Sobota, 20. apríl 2024

Niektorí si myslia, že Zem je placka a Superliga pokračuje, tvrdí prezident UEFA. Za partizánsky projekt nebudú zrejme všetci pykať rovnako

SITA/Richard Juilliart/UEFA via AP

Kauza Európskej superligy neutícha. Prezident UEFA Aleksander Čeferin sa vyjadril, že kluby zapojené do projektu musia niesť následky za svoje činy.

Rozdelenie koláča

Predstavte si futbalovú UEFA ako vládu s úradníkmi, ktorá riadi spoločnosť, v našom prípade Európske súťaže. Niektorí v spoločnosti majú biele goliere – bankári, technickí giganti, investori a generujú viac peňazí. Iní majú zamestnanie v nižších triedach a peňazí produkujú podstatne menej. Úlohou UEFA je zhromaždiť všetky peniaze a prerozdeliť ich.

Rozdeliť všetko rovnomerne je demotivujúce pre najvyššiu triedu. Naopak, ak by biele goliere dostali vyššiu odmenu a veľa príležitostí, neexistovala by mobilita a nižšia vrstva by sa mohla vzdať, pretože má veľmi malú nádej vystúpiť na vrchol.

Toto napätie je jadrom vzájomných mocenských vzťahov medzi UEFA a klubmi od vzniku Ligy majstrov pred takmer tridsiatimi rokmi a trvá dodnes. V priebehu rokov sa rovnováha presúvala od rovnakého rozdelenia k veľkoklubom, ktoré získali viac miest v Lige majstrov a vyššie odmeny.

Biele goliere chceli teraz ešte viac a vznikla Superliga.

Šokujúci nástup, rýchly koniec

Projekt Superliga trval iba niekoľko dní. Pred týždňom v nedeľu dvanásť tímov priam partizánskym spôsobom oznámilo založenie novej Superligy, ktorá mala konkurovať Lige majstrov. Kluby postupne od projektu odstupovali a po troch dňoch od založenia v ňom figuruje iba Real Madrid, FC Barcelona a Juventus Turín. Ako prvá sa účasti vzdala šestica z Premier League, nasledovaná dvoma celkami z Milána a Atleticom Madrid. Rebelské kluby, alebo skôr ľudia na ich vrchole, zahanbene ustupujú zo svojich pozícií.

Po zlyhaní Superligy drží všetky karty UEFA. Jej prezident Čeferin cez víkend naznačil, že kluby budú pykať. Nemusia však všetky dostať rovnaký trest. Podľa neho sú veľké rozdiely medzi klubmi Premier League a ostatnými.

Anglické kluby s nižšími trestami?

Arsenal, Chelasea, Liverpool, Manchester City, Manchester United a Tottenham majú za úlohu napraviť väzby na niekoľkých úrovniach. Spolumajiteľ Manchestru United Joel Glazer uskutočnil svoju prvú priamu komunikáciu s fanúšikmi od jeho kúpy v roku 2005, aby sa bezvýhradne ospravedlnil za spôsobené nepokoje.

Je veľmi pravdepodobné, že tresty pre veľkú anglickú šestku budú iba na oko, pretože poháňajú celú Premier League, z čoho profituje aj zvyšná časť klubov. Ak by trest bol privysoký, menšie kluby by museli platiť vyššie poplatky za podpisovanie hráčov z týchto šiestich tímov.

Uvidíme, každý musí niesť následky za to, čo urobil. Nemôžeme predstierať, že sa nič nestalo,“ prehlásil Čeferin v rozhovore pre Daily Mail.

Nemôžete niečo takého urobiť a povedať, že ste potrestaný tým, že vás všetci nenávidia,“ pokračoval. „Rozlišujeme tých dvanásť tímov na tri skupiny- anglická šestka, ktorá vystúpila ako prvá, potom tri ďalšie tímy a posledné tri, ktoré si myslia, že Zem je placka a Superliga pokračuje. Sú medzi nimi rozdiely, ale každý ponesie následky,“ doplnil.

Protesty fanúšikov

Čeferin ocenil fanúšikov, ktorí sa zaslúžili o to, aby ich kluby vypadli z nového projektu. Minulý týždeň sa protesty proti majiteľom klubov konali na Stamford Bridge, Anfielde, Old Trafford a Emirates. „Bol som ohromený reakciou fanúšikov a celej futbalovej komunity. Nikdy som to nevidel,“ uviedol Slovinec.

Zo skupinami fanúšikov, ktoré lobovali za zrušenie Superligy by sa prezident veľmi rád stretol: „Už som hovoril so svojimi kolegami v UEFE, aby som sa s týmito skupinami fanúšikov stretol a začal s nimi diskutovať.“

Kluby majú so Superligou platné kontrakty

V súčasnosti to vyzerá, že s projektom Superligy je koniec. Prezident Realu Florentino Pérez sa nezdáva a odvoláva sa na podpísané zmluvy. „Nemusím nikomu vysvetľovať, čo znamená platný kontrakt. Niektoré kluby pod vplyvom tlaku avizovali odchod z projektu. Objavili sa ľudia, ktorí začali zúriť, že by mohli prísť o svoje privilégia. Som však presvedčený, že projekt bude čoskoro pokračovať a veci sa pohnú smerom dopredu. Nie je pravda, že americká investičná banka JP Morgan odstúpila od financovania projektu, jej predstavitelia si iba chcú spraviť určitú reflexiu. Možno bude treba urobiť nejaké zmeny, no stále tvrdím, že Superliga je najlepšia možná vec na záchranu futbalu, citoval portál bbc.com slová Pereza, ktoré odzneli v rozhovore pre španielsky denník AS.

Podľa výkonného riaditeľa Bayernu Mníchov Karl-Heinz Rummeniggeho je naopak projekt minulosťou. Bývalý nemecký reprezentant vraví, že je pozitívne, že vytvorenie Superligy vyvolalo vlnu protestov po celom svete.

Kluby zahrnuté v plánovanom projekte rýchlo pochopili, že futbal funguje úplne inak ako biznis. Bayern bol od začiatku proti tomuto projektu a podporoval reformu Ligy majstrov, ku ktorej príde od roku 2024. Po schválení nového formátu súťaže a rozšíreniu počtu účastníkov na 36 bude pre veľké kluby oveľa ťažšie presadiť sa,” citovala slová Rummeniggeho agentúra DPA.

(C) Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.
TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera