fbpx
utorok, 2. marca 2021
Severné Írsko - Slovensko
FOTO: TASR/PA/Liam McBurney
Futbal

Náhradný plán: EURO 2020 by sa mohlo hrať v štyroch krajinách

Európska futbalová únia (UEFA) má podľa britského denníka The Times náhradný plán na usporiadanie majstrovstiev Európy.

V prípade, že sa v nasledujúcich mesiacoch situácia v súvislosti s pandémiou koronavírusu neupokojí, je pripravená usporiadať šampionát v štyroch namiesto pôvodne dvanástich avizovaných krajín. Definitívne rozhodnutie by malo padnúť v apríli.

Platiniho sen

Prvé majstrovstvá Európy sa konali v roku 1960 vo Francúzsku. Na počesť 60. výročia si Michel Platini vysníval koncept oslavy futbalu v Európe. EURO 2020 (2021) sa má konať v dvanástich krajinách s ročným dokladom.

Hosťujúcimi mestami futbalového turnaja najlepších reprezentácií majú byť Londýn, Glasgow, Dublin, Bilbao, Amsterdam, Kodaň, Mníchov, Rím, Petrohrad, Bukurešť a Baku. Semifinálové a finálový zápas sa má konať vo Wembley.

Prípravy začali

V súčasnosti je stále aktuálny pôvodný plán hostiteľských miest, ktoré počas týždňa potvrdili, že pokračujú s prípravami. Na ich odhodlaní nič nezmenil ani fakt, že sa s najväčšou pravdepodobnosťou nebude môcť hrať pred vypredanými štadiónmi. Azerbajdžanské Baku a rumunská Bukurešť pripustili, že taký scenár by bol pre nich veľmi zlý.

Pôvodného plánu sa stále drží aj UEFA. “EURO je kľúčové podujatie pre všetky európske reprezentačné tímy a zásadný zdroj financií pre rozvoj futbalu. UEFA sa preto zaviazala usporiadať EURO 2020 vo všetkých 12 mestách, tak ako sme to pôvodne plánovali,” povedal prezident UEFA Aleksander Čeferin.

Vrátené vstupenky

V nadväznosti na aktuálnu situáciu UEFA už skôr ponúkla fanúšikom možnosť vrátiť do 26. januára zakúpené vstupenky, ktorých sa predala viac ako polovica z troch miliónov. Len ťažko totiž dokáže predpovedať, aké obmedzenia budú platiť v jednotlivých krajinách v čase konania turnaja (11. júna – 11. júla).

Koľkí ponuku využili zatiaľ nie je známe. UEFA preto uvažuje aj o tom, že by z obehu stiahla všetky vstupenky a s ich opätovným predajom by začala až v momente, keď bude jasné, koľko divákov sa napokon na tribúny dostane.

V hre je totiž viacero scenárov. Je napríklad možné, že vstup na štadión budú mať povolený len domáci fanúšikovia. Špekuluje sa aj o možnosti získať od vlád výnimky pre fanúšikov jednotlivých účastníkov turnaja.

Únik informácii – plán B?

Hoci Čeferin potvrdil uprostred týždňa na videokonferencii s predstaviteľmi hostiteľských miest že EURO 2021 pôjde podľa plánu, z Nyonu unikli informácie, že existuje plán B, ak by sa do júna nepodarilo dosiahnuť, aby sa majstrovstvá mohli hrať po celom starom kontinente.

Hralo by sa v štyroch krajinách. Hovorí sa o Anglicku, Nemecku, Portugalsku a Rusku. Berlín ma sedem futbalových štadiónov s kapacitou 10 000 a viac fanúšikov, Moskva šesť a Londýn desať.

Liga Majstrov ako skúška

Po úspechoch s organizáciou Ligy majstrov a Európskych líg v Lisabone a Nemecku, UEFA môže zvoliť jedno hostiteľské mesto a požiadať tímy, aby vstúpili do bubliny a odohrali celý turnaj za zatvorenými dverami.

Liga majstrov 2020 vyvrcholila turnajom ôsmich najlepších tímov v portugalskom Lisabone v augustovom termíne. Hralo sa vyraďovacím spôsobom od štvrťfinále po finále na dvoch prázdnych štadiónoch. Z víťazstva sa tešil Bayern Mníchov.

Európska liga prebehla miniturnajom v štyroch nemeckých mestách- Duisburgu, Düsseldorfe, Gelsenkirchene a Kolíne nad Rýnom od 10. do 21. augusta. Po šiesty krát v histórii sa z trofeje tešili futbalisti FC Sevilla.

Slovensko v Írsku a Španielsku

Na EURO 2020 sa kvalifikovala aj slovenská reprezentácia, ktorá sa v E-skupine stretne s Poľskom, Švédskom a Španielskom. Zápasy sa podľa stále oficiálneho programu majú odohrať v írskom Dubline a španielskom Bilbau.

Program skupiny E

Pondelok 14. jún 2021
18:00 Slovensko – Poľsko (Dublin)
21:00 Španielsko – Švédsko (Bilbao)
Piatok 18. jún 2021
15:00 Švédsko – Slovensko (Dublin)
Sobota 19. jún 2021
21:00 Španielsko – Poľsko (Bilbao)
Streda 23. jún 2021
18:00 Slovensko – Španielsko (Bilbao)
18:00 Švédsko – Poľsko (Dublin)

Ďalšie články o futbale

(C) Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.