Nedeľa, 21. júl 2024

Na vlastné buľvy: Košický Sagna sa zatiaľ dohovorí len gólmi. Šamorínu strelil rovno štyri

Foto: Denis Bohumil Schvarcz

Môže vám ťahať pomaly na päťdesiatku, keď vám mama do telefónu oznámi, že pre chlapov zohnala lístky na futbal, idete. Tri generácie nášho rodu sa tak v sobotu ocitli v Košickej futbalovej aréne. Keďže sa hral zápas môjho rodného mesta (Košice) proti mestu aktuálneho trvalého pobyty (Šamorín), neodolal by som tak či tak.

FC Košice – ŠTK Šamorín 5:1 (1:1)

Na Všešportový areál som na žlto-modrých chodil ako tínedžer, dnes neďaleko pôvodného kotla pre 40-tisíc divákov stojí polovica nového, pekného futbalového štadióna. Zatiaľ pre šesť tisíc ľudí, keď dobetónujú tribúny za bránkami, bude ich môcť chodiť raz toľko.

Na šláger Druhej ligy – hral druhý s tretím po šiestich kolách – prišlo okrem nás ešte tisícpäťsto Košičanov. Miestnym sa málilo a ja s nimi súhlasím. Cez víkend sa na futbal oplatilo vybehnúť.

Ledva sme sa usadili a okukali miestne reálie, pekná akcia hostí zo Šamorína skončila gólom v sieti Kiru. Bálint Csóka zavesil v štvrtej minúte svoj štvrtý gól v sezóne a predznamenal dôležité číslo večera. Šoltísovcov vývoj zaskočil, tí si možno mysleli, že aj hráči zo Žitného ostrova sú na výjazdoch na pevninu poloviční. Herne celkom určite neboli, rýchlymi protiútokmi ukazovali, že neprišli na východ na výlet, ale skôr pre body.

Pokazil im to až po polhodine hry jeden vlastný. Brankár Michal Trnovský si vypýtal nomináciu na Frajera na záver. Bol to ale frajer iný. Landing Sagna sledoval malú domov a dosledoval ju tak dôrazne, že skončila v sieti.

Pačinda, Sagna a pokuta

Polčas sa skončil vyrovnaným skóre a po ňom bolo treba opáčiť s neposedným juniorom toalety. Už sme takmer finišovali pri umývadlách keď sa z publika ozvali divácke nádychy zakončené výkrikom. Gól Pačindu som si pozrel až večer na internete. Bol víťazný.

Zápas ale rozhodnutý nebol. V poslednej polhodine, lepšie povedané za slabú štvrťhodinku po hodine hry, sa ukázal nový košický forward. Senegalčan Sagna má 22 rokov, 192 centimetrov a vo futbalovom životopise tretiu zastávku. Z rodného AS Pikine sa pred rokom v júli dostal do Európy, do štvrtej francúzskej ligy v Bourges. Odtiaľ na začiatku augusta prikvitol do Košíc.

Postupne strelil tri góly, všetky také útočnícke. Pri prvom sa v šestnástke zorientoval a našiel si miesto tak, že mu v malom vápne padla odrazená lopta priamo pod nohy. Pri druhom prešprintoval obrancu, telom ho odstavil od lopty a brankárovi urobil hokejový blafák. Na tretí si nabehol na center z ľavej strany, ktorý prudkou hlavičkou usmernil po štvrtýkrát do siete. Keď bude pokračovať ako v sobotu, čoskoro pri jeho mene na Transfermarkte pribudne hodnota, ktorá nemusí byť malá.

Kapitán Pačinda na margo nového forwarda po zápase pre klubový web povedal: “V šatni ho určite zúčtujeme, ale on nerozumie slovensky ani anglicky a tak mu to budeme musieť nejako napísať do pokutového zoznamu.” Také pokuty sa vypisujú aj vyplácajú s úsmevom a pochopením bez ohľadu na jazykovú vybavenosť.

Z druhej do prvej

Jeden z favoritov Druhej ligy by rád čo najskôr okrem prvotriedneho štadióna hral aj prvoligový futbal. Štyri góly nového útočníka a víťazstvo o štyri góly nad rozbehnutým súperom boli vhodným liekom na dve bodové straty Košičanov proti Komárnu a v Humennom.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera