fbpx
pondelok, 25. januára 2021
Pavel Hapal
SITA
Futbal

Napodobí Hapal predchodcov? Nový tréner zvykne v kvalifikačnej premiére víťaziť

Vo štvrtok má v Trnave výkop kvalifikácia na EURO 2020. Slovenskú reprezentáciu privedie do kvalifikácie nový tréner, Pavel Hapal. Viete, kedy naposledy prehral tréner slovenskej futbalovej reprezentácie svoju kvalifikačnú premiéru? Pred 6 243 dňami. To je šestnásť a pol roka.

A pamätáte si, kto ním bol?

Ladislav Jurkemik. Písal sa pätnásty september 2002 a Slovensko otváralo kvalifikáciu na ME 2004 v Istanbule. Jurkemik bol síce trénerom národného futbalového výberu už od januára toho roku, na ostrú premiéru musel čakať takmer do jesene. Nepodarila sa, Turci vyhrali rozdielom triedy 3:0.

Odvtedy žiaden nový tréner neprehral svoj prvý zápas v súbojoch o postup na záverečný turnaj.

Od Galisa po Kozáka

Noví tréneri boli za tie roky piati. Dušan Galis vyhral proti Luxembursku v Bratislave 3:1 a cestu jeho tímu na MS zahatala až pamätná baráž so Španielskom. Ján Kocian priniesol tri body z Cypru, na EURO 2008 ale Slovensko pod jeho vedením nepostúpilo.

Vladimír Weiss sr. bol úspešnejší, cestu do Južnej Afriky otvorila domáca výhra 2:1 nad Severným Írskom. Griga s Hippom po ňom len remizovali v Litve, čo predznamenalo sériu výsledkov národného tímu pod ich vedením.

Ján Kozák začal pred koncom kvalifikácie na MS 2014, vyhral v Bosne, ale bolo už neskoro. Zbabranú skupinu už nezachránil. Až v ďalšej, keď na úvod vyhralo Slovensko rovnako jediným gólom na Ukrajine, bol úspešnejší.

Prečo by mal vyhrať aj Hapal

Zápas s Maďarskom v Trnave (vo štvrtok od 20:45 aj v Zápisníku Telovýchovného vedúceho) bude prvým v novej, rýchlejšej kvalifikácii na EURO turnaj. Prvým a zároveň mimoriadne dôležitým.

Jednak hrá Slovensko na domácej pôde, kde potrebuje získavať body za víťazstvá. Druhak je skupina, v ktorej sa nachádza, mimoriadne vyrovnaná. Aspoň pred jej štartom sa tak zdá.

Štyria statní

Chorváti sú jasní favoriti, finalisti vlaňajších MS v Rusku si idú na emotívnej vlne druhého najlepšieho tímu sveta. S Walesom sme mali tú česť na ostatnom európskom turnaji, kde nás v otváracom zápase skupiny porazili a hrali semifinále.

Maďari sú prirodzeným rivalom, tímom s podobnými ambíciami, ako ten náš. Rovnako ako my sa do Ruska nepozreli, vo Francúzsku ale zanechali – znova nie nepodobne Slovákom – solídny dojem. Rovnako ako Wales a Chorvátsko aj oni vyhrali svoju skupinu. Rovnako ako Chorvátsko a my vypadli v prvom zápase playoff. Až tak dávno to nebolo.

Ani výhra nič negarantuje

Samozrejme, ani výhra nič negarantuje. Slovensko síce vyhralo otváracie zápasy v oboch kvalifikáciách, ktoré pretavilo v účasť na záverečnom turnaji (a aj v tej, ktorú dotiahlo aspoň do baráže pod trénerom Galisom), rovnako ale získalo všetky body pri troch neúspešných pokusoch o prienik medzi elitu.

Nikdy sa však nepodarilo dosiahnuť kvalifikačný úspech, keď prvý zápas výhru nepriniesol. Vo vyrovnanej skupine E treba skončiť do druhého miesta, inak bude postup veľmi komplikovaný. Zápasov je len osem, každá strata najmä na domácej tráve bude veľmi bolieť.

Pavel Hapal má pred sebou poriadnu výzvu.