Nedeľa, 30. jún 2024

Na vlastné buľvy: Realisti museli uznať, že Tottenham bol lepší

SITA/AP Photo

Ak môžeš jedenásť hodín sedieť v aute, aby si medzitým videl jeden futbal, musí to určite stáť za to,” pristálo mi v utorok podvečer v telefóne od mojej ženy. Nemýlila sa. Stálo.

Mníchovský Audi Cup síce nemá cveng ako pohár pre víťaza Ligy majstrov (a ani nikdy mať nebude), rýchly výlet na šláger semifinálového dňa ale nebanujem. Inšpirovaný kamarátmi z FutbalTour.sk, uvidel som svoj obľúbený tím na vlastné buľvy poraziť španielsky kráľovský veľkoklub.

Po žiadnom priateľskom zápase ešte futbalový chlieb nezlacnel, ale aj tak.

Real Madrid – Tottenham Hotspur 0:1

Do Mníchova sa dá z Bratislavy prísť za rovnaký čas, ako do Košíc, len po lepšej ceste. Tak sme s kolegom Martinom vyrazili včas a dve hodiny pred zápasom zaparkovali pri Allianz Aréne. Áno, štadión pre 75-tisíc ľudí má síce pristavených veľa veľkých parkovísk, nevidel som pri nej ale postavený ani jeden hotel, ani biznisové ani nákupné centrum. Priznám sa, zarazilo ma to.

Zostavy oboch tímov naznačili, že otvárací zápas prípravného turnaja priateľských zápasov berú tréneri vážne aspoň na papieri. Keby ich na jeseň poslali do jednej skupiny Ligy majstrov, 80% futbalistov by bolo vo vzájomnom zápase rovnakých.

Tempo však bolo tréningové, zhora pripomínalo viac Gútor cup, keď proti nám “vybehli” Piroskovci, ako ostrý mač hviezdnych zostáv. Kohúti si po výkope zobrali loptu a v prvej štvrťhodine ju madridistom veľmi nepožičiavali. Vlastne, proti takmer elitnej zostave finalistu Ligy majstrov si veľký Real v prvej časti ani neťukol. Benzema strieľal veľa bránky ako to len on vie, Hazard sóloval a Modrić na seba najviac upozornil, keď šprintom zachránil brejk Londýnčanov pred úspešným finišom.

Tottenham v novej sezóne potrebuje na pravej strane nahradiť anglického reprezentanta Trippiera, nového najlepšieho kamaráta Diega Costu v Atléticu. Pri zranení Bena Daviesa postavil Pochettino na čiaru Winksa s Lamelom. Najefektívnejší hráč Spurs na lajne bol ale vlasatý Marcelo. Špatnú spätnú prihrávku Hazarda zachraňoval pred autom tak dokonale, až vysunul Kanea do nájazdu a Harry loptu zakotúľal okolo Navasa do bránky, ako keby to bola najjednoduchšia vec na svete.

Výsledok prvého polčasu bol spravodlivý. Uznali aj Realisti zo Slovenska, medzi ktorými sme sedeli.

Hazard s Hazardom

Cez polčas posadil Pochettino všetkých okrem Sona s Kaneom, tých nechal klusať ešte štvrťhodinu. Zidane naopak potrápil základnú zostavu hlbšie do druhého polčasu. Po 15 minútach striedal iba troch, až desať minút pred koncom aj ostatných.

Hra náhradníkov a ašpirantov na miesto v kádri sa o čosi zmenila. Real mal viac loptu a pár nádejných útokov. Jeden gólový zmaril ofsajd, po ňom už len pred koncom pár krát prevetral Llorisa v bránke čiperný Japonec Kubo.

Najlepším hráčom bieleho baletu bol chlap celý v žltom. Brankár Navas chytal tutovky Dele Alliho, sedemnásťročný forward Parrot trafil pred koncom tyčku.

Tottenham pôsobil počas celého zápasu sebavedomo, ako zohraté družstvo v ktorom každý vie, čo má na ihrisku robiť. Možno preto, že rok a pol nikoho nekúpili a keď aj teraz priniesli Tanguaya Ndombelého za rekordný peniaz, po mesiaci s klubom vyzerá, ako keby mal za sebou aspoň pol sezóny s mančaftom.

ZiZou na druhej stane musí mať aktuálne čoraz viac šedivých korienkov vlasov. Praudu sa nedozvieme, hlavu si holí na hladko. Hazard možno môže jedného dňa Ronalda nahradiť, jeho zaradenie do mužstva vyzerá byť na dlhodobejší proces a možno aj trochu hazard. Vojna s Baleom môže tešiť akurát tak súperov Walesu v kvalifikácii na Euro.

Real síce nedostal toľko gólov ako cez víkend od Atlética a ani neprehral o štyri, z výkonu v Mníchove museli byť jeho fanúšikovia rozpačití. A rozčarovaní. Možno aj rozmrzelí. Ešte, že o nič nešlo, všakáno.

Potlesk a druhé semi

Nemohol som sa potom zbaviť pocitu, že potlesk legendám Realu pri striedaní bol viac za celoživotný prínos, ako za konkrétny výkon. “Ty vole, mohlo to bejt čtyri nula,” hodnotili Česi sediaci pre zmenu z druhej strany. Tiež v dresoch z Madridu.

Po zápase sa rýchlo začal chystať druhý, domáci Bayern versus skoro domáci Fenerbahce. Na štadióne boli tisíce Turkov v žlto-modrej kombinácii, dokonalá akustika vyvolala zimomriavky pri prvom spoločnom potlesku. To keď z útrob vyšiel na plochu Roberto Carlos.

Domáci Nemci ich ale museli po našom odchode poriadne umlčať. Päť gólov v prvom polčase a debakel 6:1 musel znechutiť fanúšikom Fenerbahce kebab na večeru.

Nič z toho sme už nevideli. Hneď po zápase Realu s Tottenhamom sme sa pobrali k autu, potrebovali sme sa v rozumnom čase dopraviť domov. Keby sme sa nemuseli, radi by sme zostali aj na večer. Možno nabudúce. Nielen klobáska s curry omáčkou stála za to.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera