Štvrtok, 23. máj 2024

Nožničky, ktoré zachránili Slovan. Slovenský majster sa nakoniec do Európy prekopal

TASR / Jaroslav Novák

Slovan Bratislava sa pokúsil zahodiť aj tretiu šancu na európsku jeseň. Po infarktovom závere ale nakoniec cez bosnianskeho majstra z Mostaru postúpil. Ak si prvý zápas pred týždňom pýtal ibalgin, odveta na Tehelnom poli bola zrelá na defibrilátor.

Hrdina zápasu

Eric Kleybel Ramírez Matheus. Pre väčšinu fanúšikov známy iba ako Ramírez. Útočník, ktorý si na Slovensku urobil dobré meno v Dunajskej strede po nej skúsil šťastie v kyjevskom Dyname a španielskom Gijone. Nepresadil sa a vrátil do Slovana, kde sa rovnako nepresadil vyše 400 minút. Až do odvety proti Zrijnskemu Mostaru.

Do zápasu naskočil ako náhradník a prvým dotykom konečne strelil gól. Dovtedy vyzerali belasí ako Nemci na diskotéke v 80. rokoch: vpredu nič, vzadu párty. Lepšie šance mali Bosniaci, Slovan si nevedel vypracovať tlak a robil chyby, ktoré mali hostia trestať. Po góle mohol Venezuelčan rozhodnúť ešte v riadnom hracom čase, v nájazde ale kopol loptu len do stredu bránky.

Keď Slovan musel do konca predĺženia ešte jeden gól streliť, aby dosiahol na penalty, prišla znova chvíľa útočníka s číslom 24. Video je nižšie, bude patriť do zlatého fondu bratislavského klubu.

Čestné uznanie: Adrián Chovan. Najmä v prvom polčase chytil zo dva čisté góly, ktoré mohli Slovan pochovať.

Toto som ozaj nečakal

Prekvapil ma húževnatý odpor súpera. Hráči v čiernom mali zjavne nacvičených hneď niekoľko brejkových pokusov, viackrát nachytali slovanistov pri chybách a z ničoho nič utekali v prečíslení na Chovana. Sústredene bránili vlastnú šestnástku a až do prestriedania držali súpera celkom slušne od tela. Čakal som skôr, že náš majster na nich vybehne a viacerými gólmi nepripustí drámu. Nič z toho sa ale nekonalo.

A keď prišlo na predĺženie viacerí, vrátane komentátorov, sa spoliehali, že horúci večer nemôžu Bosniaci ustáť. Oni ale premenili štandardku na trochu šťastný gól a potom sa váľali, simulovali, provokovali a zdržiavali, čo im sily stačili. Našťastie, nevydržali.

Moment zápasu

Prišiel totiž moment zápasu. Nožničky, ktoré spasili Slovan. Aké musí byť sebavedomie útočníka, ktorý rok v zápase nedá gól a potom si v zúfalom nápore trúfne takto zakončiť?

Dráma ešte pokračovala v penaltovom rozstrele, psychologická výhoda bola v tom čase už na strane Slovanistov. Konečne ju využili a nespackali poslednú šancu na prienik do pohárovej jesene.

A čo skupina?

Medzi 96 najlepšími európskymi klubmi tak bude mať Slovensko aspoň jedného zástupcu. Skupinu vyžrebujú v piatok, možno keď čítate tento článok je už jej zloženie známe.

Ideálna by vyzerala možno takto: Slavia Praha, West Ham, Slovan a ukrajinské Dnipro, ktoré bude hrať domáce zápasy v Košiciach.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera