pre bežcov, zhodou okolností končiacou za jednou z bránok. Výhľad mám rád z väčšej výšky, a tak som si mohol pozrieť zápas ako na dlani. Obetoval som kvôli tomu aj tieň z nižšieho porastu vedľa ihriska, pod ktorým stáli diváci.

Príjemne vyzerajúci domáci trávnik si ozaj nezaslúžil toľko nadávok, koľko v stretnutí padlo. Našťastie padali aj góly a karty. Prvá červená už po 20 minútach hry. Naháňačka za loptou skončila súbojom telo na telo no a keď už som išiel uznanlivo a nenápadne prikývnuť hlavou za slušný obranný súboj, rozhodca vytasil kartu. Najprv žltú, potom sa ale potrestaný hráč porúčal na lavičku. Pravda, možno som zmeškal zmenu, lebo som sa nakláňal po plechovku s nápojom, ktorého názov pripomína expremiéra. Faulom na červenú kartu si nie som istý, ale beriem, možno som len nevidel cez pletivo.

Góly, karty, penalty

Po červenej karte prišiel prvý pekný moment zápasu – domáca trinástka strieľala priamy kop spoza šestnástky, gólman Suchej nad parou zvládol dobre umiestnený pokus vyraziť. Slávisti boli aktívnejší, prvý gól však strelili hostia v 22. minúte. Ako som pozeral, tak som videl, že aj toto odpískanie penalty vyvolá kontroverzie, ale viete ako, vysoké pletivo a odpočívajúci VAR vedia zmiasť nejedného diváka. I zrazu bolo 0:1.

Do polčasu domáci strhli vedenie na svoju stranu – najskôr krásnym priamym kopom, ktorý sme všetci štyria stojaci na bežeckej dráhe oslávili masívnym potleskom a potom gólom po akcii, pri ktorej hostia reklamovali ofsajd. Či bol, to je otázka na Muldera a Scullyovú, zelený tím v tom však mal pri hádke s prístojacim domácim priaznivcom jasno.

Atmosféra hustla, nadávok pribúdalo a arbiter si na svoju adresu vypočul rôzne írečité výrazy. Keďže sa hralo o 10:30, niektorí hráči sa zrejme tešili na obed, lebo padla aj hláška: “Tak nám daj všetkým červenú a môžeme ísť domov.” a nakoniec prišli aj vyhrážky, že hostia už na druhý polčas nenastúpia. Polčas sa dohral, hádky neprestávali a tak sme šli do bufetu s imaginárnym prísľubom, že druhý polčas bude vyhrotený, ako sa na dedinské derby hrané v meste patrí. Ako by povedal Patrik Herman v Reflexe: Osud to však zariadil inak.

Druhý polčas, ktorý nebol

S dvomi pollitrovými citronádami sme sa o pocitových 10 minút vrátili na zápas, aby sme zistili, že na tabuli už svieti 53. minúta, čo by sedelo len v prípade, že v bufete plynie čas inak ako mimo neho. Na pôvodnom diváckom mieste som sa snažil spočítať hráčov, no nijako mi nesedel počet tých na ihrisku. Kamarát ma upozornil, že hosťom dvoch vylúčili, aj tak som ale skúšal overiť počty trojčlenkou. Lenže to som už nestihol. Nie preto, že by som bol slabý počtár, ale preto, že rozhodca ukončil zápas.

Áno, čítate dobre. Zápas bol v 55. minúte ukončený. Miestny hlásateľ neexistuje, takže som sa nedozvedel dôvod, hoci spomínané slová o nenastúpení na druhý polčas možno čo-to naznačili.

Pre istotu som si ešte raz overil, že v 8. lige sa nehrá 2×25 minút plus nadstavený čas, ani že sa tu nekoná o jednu prestávku navyše. Pri odchode z areálu som videl niektorých hráčov “v civile” a tak pre mňa koniec dedinského futbalu v meste ostáva záhadou, akú by mohol v nedeľu popoludní riešiť Hercule Poirot. Zápas teda (ne)skončil 2:1 a ak viete viac, napíšte mi to, prosím, do komentárov.

Pondelková aktualizácia: Ráno som si na Trnavskom hlase prečítal, že duel bol ukončený preto, lebo hostia nemali za koho striedať, hoci mali v zápise náhradníkov – tí však už na lavičke neboli. Zvyšných 35 minút sa tak asi dohrá na zväze.