Nedeľa, 26. máj 2024

Napodobí Hapal predchodcov? Nový tréner zvykne v kvalifikačnej premiére víťaziť

SITA

Vo štvrtok má v Trnave výkop kvalifikácia na EURO 2020. Slovenskú reprezentáciu privedie do kvalifikácie nový tréner, Pavel Hapal. Viete, kedy naposledy prehral tréner slovenskej futbalovej reprezentácie svoju kvalifikačnú premiéru? Pred 6 243 dňami. To je šestnásť a pol roka.

A pamätáte si, kto ním bol?

Ladislav Jurkemik. Písal sa pätnásty september 2002 a Slovensko otváralo kvalifikáciu na ME 2004 v Istanbule. Jurkemik bol síce trénerom národného futbalového výberu už od januára toho roku, na ostrú premiéru musel čakať takmer do jesene. Nepodarila sa, Turci vyhrali rozdielom triedy 3:0.

Odvtedy žiaden nový tréner neprehral svoj prvý zápas v súbojoch o postup na záverečný turnaj.

Od Galisa po Kozáka

Noví tréneri boli za tie roky piati. Dušan Galis vyhral proti Luxembursku v Bratislave 3:1 a cestu jeho tímu na MS zahatala až pamätná baráž so Španielskom. Ján Kocian priniesol tri body z Cypru, na EURO 2008 ale Slovensko pod jeho vedením nepostúpilo.

Vladimír Weiss sr. bol úspešnejší, cestu do Južnej Afriky otvorila domáca výhra 2:1 nad Severným Írskom. Griga s Hippom po ňom len remizovali v Litve, čo predznamenalo sériu výsledkov národného tímu pod ich vedením.

Ján Kozák začal pred koncom kvalifikácie na MS 2014, vyhral v Bosne, ale bolo už neskoro. Zbabranú skupinu už nezachránil. Až v ďalšej, keď na úvod vyhralo Slovensko rovnako jediným gólom na Ukrajine, bol úspešnejší.

Prečo by mal vyhrať aj Hapal

Zápas s Maďarskom v Trnave (vo štvrtok od 20:45 aj v Zápisníku Telovýchovného vedúceho) bude prvým v novej, rýchlejšej kvalifikácii na EURO turnaj. Prvým a zároveň mimoriadne dôležitým.

Jednak hrá Slovensko na domácej pôde, kde potrebuje získavať body za víťazstvá. Druhak je skupina, v ktorej sa nachádza, mimoriadne vyrovnaná. Aspoň pred jej štartom sa tak zdá.

Štyria statní

Chorváti sú jasní favoriti, finalisti vlaňajších MS v Rusku si idú na emotívnej vlne druhého najlepšieho tímu sveta. S Walesom sme mali tú česť na ostatnom európskom turnaji, kde nás v otváracom zápase skupiny porazili a hrali semifinále.

Maďari sú prirodzeným rivalom, tímom s podobnými ambíciami, ako ten náš. Rovnako ako my sa do Ruska nepozreli, vo Francúzsku ale zanechali – znova nie nepodobne Slovákom – solídny dojem. Rovnako ako Wales a Chorvátsko aj oni vyhrali svoju skupinu. Rovnako ako Chorvátsko a my vypadli v prvom zápase playoff. Až tak dávno to nebolo.

Ani výhra nič negarantuje

Samozrejme, ani výhra nič negarantuje. Slovensko síce vyhralo otváracie zápasy v oboch kvalifikáciách, ktoré pretavilo v účasť na záverečnom turnaji (a aj v tej, ktorú dotiahlo aspoň do baráže pod trénerom Galisom), rovnako ale získalo všetky body pri troch neúspešných pokusoch o prienik medzi elitu.

Nikdy sa však nepodarilo dosiahnuť kvalifikačný úspech, keď prvý zápas výhru nepriniesol. Vo vyrovnanej skupine E treba skončiť do druhého miesta, inak bude postup veľmi komplikovaný. Zápasov je len osem, každá strata najmä na domácej tráve bude veľmi bolieť.

Pavel Hapal má pred sebou poriadnu výzvu.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera