Piatok, 24. máj 2024

Neodstúpi. Tréner za svojimi rozhodnutiami počas EURO 2020 stojí, ideme ďalej

SITA/AP Photo/Maxim Shemetov,Pool

Tréner Štefan Tarkovič na tlačovej konferencii Slovenského futbalového zväzu zhodnotil vystúpenie slovenskej reprezentácie na EURO 2020.

Za svojou prácou si stojím,“ opakovane odpovedal na otázky novinárov počas piatkovej tlačovej konferencie Slovenského futbalového zväzu.

Štefan Tarkovič prebral tím pred posledným zápasom baráže o postup na európsky šampionát. Neľahkú úlohu zvládol a s reprezentáciou postúpil. Slovenskí futbalisti skončili svoje pôsobenie na EURO 2020 v základnej skupine, kde obsadili tretiu priečku.

Som presvedčený, že postup z ťažkého barážového dvojzápasu na ME bol veľký úspech. Očakávania boli minimálne. Bolo to pozitívne. Myslím si, že Slovensko na turnaji malo byť,” zhodnotil šampionát zo širšieho hľadiska.

Cesta na EURO 2020

Slovensko obsadilo v kvalifikačnej skupine na EURO 2020 tretie miesto. Cesta na záverečný turnaj stále žila. Žreb prisúdil sokolom Írsko v baráži Ligy národov a v prípade víťazstva víťaza duelu Bosna a Hercegovina vs. Severné Írsko.

Prvé kolo kvalifikácie pod vedením českého trénera Pavla Hapalu Slovensko vyhralo, ale nepresvedčivé výkony v Lige národov, kde hrozil zostup do C-divízie, ho stáli miesto. Slovensko viedol v 17 zápasoch, šesťkrát sa tešil z víťazstva, štyrikrát Slováci remizovali a sedemkrát prehrali.

Odborníci volali po novom impulze, ktorú futbalisti v Belfaste v poslednom boji o EURO 2020 potrebovali ako soľ. Šťastný jedenástkový rozstrel proti Írsku situáciu nachvíľu zachránil, ale tím nenapredoval herne a výsledkami už vôbec nie.

Pred posledným zápasom kvalifikácie proti Severnému Írsku na trénerskú lavičku zasadol štyridsaťosemročný Štefan Tarkovič. Slovenskú futbalovú reprezentáciu má viesť do konca roka 2021. V prípade postupu do baráže alebo na majstrovstvá sveta chystal zväz ponuku na ďalší kvalifikačný cyklus.

EURO 2020

Nominácia trénera slovenskej futbalovej reprezentácie na EURO 2020 vyvolala rôzne ohlasy. V prípravnom zápase sa zranil mladý David Strelec a Slovensko nemalo v zostave vysloveného útočníka, ktorí by sa vedel presadiť v klube.

V náročnej skupine zverenci Štefana Tarkoviča obsadili tretiu pozíciu. V úvodnom zápase vykresali postupovú iskierku nádeje Mak a Škriniar, ktorí vyškolili Poliakov z efektivity. Dve strely rovná sa dva góly. A tým sa zoznam strelcov do priestorov brány súpera uzavrel.

Proti Švédom ani Španielom nedokázali slovenskí futbalisti ohroziť brankára. Naviac, Španieli dali hrubú bodku za vystúpením slovenskej reprezentácie na EURO 2020 v podobe výsledku 5:0.  Štefan Tarkovič bral záverečný zápas na šampionáte ako najkrutejšiu prehru jeho trénerskej kariéry.

Po prvom víťazstve sa očakávania zmenili o 180 stupňov a bolo akoby povinnosť postúpiť. Prípravu sme mali dobrú s dvoma prípravnými zápasmi a dopadla dobre. Samotný šampionát sme na začiatku ťažkým zápasom s Poľskom po taktickom výkone zvládli veľmi dobre. Dokázali sme byť efektívni a koncentrovaní a zdolali sme veľké a sebavedomé Poľsko.

Proti Švédsku sme doplatili na pasívny úsek v druhom polčase, ktorý vyvrcholil pokutovým kopom. Dostali sme sa pod tlak získania bodu v zápase so Španielskom. Ten zápas sme nezvládli, to si treba otvorene povedať. Nezvládli sme ho mentálne, fyzicky a ani výsledkovo. Nakoniec sme sa s turnajom rozlúčili. Skončili sme tretí pred Poľskom, čo je pozitívne. Ale s tak negatívnym skóre sme nemohli pomýšľať na postup. Turnaj mal pre mňa veľa pozitív, aj veľa negatív,” opísal vystúpenie svojich zverencov tréner.

Aktualizované 25.6. o 13:00

Problém v útoku

Najväčšími problémami futbalovej reprezentácie Slovenska je útočná fáza, prechod do nej, hra na krídlach a nie generačná výmena. Tréner zvolil v zápasoch taktiku bez klasického útočníka, po jej zmene sa rozhodol pre Michala Ďuriša a Róbert Boženík bol len na tribúne.

Svoje rozhodnutia Tarkovič zdôvodnil slovami: „Na pozícii útočníka nemáme hráča, ktorý dlhodobo hráva v klube a skóruje. Je polemika, či nastúpiť s hrotovým útočníkom alebo nie. Po penalte so Švédskom a na druhý polčas so Španielskom sme to zmenili a nemyslím si, že by to našu útočnú hru zmenilo. Čo sa týka konkrétne Schranza a Boženíka, Ivana som zobral vo viere, že sa dá do poriadku. Bola nádej, že bude OK. No nechcel som si zobrať ‘na triko’ riziko, že sa zraní. Chcem s ním pracovať do budúcnosti. Bolo to riziko, ktoré som podstúpil a tu prehlasujem, že aj keby som Ivana nezobral, nezobral by som ani iného hráča.

Snom bolo postúpiť zo skupiny a som presvedčený, že by bolo viac času a Ivan by mohol v ďalšom zápase hrať. Čo sa týka Boženíka, je iný typ ako Ďuriš. To bola miska na váhach. Vzhľadom na to, že sme nastupovali s dvoma hráčmi, Hamšíkom a Dudom, ktorí nie sú klasickí útočníci, možnosť alternovať dvoch ďalších útočníkov nebola, rozhodli sme sa pre jedného z nich. Že to bol Ďuriš, bolo typológiou hráča. Chcel sme mať viac alternatív v strede ihriska, preto boli na lavičke hráči do stredu poľa.”

Generačná výmena

Po turnaji sa začala skloňovať aj generačná výmena, keďže v tíme je viacero tridsiatnikov ako Tomáš Hubočan, Peter Pekarík, Juraj Kucka, Marek Hamšík a ďalší.

Rozprávali sme sa s hráčmi, ale nič konkrétne nepadlo. Pre mňa osobne je reprezentácia miesto, kde by mali byť hráči, ktorí momentálne podávajú najlepšie výkony. Poviem otvorene, neviem si predstaviť hráčov, ktorí majú výkonnosť a môžu pomôcť, nahradiť mladými hráčmi. Za dva mesiace tu nebudem ani ja na pozícii a bude sa rozprávať ako reprezentácia nefunguje. Toto je ťažký proces, ale musí ísť v súlade so zákonitosťou, že reprezentácia je o výkonnosti. Samozrejme, popri starších hráčoch s adekvátnou výkonnosťou by mali byť mladí hráči zapracovaní. To je môj názor,” uviedol Štefan Tarkovič.

Prezident SFZ Ján Kováčik má v ňom stále dôveru, tréner svoje zotrvanie či prípadný odchod komentovať nechcel: „Odpoviem vetou, že toto mužstvo potrebuje čas a trpezlivosť a či to bude so mnou, alebo bez  mňa, ja nerozhodnem. Za svojou prácou si stojím a trúfam si povedať, že sme mužstvo posunuli ďalej. Toto nie je otázka na mňa.”

(C) Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera