Štvrtok, 23. máj 2024

Na vlastné televízne buľvy: Belasí, nechýbalo veľa a mohli ste si kupovať stieracie žreby…

Róbert Bögi Róbert Bögi 03.03.2023
Foto: Facebook/ŠTK Šamorín

Šamorínsky ŠTK vznikol v roku 1914, čiže rovných päť rokov pred jeho slávnym vyzývateľom z Prešporku. Len veľmi málo ľudí si spomenie na úspechy malého klubu z bývalého okresného mesta. Bude to asi tým, že jeho hráči nikdy vo svojej vyše storočnej histórii veľa vody nenamútili. Až doteraz. Súčasné béčko Dunajskej Stredy tento týždeň takmer vypálilo rybník uradujúcemu majstrovi republiky. Šamorínčania v tejto sezóne dokonca predčili svojho, nechcem povedať, chlebodarcu. Necítim sa komfortne porovnávať DAC s ŠTK, radšej poviem, že skúsenejšieho brata.

Bagetári vo štvrťfinále

Bagetári z najznámejšej siete čerpačiek na Slovensku (sponzorom klubu je „čerstvý roh“ Fresh corner) sa dostali do štvrfinále Slovnaft cupu, kde už nie je také vzácne naraziť na súpera zvučného mena. A tak prišiel na rad Slovan. Mimochodom, na našich kamarátov z Komárna čakal nemenej slávny Spartak z Trnavy. Tandem zo Žitného ostrova sa ešte tak ďaleko nikdy nedostal. Veľká škoda, že DAC vypadol z malého, bezvýznamného pohára už skôr. To by teda bol triumvirát!

Žiaľ, historický zápas sa nemohol odohrať na domácom štadióne modrobielych, ktorému žiaden Šamorinčan nepovie inak ako Pomlé. Policajný zbor SR sa asi bál, že „tiežfanúšikom“ belasých nebude chutiť miestna klobása s horčicou. Šamorín sa preto dočasne nasťahoval do MOL Arény a na prekvapenie mnohých, hneď na začiatku získal vedenie nad firmou Weiss&Kmotrík s.r.o.. Okolnosti mi nedovolili byť priamo na štadióne a keď som si zapol telku, bolo už 1:0 pre „našich“.

Osemdesiat minút postojačky

Zvyšných 80 minút som sledoval zápas postojačky a pri penaltách som už bol spotený ako fretka. Samozrejme od vzrušenia a nervov zároveň. Začal som už pomaly rozmýšľať nad tým, že ak Šamorín vyradí Slovan, napíšem pár známym do Bratislavy, aby si išli radšej kúpiť stieracie žreby. Tento rok totiž nebude ani liga, ani pohár a tak jediná šanca na výhru zostane v rukách šťasteny.

Skalní fanúšikovia Šamorína, tzv. ultras ŠTK obsadili dunajskostredský kotol na bétrojke MOL Arény. Mali dokonca k dispozícii aj ohrádku pre kápa a bubeníkov. Ako bývalého kápa DAC ma to takmer dojalo k slzám. Presne viem, akým veľkým zážitkom to pre šamorínskych fans muselo byť. Ale citlivka nie som, posmešky znesiem.

Taktická výmena brankárov

Pred koncom riadneho času ŠTK vymenilo brankárov. Nastúpil chlapec, ktorému som fandil už v kategórii U13. Pamätám sa, ako som mu na jednom halovom turnaji žiakov ešte pred mnohými rokmi z tribúny kričal taktické pokyny. Vychytaj ich „Pocok“ (pozn. prezývka Attilu Horvátha). Teraz v jednu studenú marcovú stredu chytil penaltu Čavričovi!  

Zázrak sa napokon nekonal. Mladý Weiss nám na konci odpromoval novú epizódu z pripravovaného dokumentu s názvom Charakter rozhoduje. Asi videl gólovú oslavu Andreja Fábryho z víkendového zápasu proti DAC-u. A tak sa Vladko po víťaznej penalte s prstom na perách postavil pred kotol ŠTK a chcel utíšiť tých zhruba 17 fanúšikov Šamorína, ktorí mu skoro zničili stredajší podvečer. Toto ale nie je vyhrané derby Olympiakos vs PAOK.

Chlapci si získali srdcia

Ono to tak občas býva, že skutočnými víťazmi nie sú vždy víťazi zápasu, alebo postupujúci. Niekedy nimi sú práve tí futbalisti, ktorí majú po zápase slzy na krajíčku, môžu ale zísť z ihriska vzpriamene a s hrdosťou. Práve takíto chlapci si získavaju naše srdcia.

Ako Dunajskostredčan som tento týžden chcel byť trochu aj Šamorínčanom. Okúsiť opojenie, ktoré im bolo právom dopriate. Ale keďže ním nie som, tento pocit prenechám iným. Môžem vám však zablahoželať k parádnému výkonu v štvrťfinále proti veľkému favoritovi.

ŠTK 1914 Šamorín, snímam pred vami klobúk.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera