Streda, 24. apríl 2024

Nohy sa mi klepali, povedal 18-ročný náhradník, keď musel ísť dochytať postupovú výhru Slavie v Glasgowe

FOTO - SITA/Andrew Milligan/PA via AP)

V dramatickom a bojovnom zápase osemfinále Európskej ligy medzi Slaviou Praha a FC Rangers si odkrútil premiéru v dospelom futbale osemnásťročný brankár Matyáš Vágner. Pražský klub uspel na pôde škótskeho majstra 2:0 a postúpil do štvrťfinále druhej najvyššej súťaže.

Kung fu fighting

Iba šesť minút pobudol na ihrisku striedajúci Kemar Roofe. Približne pol hodinu pred koncom zápasu, keď Slavia viedla po góle Olayinka zo 14. minúty, sa útočník rozbehol za loptou do šestnástky. Proti nemu vyštartoval český gólman Ondřej Kolář. Angličan s jamajskými koreňmi pravou nohou vykopol vysoko nad ramená, loptu odohral, ale následne zasiahol slávistického brankára do tváre.

Keď som to potom uvidel bolo to hrôzostrašné, katastrofa,“ reagoval na zákrok tréner Jindřich Trpišovský v rozhovore pre Českú televíziu.Od začiatku po ňom šli, snažili sa horozhodiť. Dva zákroky na neho boli v už v prvom polčase, tretím sa im ho podarilo vyradiť.“

Roofe automaticky dostáva červenú kartu, Kolář leží na zemi v krvi obklopený spoluhráčmi, ktorí volajú o ošetrenie. Neskôr sa ukáže, že jednotka Slavie utrpela zlomeninu čela a bude musieť podstúpiť operáciu.

Keď k lavičke smerujú gestá na striedanie zodvihne sa iba osemnásťročný Vágner. Nasadí si rukavice, rozbehá sa, dostane pokyny od trénera a s chladnou hlavou odchádza na ihrisko.

Vágner skúšku obstál

Do Slavie prišiel v mladšom doraste z Tempa, malého pražského klubu. „Za Áčko som chytal iba polčas v priateľskom zápase v minulý rok v lete,“ prezradil debutant.

Nohy sa mi klepali, ale keď som išiel na ihrisko už to bolo v pohode. Vedel som, že chytať viem a ak budem v pokoji, tak to zvládnem,“ opísal osemnásťročný brankár.

Škóti hrali v desiatich, ale červená karta znamenala nevýhodu pre Slaviu. Nerozchytaný brankár vždy znamená riziko. To vedeli aj Glasgowčania. Snažili sa o častejšie strely, avšak nemali potrebný smer a razanciu.

Strieľajte, strieľajte zo všetkých pozícií,“ kričali na trávnik pokyny zo škótskej lavičky.

Obrana Pražanov sa zomkla v snahe ubrániť jednogólový náskok. Vágner najskôr ľavačkou poslal loptu za polovicu ihriska, potom vybehol za hranicu vápna a siahol na center. „Prvým zákrokom som sa ukľudnil. To už som vedel, že to zvládnem.“

Rangers znervózneli

Čas plynul a domáci futbalisti boli nervóznejší. Stopér Balogun tvrdo zasiahol Masopusta a po druhej žltej karte sa z ihriska porúčal aj on. Nariadený priamy kop poslal Stancia nádherne cez múr do siete.

Od 74. minúty si Pražania strážili stretnutie, pred mladého brankára sa dostali iba minimálne. V samom závere ovládli zápas emócie, vyprovokovala sa menšia šarvátka. Po nadstavených siedmich minútach rozhodca zápas odpískal.

Druhé štvrťfinále

Slavia vybojovala v posledných troch rokoch druhé štvrťfinále Európskej ligy. Na ihrisku sa z postupu tešil aj debutant Vágner: „Je to pre mňa splnený sen, že som u toho mohol byť. Tiež je to motivácia do ďalšej práce, aby podobných zápasov bolo viac.“

Samozrejme, striedať brankárov nie je nič príjemné. Vedel som, že tam ide brankár bez skúsenosti. Pre mňa je to hrdina zápasu ako to zvládol a s akým pokojom,“ komentoval výkon svojho zverenca Trpišovský.

Aj vo štvrťfinále sa Slavia stretne so súperom z britských ostrovov. Vyzve londýsky Arsenal.