Štvrtok, 25. apríl 2024

Na vlastné buľvy: Pamätáte si Ruslana Ljubarského?

Ján Janočko Ján Janočko 09.09.2019
Ján Janočko

V Biblii sa píše, že Pánbožko potrestal staviteľov Babylonskej veže tým, že začali rozprávať cudzími jazykmi. No a zlé jazyky hovoria, že fanúšikov futbalu potrestal za nadávky cez zápas reprezentačnou pauzou. Siahol som teda po náhradnom riešení. A išiel som na V. ligu.

ŠK Slávia Lackovce – OFK Sečovská Polianka

V malebnej (nech už to slovo znamená čokoľvek) dedinke Lackovce sa momentálne hrá piata najvyššia súťaž s podtitulom Vihorlatsko – Dukelská. Práve kvôli tomuto názvu nejeden nezorientovaný divák môže očakávať početnú streľbu, čo je, iste uznáte, veľké plus. Teda, ak ste fanúšik ofenzívneho futbalu. Ten sa očakával aj v zápase ŠK Slávia Lackovce – OFK Sečovská Polianka. Pred zápasom mali domáci na konte nastrieľaných gólov 15ku, hostia mali toľko v kolónke inkasovaných. A 15 gólov aj takmer padlo.

Lackovce už dávno nie sú len takým klasickým dedinským tímom. Od jednej brány vidno k druhej, za pokutovým územím sú siete a aby toho nebolo málo, na dnešnom zápase boli až traja (slovom traja!) rozhodcovia.

Od začiatku bolo jasné, že hostia budú hrať na protiútoky. Sympatická na nich bola rýchlosť, sklamaním (ne)presnosť. Domáci museli tvoriť hru a hoci sa oba tímy snažili, prvé minúty boli znamením výdatných nedeľných obedov a šetrenia si presných prihrávok na neskôr.

Prvé vzrušenie sťa Pamela Anderson priniesol po peknej kombinačnej akcii Karnaj gólom v 15. minúte. Nasledujúca štvrťhodina znamenala osmelenie oboch tímov, za domácich aj za hostí to skúšali v sľubných šanciach ich ostrostrelci. Individuálnu akciu po krídle zakončil zoči-voči brankárovi strelou nad hosťujúci Piskor, ktorého posmelila pauza na osvieženie, minútu predtým. A potom začal koncert domácej hviezdy a hrajúcej legendy.

Ruslan Ljubarskij

Ruslan Ljubarskij, ktorý hrával za Humenné, pražskú Spartu, ale aj za Košice v skupine Ligy majstrov, ťažil v 31. minúte z presnej prihrávky Baloga a zakončil strelou k vzdialenejšej žrdi.

V 35. minúte predo mňa predstúpil domáci organizátor a pýtal si odo mňa vstupné. V tom momente dal druhý gól Ljubarskij, ja som však videl len reflexnú vestu a tombolový lístok. Umenie dobrého výberu miesta tak Ruslan nepreniesol aj na ostatných Lackovčanov.

Hoci sa mohlo zdať, že už je po zápase, cez polčas domáci prekvapili netradičným ťahom – zapli totiž svetelnú tabuľu so skóre! V plnej paráde sa predviedla v 47. minúte, po góle domáceho Saba, keď ukázala skóre 4:0. V 53. minúte znížil za hostí po sviežej akcii Hvozdík, ale že sa domáci rozhodli pre minimálne 4-gólový náskok ukázal o necelú minútu na to Karnaj. Pravda, nebyť prebitia sa jedného z jeho spoluhráčov z krídla a prihrávky až z bránkovej čiary, nebol by to taký krásny gól. V pokutovom území bolo tak husto, že som si nevšimol ani číslo hráča, inak by som ho vychválil.

58. minúta, z rovnakého miesta ako po polčase prichádza ďalší prekvapivý ťah domácich! Dvojité striedanie!

Tréner, hráč, tvorca hry, strelec zblízka aj z diaľky

Keď predstavujú niektorých našich umelcov, hovoria, že prichádza spevák, herec, zabávač a mnoho ďalších funkcií v jednom. Lackovčania majú Ruslana – trénera, hráča, tvorcu hry, strelca zblízka aj z diaľky. A že si aj v 45-ke vie stále správne obuť kopačky dokázal napríklad aj v 60. minúte, keď nádhernou strelou spoza šestnástky prekonal zle stojaceho gólmana hostí. To už aj tribúny ožili, sem-tam sa ozval nejaký potlesk.

A to aj napriek tomu, že v bufete došla kofola.

Akciu zápasu videli diváci, pred ktorými nebol stĺp, v 70. minúte. Dlho padajúci center od bránkovej čiary na hranicu 16-ky už diváci ocenili jasným “ech”, no zdanlivo stratenú loptu napálil z voleja Ljubarskij nechytateľne. A to doslova, lebo gólman hostí si na loptu siahol – ale to len preto, aby sa ocitol v tomto odstavci ako účastník akcie.

Samovystriedanie

Kto sa po tomto postavil a odišiel, zmeškal ešte ďalšie tri góly. Šikovný Piskor, ktorý od začiatku predvádzal oku lahodiace Sečovsko-polianske joga bonito obohral obrancov Slávie a sám sebe pripravil odmenu za aktivitu v podobe gólu.

Že išlo o príjemné stretnutie ukázal aj Ljubarskij, ktorý sa ako tréner a autor štyroch gólov samovystriedal v 82. minúte. Na potlesk však nebol sám, pomohla mu aj tribúna a diváci opierajúci sa o plot. Síce neskandovali jeho meno, ale zato sa našlo nejaké to „dobre ši zabavil Ruslan, mocno dobre!“. Mám podozrenie, že si hrajúca legenda chcela vychutnať svojich spoluhráčov, napríklad akciu z 89. minúty. Benec išiel sám na bránu azda od Humenného, keď tu zrazu, sa mu pod nohu priplietol jeden z obrancov. V súboji však nezaváhal a jeho strele už nezabránil ani brankár, ani nerovný terén.

No a aby toho nebolo málo, skóre sa menilo ešte raz. Obrana domácich dala znovu vyniknúť najlepšiemu hráčovi hostí, Piskorovi, ktorý upravil volejom, za ktorý by sa ani Zidane nehanbil na 8:3. Zatlieskali mu aj domáci lebo „šak šumna akcia“ a „co, šak jedenasc goly chočkedy nevidziš“.

Viacerí do zostavy kola

Lackovce mi tak zmiernili bolesť z reprezentančnej pauzy. Ako by aj nie, veď napríklad kapitán klubu prišiel až z Ajaxu a to už je čo povedať! Síce z Ajaxu Pakostov, ale počíta sa, nie?

Keby som mal vybrať hráčov do zostavy kola, vybral by som všetkých. Domácich, aj hostí. Obetovali totiž svoj čas, energiu a mnoho ďalších menších či väčších drobností, aby zabávali ľudí na dedinskom futbale. A pritom mohli robiť čokoľvek iné. Pochvala aj rozhodcom, ktorí si dnes ani raz nepýtali VAR.

Konečné skóre 8:3 (Ljubarskij 4, Karnaj 2, Sabo, Benec – Piskor 2, Hvozdík)

Počet divákov: 150 (také je oficiálne číslo a ja nemám dobrý odhad, tak súhlasím)

Štadión: Lackovský Nou Camp