Nedeľa, 19. máj 2024

Náhradný plán: EURO 2020 by sa mohlo hrať v štyroch krajinách

FOTO: TASR/PA/Liam McBurney

Európska futbalová únia (UEFA) má podľa britského denníka The Times náhradný plán na usporiadanie majstrovstiev Európy.

V prípade, že sa v nasledujúcich mesiacoch situácia v súvislosti s pandémiou koronavírusu neupokojí, je pripravená usporiadať šampionát v štyroch namiesto pôvodne dvanástich avizovaných krajín. Definitívne rozhodnutie by malo padnúť v apríli.

Platiniho sen

Prvé majstrovstvá Európy sa konali v roku 1960 vo Francúzsku. Na počesť 60. výročia si Michel Platini vysníval koncept oslavy futbalu v Európe. EURO 2020 (2021) sa má konať v dvanástich krajinách s ročným dokladom.

Hosťujúcimi mestami futbalového turnaja najlepších reprezentácií majú byť Londýn, Glasgow, Dublin, Bilbao, Amsterdam, Kodaň, Mníchov, Rím, Petrohrad, Bukurešť a Baku. Semifinálové a finálový zápas sa má konať vo Wembley.

Prípravy začali

V súčasnosti je stále aktuálny pôvodný plán hostiteľských miest, ktoré počas týždňa potvrdili, že pokračujú s prípravami. Na ich odhodlaní nič nezmenil ani fakt, že sa s najväčšou pravdepodobnosťou nebude môcť hrať pred vypredanými štadiónmi. Azerbajdžanské Baku a rumunská Bukurešť pripustili, že taký scenár by bol pre nich veľmi zlý.

Pôvodného plánu sa stále drží aj UEFA. “EURO je kľúčové podujatie pre všetky európske reprezentačné tímy a zásadný zdroj financií pre rozvoj futbalu. UEFA sa preto zaviazala usporiadať EURO 2020 vo všetkých 12 mestách, tak ako sme to pôvodne plánovali,” povedal prezident UEFA Aleksander Čeferin.

Vrátené vstupenky

V nadväznosti na aktuálnu situáciu UEFA už skôr ponúkla fanúšikom možnosť vrátiť do 26. januára zakúpené vstupenky, ktorých sa predala viac ako polovica z troch miliónov. Len ťažko totiž dokáže predpovedať, aké obmedzenia budú platiť v jednotlivých krajinách v čase konania turnaja (11. júna – 11. júla).

Koľkí ponuku využili zatiaľ nie je známe. UEFA preto uvažuje aj o tom, že by z obehu stiahla všetky vstupenky a s ich opätovným predajom by začala až v momente, keď bude jasné, koľko divákov sa napokon na tribúny dostane.

V hre je totiž viacero scenárov. Je napríklad možné, že vstup na štadión budú mať povolený len domáci fanúšikovia. Špekuluje sa aj o možnosti získať od vlád výnimky pre fanúšikov jednotlivých účastníkov turnaja.

Únik informácii – plán B?

Hoci Čeferin potvrdil uprostred týždňa na videokonferencii s predstaviteľmi hostiteľských miest že EURO 2021 pôjde podľa plánu, z Nyonu unikli informácie, že existuje plán B, ak by sa do júna nepodarilo dosiahnuť, aby sa majstrovstvá mohli hrať po celom starom kontinente.

Hralo by sa v štyroch krajinách. Hovorí sa o Anglicku, Nemecku, Portugalsku a Rusku. Berlín ma sedem futbalových štadiónov s kapacitou 10 000 a viac fanúšikov, Moskva šesť a Londýn desať.

Liga Majstrov ako skúška

Po úspechoch s organizáciou Ligy majstrov a Európskych líg v Lisabone a Nemecku, UEFA môže zvoliť jedno hostiteľské mesto a požiadať tímy, aby vstúpili do bubliny a odohrali celý turnaj za zatvorenými dverami.

Liga majstrov 2020 vyvrcholila turnajom ôsmich najlepších tímov v portugalskom Lisabone v augustovom termíne. Hralo sa vyraďovacím spôsobom od štvrťfinále po finále na dvoch prázdnych štadiónoch. Z víťazstva sa tešil Bayern Mníchov.

Európska liga prebehla miniturnajom v štyroch nemeckých mestách- Duisburgu, Düsseldorfe, Gelsenkirchene a Kolíne nad Rýnom od 10. do 21. augusta. Po šiesty krát v histórii sa z trofeje tešili futbalisti FC Sevilla.

Slovensko v Írsku a Španielsku

Na EURO 2020 sa kvalifikovala aj slovenská reprezentácia, ktorá sa v E-skupine stretne s Poľskom, Švédskom a Španielskom. Zápasy sa podľa stále oficiálneho programu majú odohrať v írskom Dubline a španielskom Bilbau.

Program skupiny E

Pondelok 14. jún 2021
18:00 Slovensko – Poľsko (Dublin)
21:00 Španielsko – Švédsko (Bilbao)
Piatok 18. jún 2021
15:00 Švédsko – Slovensko (Dublin)
Sobota 19. jún 2021
21:00 Španielsko – Poľsko (Bilbao)
Streda 23. jún 2021
18:00 Slovensko – Španielsko (Bilbao)
18:00 Švédsko – Poľsko (Dublin)

Ďalšie články o futbale

(C) Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera