Piatok, 19. apríl 2024

Na vlastné buľvy: Vrtuľník, teplé párky a dymu ako na Michalovi Davidovi

Ján Janočko Ján Janočko 04.04.2022

Niekto by mohol povedať, že ide o najsledovanejší zápas na Slovensku, pre iného išlo len o predkrm pred pohárovým semifinále. Toto je reportáž z derby medzi Spartakom a Slovanom, na ktoré sa prišlo pozrieť takmer 5 a pol tisíca divákov, a v úvode aj jeden vrtuľník.

Možno preto, že domáci mali v bráne Rusov.

Na úvod tľapnutie po čele

Hromadné tľapnutie sa po čelách všetkých, ktorí zabudli zavrieť okná, lebo nepočítali s možnosťou prinesenia pyrotechniky na štadión, otvorilo 163. najslávnejšie slovenské fodbalové derby. Keď som si sťa nezorientovaný divák pozrel mužov na ihrisku, spomenul som si na časy, keď hrávali Weiss a Škrtel v jednom tíme. A ani jeden nemal vlasy. Dnes to však už neplatilo, rovnako ako neplatila možnosť príchodu fanúšikov súpera na stretnutie vonku.

Prvú veľkú šancu mali domáci, to keď Ristovski hlavou vyskúšal Chovana. Ten pôsobil sebaisto ako ja, keď volám ženu mojich snov na rande. Preto mu lopta vypadla z rúk. Štyrikrát v priebehu polčasu. Škrtel neskôr rozhodcovi ukazoval geometrické tvary. Nie, nie také, ale obdĺžnik, ako odkaz na VAR. Stalo sa tak po jednom z faulov, hoci, pravdou je, že spočiatku to bol zápas slušný, ba takmer bez nedovolených zákrokov. Neskôr sa však začali kopiť, rovnako ako interakcie domáceho publika na osobu Vladimíra Weissa mladšieho.

Ten sa hádal s rozhodcom častejšie, ako rozvádzajúci sa pár pri delení majetku, ale u sudího si veľmi nepomohol. Škoda, bez toho by patril k mojim tipom na najlepšieho hráča hostí. Teda, keby niekoho môj tip zaujímal.

Vône futbalu

Hádajte, kto vypracoval prvú veľkú akciu Slovana? Správne, Vladimír Weiss ml., ktorý prihral do dobrej šance veľkému zvieraťu, ale Tigran nemieril presne. Presne však mieril chlapík sediaci o tri rady podo mnou pri ceste do bufetu a svojou cigánskou pečienkou provokoval celú tribúnu, resp. jej časť, ktorej ešte ostali po covidovej pandémii čuchové bunky.

V prvom polčase som si ešte v rámci módneho okienka všimol, že tréner hostí mal k saku šiltovku. Keby som zvolil takúto kombináciu ja, mama by mi vynadala. Keď to má tréner reprezentačný extréner, je to frajerina. A viete čo? Je, však ten človek to nosí so štýlom. A dostal nás ako jediný na MS.

Je len jedna vec, ktorá vás zahreje na Štadióne Antona Malatinského cez polčas viac, ako úsmev prítomnej kameramanky. Čerstvé párky. Po nich prišli aj prvé presné zásahy, to keď sa v polčasovej súťaži trafili aspoň raz všetci traja účastníci 20-tisícovej strely.

Potlesk po červenej

Začiatok druhého polčasu sa niesol v znamení ofenzívy z tribúny, to keď z domáceho kotla pristálo v pokutovom území čosi ako obaly na hračky z kindervajíčka. Potom prišiel asi najdôležitejší moment zápasu, červená karta pre Škrtela znamenala pre Spartak to, že z lavičky vyskočilo do boja všetko, čo vedelo aspoň trochu brániť.

Za čo bol bývalý obranca Liverpoolu vylúčený, na to sa pokúsia v najnovšom reboote Aktov X prísť Mulder so Scullyovou.

Ak vylúčenie niekoho rozhýbalo, tak divákov, ktorí tlieskali Škrtelovi v stoji. To všetko bola len rozcvička pred mohutným piskotom, ktorý prišiel na adresu Abenu, ktorý tu kedysi hral a dnes hrá za Slovan, čo sa, takpovediac, nerobí.

Napriek slniečku vládla v Trnave zima, kvôli ktorej diváci oželeli aj lúskanie dobre nasolených tekvicových jadierok. Prituhovalo na ihrisku a možno v dvoch hotelových izbách v hoteli susediacom so štadiónom, v ktorom sa diváctvo pozeralo na fodbal cez sklo.

Lahodná strela na záver

Toto derby sa napokon nezaobišlo bez gólov a Šaponičova strela bola taká lahodná, že na hraciu plochu vypudila aj kameramanský tím, aby zaznamenal radostnú kôpku belasých. 0:1. Po góle prišlo tretie vizuálno-dymové opojenie v kotle domácich odkazujúce na spoluprácu s Baníkom Ostrava a kto si nezavrel okno v okolí štadióna, tomu sa možno vynorili spomienky na časy, keď sa prerábal, aby raz na ňom mohol vystúpiť Michal David.

Vysnívaného potlesku z domácich tribún sa v závere zápasu dočkal Vladimír Weiss mladší, a keď píšem, že si ju užil, tak myslím užil. A ja dúfam, že vy ste si užili reportáž.