Píše sa 6. Jún 2015. Na Olympijskom štadióne v Berlíne oslavujú hráči FC Barcelona svoj piaty triumf v Lige majstrov. Skompletizovali tým majstrovské treble, keďže vyhrali aj La Ligu a Copa del Rey.
Prešlo päť rokov a z Barcelony, ktorá mala maximálny rešpekt v Európe, sa stal krachujúci klub s obrovskými dlhmi a veľkým futbalovým úpadkom.
Barcagate
Podľa denníka Marca sa pozornosť upiera predovšetkým na bývalého prezidenta klubu, Josepa Bartomeua. Aby toho nebolo málo, v pondelok ho zatkli v súvislosti so škandálom s názvom Barcagate. V utorok ho medzitým prepustili na slobodu.
Podla všetkého išlo o to, že si Bartomeu najal služby marketingovej firmy I3 Ventures aby mu zlepšila reputáciu. Okrem toho, že o jeho osobe písali pozitívne príspevky na sociálnych sieťach, sa však ich aktivity sústreďovali aj na očiernenie hráčov ako Messi, Pique alebo Xavi. Takže v podstate klub platil externej firme za ohováranie vlastných hráčov.
Bartomeu bol zvolený prezidentom klubu pár dní po spomenutom víťazstve v Lige majstrov. Odvtedy márne čakajú na podobný úspech.
Nezmyselné nákupy
Onedlho sa začal viditeľný úpadok katalánskeho veľkoklubu. Najskôr odišiel nepostrádateľný Xavi a onedlho aj Iniesta. A prišla séria katastrofálnych a veľakrát zbytočných nákupov. Arda Turan, Aleix Vidal, Lucas Digne, Paco Alcacer, Andre Gomes alebo Samuel Umtiti. Ani jeden z nich nespravil veľkú dieru do sveta.
Aby toho nebolo málo, Bartomeu ponúkol astronomické kontrakty hráčom ako Suarez, Busquets, Pique alebo Jordi Alba. Všetci spomenutí majú svoje najlepšie časy už za sebou. Výsledkom tejto politiky bolo, že sa Barcelona stala klubom s najväčšími dlhmi v Európskom futbale.
Svetlom nádeje bol predaj Neymara do PSG za rekordných 222 miliónov €. Dobrý gazda by tieto peniaze investoval rozumne, aj s ohľadom na finančnú kondíciu klubu. Bartomeu však obratom vysolil ťažké milióny na Dembelého, Coutinha a Griezmanna. Pri všetkej úcte, hviezdne mená v Barcelone nedosiahli absolútne nič. Jeden nechodil na tréningy, druhý vyhral Ligu majstrov s Bayernom a Barca za to musela zaplatiť 5 miliónov Liverpoolu (klauzula v zmluve) a tretí hrá alibistický futbal bez štipky fantázie.
Kým Barcelona pomaličky strácala svoje futbalové postavenie na mape sveta, napr. hanebnými vypadnutiami s AS Rím, Liverpoolom a Bayernom, jej úhlavný rival Real Madrid zatiaľ dokázal trikrát vyhrať Ligu majstrov.
Odchod Messiho?
Dôsledkom tohto všetkého Lionel Messi v lete minulého roka požiadal o odchod z klubu. Zhodou niekoľkých okolností sa to zatiaľ našťastie nestalo, ale ktovie čo bude po aktuálnej sezóne.
Trénerskú stoličku medzitým prebrala legenda klubu, Ronald Koeman. Po dlhej dobe dal šancu mladým talentom z akadémie, akými sú napr. Fati, Riqui Puig alebo Pedri. Jeho trénerský štýl je však akýsi nemastný-neslaný. Mnohých sklamal aj nepochopitelný transfer Arthura za Pjaniča. Mladý perspektívny hráč odišiel do Juventusu za priemerného tridsiadnika, ktorý o pár rokov skončí kariéru.
Už o pár dní sa budú konať dlho očakávané voľby nového prezidenta FC Barcelona. Klub akútne potrebuje schopného človeka, ktorý by vytiahol klub z tejto hlbokej krízy.
Ďalšie články o futbale
- Well done, Zsolt Hornyák! Maďarský futbalový guláš ochucujú aj slovenské prísady
- Zápas proti poslednému musí Liverpool vyhrať. Lebo inak…
- Pondelkové Tréneroviny – Mišo!
Komentáre