Štvrtok, 25. júl 2024

Najlepší aj najhorší zimný prestup sa volá Eriksen

SITAAP Photo/Luca Bruno

Januárové európske prestupové okno sa skončilo. Brexit priniesol do Premier league nečakané šetrenie – majitelia utratili najmenej peňazí za desať rokov.

Žiadne obrovské, šokujúce prestupy sa neudiali, preto je jednoduchšie ako inokedy vyhodnotiť najlepší a zároveň najhorší transfer prvého prestupového obdobia. Najmä, keď boli spojené do jedného.

Ako Tottenham prerobil za pol roka 50 miliónov

Dán Christian Eriksen je skvelý ofenzívny záložník. Odkedy v roku 2014 prestúpil do Londýna a začal v drese Tottenhamu hrať v Premier league, naplno sa pod Pochettinom prejavoval jeho kreatívny potenciál.

Známe sú štatistiky, ktoré z neho robia jedného z najlepších hráčov najlepšej ligy sveta, odkedy v nej odohral prvý zápas. Nikto za ten čas nedal viac gólov spoza šestnástky (23), ani z priamych kopov (8), ani prihrávok (62) a ani nevytvoril spoluhráčom viac šancí (571).

Vďaka výkonom a výsledkom Tottenhamu – ktorý pravidelne končil v kľúčovej top 4 Premier leaggue a vlani sa dostal do finále Ligy majstrov – rástla jeho hráčska hodnota. Podľa portálu Transfermarkt v minulom roku vykazovala závratnú sumu okolo 90 miliónov EUR.

Dánovi sa však Tottenham stal primalým. Po finále Ligy majstrov, ešte pod argentínskym trénerom, deklarova túžbu zmeniť dres a vzduch. Možno k tomu prispeli chýry o problémoch so spoluhráčmi, za ktorými vraj bolo treba hľadať ženu. Ktovie.

V každom prípade v lete bolo jasné, že chce preč. Real ani Barcelona ani nikto iný neuspokojil nároky vedenia Tottenhamu a neprihlásil sa ani iný záujemca mimo Premier league. Ofučaný Eriksen neprestúpil, nastupoval väčšinou z lavičky a cena za jeho prestup prudko klesala každý deň.

V lete 2020 sa mu totiž končila zmluva v Londýne a mohol prestúpiť kamkoľvek, zadarmo. Bolo teda jasné, že Tottenham prerobí unikátnym spôsobom. Nakoniec sa to aj potvrdilo.

Hráč, ktorý prišiel v roku 2014 za jedenásť miliónov libier, prestúpil v januári 2020 za necelých dvadsať. Spurs prišli za pol roka o päťdesiat miliónov šterlingov. Asi si to môžu dovoliť.

Ako Inter prišiel k skvelému hráčovi skoro zadarmo

Minulý týždeň siahli po Dánovi Taliani. Stal sa za dvadsať miliónov EUR hráčom Interu Miláno. Modro-čierni urobili najlepší prestup zo všetkých. Kúpili si za zostatkovú cenu hráča v najlepšom futbalovom veku, ktorý ich môže v Serie A posunúť na úroveň Juventusu.

Najlepším barometrom prestupu sú fanúšikovia. Kým priaznivci londýnskeho klubu preklínajú vedenie, za nezrozumiteľnú stratégiu, fanúšikovia Interu sú na tom inak.

Eriksen do Interu za 20 mega? WAW. Hovoríme o hráčovi svetového formátu! Opäť sa ukazuje skvelá práca Beppeho Marrotu, ktorý vie, ako prilákať hráčov do klubu. Eriksena chcelo veľa iných klubov, on sa však rozhodol pre Inter. Verím, že mu Seria A bude sedieť. Conte vie dostať z hráčov maximum,” napísal v odpovedi najväčší slovenský fanúšik modro-čiernych na Twittri, komik a podcaster Joe Trendy. “Forza Inter!,” dodal.

Dán sa dočkal vrelého prijatia. Keď sa aklimatizuje v talianskej lige, Inter sa môže tešiť na geniálne prihrávky, smrteľné rohy a centre do vápna a presné strely z diaľky za brankárov chrbát. Navyše kvôli tomu nemusel rozbiť príliš veľké prasiatko.

Najhorší a najlepší prestup zimného okna je jeden a ten istý. Záleží, z ktorého uhlu pohľadu sa naň pozriete. Zmeniť to môže len Erling Haalad v Dortmunde. Sedem gólov v prvých troch zápasoch po prestupe zo Salzburgu je neudržateľných. Asi.

Slovenský pohľad

Aj slovenskí futbalisti menili dresy. Najzaujímavejším prestupom je určite transfer Boženíka zo Žiliny do Feyenoordu Rottertam. Lobotkov sen pokračuje v Neapole a Slováci sa môžu vrátiť do fanklubu, ktorý založil Marek Hamšík.

Najlepšou zmenou dresu ale môže byť hosťovanie Ondreja Dudu v Anglicku. Norwich je síce posledný v tabuľke Premier league, od príchodu reprezentačného záložníka ešte neprehral.

Jedna výhra a jedna remíza sú štyri body za dve kolá. Z 23 zápasov predtým vydolovali žlto-zelení len štrnásť. Duda sa cez víkend dostal do zostavy kola Premier League a bude sa snažiť – možno márne – zachrániť najvyššiu súťaž spolu s fínskym bombardérom Pukkim.

Hlavne ale bude hrať. V Berlíne mu v Herthe ruže nerástli a po nástupe Jurgena Klinsmanna odtiaľ utekal kade ľahšie. Z núdze cnosť na chvoste Premier league môže paradoxne byť kľúčovým polrokom v kariére slovenského záložníka.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera