Štvrtok, 23. máj 2024

Nešťastné trinástky, alebo Ako Bánová Šošonov trápila

Foto: MŠK Žilina

Derby. Inak sa ani nedá nazvať súboj medzi žilinskou mestskou časťou Bánová a najväčším žilinským celkom MŠK Žilina. Aj keď to bol súboj medzi celkami, ktoré delia dve súťaže, tak sa hovorí, derby nemá favorita. Zvlášť v pohári. Videli sme to pred dvoma rokmi, keď Bánová dlho trápila trnavský Spartak (2:3).

Bánová do nich

Útulný štadión v Bánovej sa zaplnil, 750 hľadiacich úpenlivo mierilo svoje pohľady na ihrisko, kde oba celky absolvovali asi 150 metrovú prechádzku z tunajších šatní do stredu plochy. Z tribúny sa ozvalo: „Bánová do nich,“ a mohli sme ísť na to.

Šošoni sa postarali o úvodný výkop a hneď držali loptu na svojich kopačkách. Bánovčania, zahriati úvodným pochodom zo šatní do stredu ihriska, ihneď aktívne napádali a žlto-zeleným hneď naznačili, že to nebudú mať zadarmo.

Nečudo, veď asi tridsiatka malých futbalistov domácej Jednoty od úvodu zahriala svoje hlasivky a svojim povzbudzovaním strhla aj tribúnu. Taká atmosféra sa nevyskytuje ani na niektorých štadiónoch vo Fortuna lige.

Však uhni!

Domáci sa prvýkrát osmelili zaútočiť, ale ich snaha sa skončila za bránkovou čiarou. Odkop mal teda Belko, ten z pokusu o rýchle založenie akcie napálil loptu do rozhodcu, ktorý mal teda po tomto výkope tiež za sebou úvodný budíček v chladnom počasí. Z hľadiska sa len ozvalo: „Však uhni!“

Úvod zápasu sa niesol vo vysokom tempe a áno, z oboch strán. V 13. minúte už išlo kričať minimálne 700 divákov gól, keď Hrošovského center našiel hráča s číslom 13 Šimona Káčera, ktorý mal pred sebou poloodkrytú bránu, no jeden z hostí mu v poslednej chvíli tečoval loptu na roh. Duel medzi Bánovou a Žilinou sa opakoval v pohári po 13 rokoch, tak asi zlá konštalácia množstva trinástiek v trinástej minúte.

Prešlo ani nie 60 sekúnd, do vzduchu sa po centri Bičana zavesil Konečný a po jeho hlavičke opadali všetky kvapky z predchádzajúceho dažďa z brvna žilinskej brány. Bánová tak viedla na brvná.

To sa však nepáčilo na druhej strane Rusnákovi. Ten ušiel po pravej strane a delovkou tiež upratal kvapky z brány na opačnej polovici ihriska. Na brvná teda máme 1:1. 27. minúta loptu si postavil k exekúcii priameho kopu Myslovič, kopol to pekne ponad múr, ale tam sa prvýkrát o slovo prihlásil hrdina zápasu brankár Kosa.

No čo robíš?

V závere polčasu sa asi začala prejavovať únava z dlhého nástupu na hraciu plochu. Tempo opadlo, Šošoni kombinovali, kombinovali a kombinovali. Z útlmu nás prebral domáci Juraj Mráz, ktorý krívajúc odkopol loptu za čiaru. Odborná futbalová verejnosť na tribúne len zamrmlala, „no čo robíš.“

41. minúta a 1:2. Opäť bol pri lopte Mráz, ale ten hosťujúci Filip a áno, trafil brvno. Toto nám ukončilo, aké také snahy o gólové zakončenia v prvom polčase a celky sa opäť vybrali na prechádzku do šatní. Určite tak oba celky mali kvôli dlhej ceste ukrojené z odpočinku počas prestávky.

Cez polčas prišiel čas na tradičnú tombolu, ktorá nechýba v Bánovej ani na jednom dueli. Futbalová verejnosť sa vybrala zahriať v chladnom počasí do pripravených bufetov a na tribúne taktiež už prebiehali analýzy dejstva prvého a predikcie polčasu druhého.

Pred druhým polčasom skúšal vyžrebovať z čarovného klobúka tréner Staňo náhradníkov. Nakoniec sa mu podarili traja a medzi nimi aj Lukáš Jánošík, ktorý je futbalovo spätý s domácou Jednotou. Fanúšikovia ho aj privítali potleskom.

Druhý polčas začala výkopom Bánová a bol to jej najdlhší pobyt pri lopte. Dominovala herne Žilina a dobýjala obranný, bánovský blok. Ktovie, či by sa po tomto dueli nemali prepisovať futbalové učebnice. Pojem prešovský betón by mal nahradiť bánovský betón. Hru v bloku so siedmimi obrancami neukázal ešte ani Mourinho.

Po jednom zo súbojov sa na zemi ocitol Kopas a dožadoval sa faulu. Hneď bol vyvedený z omylu s odkazom od miestnych fanúšikov, aby sa neváľal. Potom prišla strela, ktorú Kosa vyrazil a Kubena v snahe priťuknúť mu ju hlavičkou loptu zaľahol, tá vydržala ťarchu domáceho stopéra a hráči Jednoty ju upratali do bezpečia.

O slovo sa prihlásil aj Jánošík v snahe ozbíjať Bánovú. Keďže Bánová nie je bohatší klub, tak v hesle svojho priezviska spravil v nájazde na Kosu hrdinu z brankára domácich. Tlak Šošonov gradoval, prišla strela Filipa Mráza, ktorá však skončila na lukostrelnici za bránou. Dobre, že nemal tamojší športový oddiel tréning. Bolo by o loptu menej.

Daj tam Japonca

„Daj tam Japonca,“ tak zneli taktické pokyny z tribúny pre dvojicu domácich kormidelníkov Michala Molnára a Michala Šajnohu. Tí požiadavky futbalovej verejnosti vypočuli a v 82. minúte prišiel na ihrisko Yuto Nishi. Japonský samuraj aj dokázal pomotať pri ojedinelom útočnom výpade hlavy žilinským obrancom, ale Belko robotu nemal.

Druhý polčas sa hral prakticky na tretine ihriska Bánovej. Tá však húževnato bránila a vyslúžila si aj mohutné povzbudzovanie. To nenechalo chladného ani domáceho hlásateľa, ktorý sa snažil oduševnene vyburcovať divákov. V kľúčový moment ho však zradila zvukotechnika a jeho pokriky zneli tak ako keď rozprávate do ventilátora. Však to poznáte, kto to neskúšal…

Tri nadstavené minúty ubehli, stávkari mohli trhať tikety a historický moment pre Bánovú. Remíza s MŠK Žilina. To ide do sveta. O to väčšia radosť pre domácich, keďže väčšina z nich urobila svoje prvé futbalové kroky práve v akadémii MŠK.

Lotéria uprostred týždňa

Čakali nás penalty. Lotérie sú teraz v móde, tak si treba dať aj jednu v strede týždňa. Ak ste si mysleli, že sme s tyčkami skončili, ste na omyle. Lazar nám to hneď pripomenul, keď trafil čistú pravú žrď. Šošoni sa tak ujali vedenia v lotérií zásluhou Kopasa. Následne sa presadili obaja, Kubena aj Jánošík. Jánošík s Kosom sú dobrí kamaráti a po zápase si Lukáš z Peťa Kosu uťahoval. Na tréningu mu vždy penalty chytal, Lukáš ich vždy kopal doprava, ale brankár Jednoty sa tentokrát hodil doľava. Nuž, lotéria.

Tretia séria, pokus Bičana a brvno. Tentokrát sa však lopta odrazila za bránkovú čiaru. Za MŠK kontroval klinicky presne Goljan. Štvrtá séria, Ďurana nedáva Belkovi šancu. Na druhej strane si loptu postavil Kaprálik a Kosa tentokrát loptu vyráža. Dráma naberá nový rozmer. V piatej sérií posiela Jednotu do vedenia Juraj Mráz a Gono má nôž na krku. Strela a brvno, ale opäť do brány. Výdych Šošonov bolo počuť azda až v Ružomberku, kde hral Slovan. To isté sa odohralo po šiestej sérií, keď Jednotu posielal do vedenia Kothaj a Filip Mráz musel udržať nervy na uzde.

Nešťastná trinástka

Kolobeh sa dokončil. Po trinástich rokoch od prvého merania síl medzi Bánovou a Žilinou si na trinásty pokus v penaltovom rozstrele postavil loptu hráč s číslom 13 Šimon Káčer a Belko konečne dal o sebe medzi troma žrďami vedieť. Na druhej strane penaltu bezpečne premenil Suľa a Šošoni utiekli hrobárovi z lopaty. V Bánovej tak o čísle 13 dlho nebudú chcieť počuť.

Po zápase si ešte hráči oboch tímov spravili spoločnú fotografiu a v priateľskej a futbalu prajnej atmosfére sa končí púť Bánovej na ceste do Európy. Šošoni v ďalšom kole nepocestujú ďaleko, čaká ich duel v Považskej Bystrici s množstvom žilinských odchovancov na súpiske.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera