Streda, 27. marec 2024

Na vlastné buľvy: Miesto tresky chlebíčky

Ján Janočko Ján Janočko 07.10.2019
SITA

Hovorí sa, že koľkokrát vylosuješ Senicu v pohári, toľkokrát si človekom a koľkokrát sa v párny víkend vyberieš na žilinský štadión, toľkokrát si pozrieš ligový zápas. Dámy a páni, vitajte pri reportáži zo zápasu Fortuna ligy medzi AS Trenčín a FC. ViOn. Zlaté Moravce. Vráble.

Trenčín – ViOn 2:2

Z ligovej mapy by sa zapotil aj nejeden skúsený kartograf a hoci sa hralo v Žiline, domáci boli Trenčania. Pochopil som to hneď po príchode, keďže miesto tresky boli v ponuke chlebíčky a tak som sa odobral na tribúnu. Počasie bolo také, že človek dúfal, že ho bude hriať aspoň láska k futbalu. Pred úvodným výkopom zostala ešte nezodpovedaná otázka, či bude viac platiacich divákov, novinárov, gólov, alebo trénerov na lavičke Trenčína.

„Jano, aj ty si tu?“, opýtal sa ma kamarát novinár, čím vlastne uskutočnil prezenčku a tak sa mohol zápas začať. A začal svižne, šancami na oboch stranách, ktoré prišli rýchlejšie ako IC-čko zo Žiliny do Trenčína. O pár minút sa v zaujímavej šanci vyskytol Čatakovič a lobom sa snažil prekonať gólmana hostí Pindrocha. Jeho pokus však mieril na vlakovú stanicu, či skôr do 4-členného kotla Trenčanov, ktorí bubnovali a skandovali napriek očakávanej hybernácii spojenej s ochladením.

O chvíľu na to nastala zaujímavá situácia, keď sa partia rozhodcov rozhodla (aha, tak preto sa volajú rozhodcovia!), že Roguljiča z Trenčína po ošetrení zdrží pri čiare. A držali ho tam tak dlho, že by stihol skočiť aj na párky do bufetu.

O chvíľu na to prišiel moment zápasu, to keď Anton Sloboda čestne a bez nátlaku priznal, že to nie jeho tím má hádzať aut, ale tí druhí. Ono, kto iný by sa mal takto zachovať, ak nie hráč tímu z mesta Brančiho Kováča, Tóno S.?

Aj góly prišli

Prvý gól prišiel, keď sa Chren inšpiroval záverom zápasu medzi Liverpoolom a Leicesterom a zbytočne v šestnástke fauloval súperovho hráča. Čatakovič sa rozhodol, že stanicu, resp. kotol vyzve ešte raz a tentokrát mieril po zemi a presne. Gólom z penalty sa tak Trenčín ujal vedenia. Chren však o 10 minút prihral Slobodovi a ten bol za svoju čestnosť odmenený. Najprv síce zblízka jeho strelu Chudý vyrazil, guľaté čudo sa však dokotúľalo za čiaru. Ak veríte na Karmu, Koloniu, alebo inú chorvátsku kapelu, tento moment vás utvrdil v ich existencii.

Do polčasu sa ešte dvakrát predviedli šikovní hráči domácich, ktorí majú minimálne 3 mená, aby dali šancu ukázať sa hráčovi so 4 menami. Ivenzo Ricky Thurson Comvalius však dvakrát zlyhal.

Počas prestávky to v press centre hýrilo aktivitou pri stroji, ktorí zohrieval vodu na kávu a čaj, po prestávke zas hýrili aktivitou hráči z Calex city.

Druhý poločas

Nedorozumenie v domácej obrane trestal Ďubek, hoci si Chudý slušne ale dôrazne pýtal lobdu, jeden z obrancov mu ju odhlavičkoval priamo na nohy súperovho hráča, a keďže loby boli dnes v kurze, zakončil takýmto spôsobom aj on. Kleščík sa síce ešte lopty na čiare dotkol, ale nedal ju z brány von ani, ako sa odborne povie, vlastnou hlavou. 1:2.

A mohlo byť aj 1:3, avšak južnú časť žilinského štadióna okrem bubnov a pokrikov rozozvučala aj strela Jaroviča do žrde. No a na gól skúšal odpovedať strelou z 25 metrov, ako inak, lobom, Bukari, lenže trafi len hornú sieť. A tým predznamenal hlásenie o počte 274 platiacich (a mrznúcich) divákov na tribúne. Mizériu z návštev na chvíľu preniesol na ihrisko Švec, ktorý v dobrej šanci trafil volej tak zle, že svoju spackanú strelu stihol ešte dobehnúť predtým, než opustila ihrisko.

Kenston Julien následne predviedol, že s kráľom Julienom z rozprávkového Madagaskaru má okrem priezviska spoločné aj to, že keď si niečo zaumieni, urobí to. A tak sa rozhodol napáliť bombu z 20 metrov do brány Zlatomoravčanov. A bolo. 2:2.

Znenazdajky remíza

Snaha o tri body z oboch strán viedla počas zápasu viackrát k náročnej fyzickej konfrontácii a drsnejším faulom. Najdrsnejšie na mňa pôsobil Čögley, ktorý síce nebol zákerný, ale z horného radu sa mi podobal na wrestlera a UFC zápasníka Brocka Lesnara, keby nemal polovicu svalov. Lenže kto pozná Brocka Lesnara vie, že aj bez polovice svalov je to stále riadny bujak, a do takého skákať netreba.

A možno si to všimli aj na západnej tribúne, kde sa začali diváci (dvaja) synchronizovať spevácky. Jeden kričal „áes!“, druhý „Trenčín“. Než však stihli nacvičiť melódiu, rozhodca sa oprel do píšťalky, a tu zrazu, znenazdajky, remíza.