Cez víkend vyťukali agentúry správu, že pozemský svet opustil vo veku 67 rokov jeden z najlepších maďarských futbalistov všetkých čias. Väčšina futbalových fanúšikov ju možno ani nezaregistrovala. My, ktorí si ešte pamätáme 70. a 80. roky, sme si však spomenuli na futbalové kúsky, ktorými bavil nielen domácich fanúšikov.
„Zasekávačka“ s céčkom v krúžku
Törőcsik bol futbalový génius. Áno, Maďari mali kedysi nielen Ferenca Puskása, ale aj iné superhviezdy (oni im hovoria „klaszis“). V Törőcsikovom období bol ďalšou takouto výraznou postavou svetových ihrísk aj nám viac známy Tibor Nyilasi.
Čo však dokázal s loptou András, chvíľami vyrážalo dych. Na svoju „zasekávačku, ktorou dokázal posadiť obrancu na zadok a poslať ho do úlohy štatistu, si kľudne mohol dať copyright. Z novodobých futbalistov sa mu v tomto smere mohol rovnať akurát Arjen Robben.
Skončil u konkurencie
Pri jeho úmrtí si viacerí spomenuli, že bol odmalička fanúšikom Ferencvárosu. Ale tam ho nechceli, tak skončil u fialových na severe metropoly, v konkurenčnom Újpeste (vtedy ešte Dózsa Újpest). Pre lepšie pochopenie – je to niečo podobné, ako by slovenského futbalistu nechceli v Slovane a on by potom odohral väčšinu kariéry v Trnave.
Na štadióne Megyeri út strávil v rokoch 1976 – 85 celkove deväť sezón, odohral 236 zápasov a strelil 69 gólov. Na záver kariéry sa objavil na rok v drese francúzskeho Montpellieru, ale toto angažmán mu veľmi nevyšlo. Vtedy sa zo socialistického bloku (až na niektoré výnimky) dalo odísť najskôr v tridsiatke a to už mal najlepšie roky za sebou. Keby hral futbal dnes, určite by kopal za niektorý top tím Premiér League a zlatom by ho tam vyvážili.
Namiesto tanga corrida
Vrcholnú formu prežíval v roku 1978, keď sa naši južní susedia vybrali na MS do Argentíny. Dostali sa do skupiny smrti s domácou Argentínou, Talianskom a Francúzskom (vtedy ešte štartovalo iba 16 účastníkov), ale orchester pod taktovkou Lajosa Barótiho si napriek tomu veril. Maďari mali našľapaný tím a boli v tom čase schopní poraziť kohokoľvek. To by však nesmeli mať za prvého súpera domácu reprezentáciu, ktorú všetci tlačili vpred nielen očami…
Hostia sa rýchle ujali vedenia gólom Csapóa a nebyť portugalského rozhodcu Garrida, Argentínčania by vývoj zápasu asi sotva otočili. Ten svojim rozhodovaním dával jasne najavo, komu odvádza povinné percentá a pocítil to najmä Törőcsik. Starý lišiak Menotti na lavičke usporiadateľskej krajiny (dovolil si vynechať na poslednú chvíľu z 22 člennej nominácie vtedy 17 – ročného Maradonu) mal maďarský tím prečítaný. Preto rýchle pochopil, že ak sa Törőcsik rozbehne, už ho nikto nezastaví. Pretancovať v plnej rýchlosti cez troch – štyroch protihráčov, akoby to boli tréningové kužele, nerobilo rodákovi z Budapešti najmenší problém.
Andras Torocsik was born on 1st May 1955 in Budapest,Hungary. From 1977 to 1984 he made 45 appearances and scored 12 goals for the Hungarian National Team.Torocsik was probably Hungarian most talented players of the 1970s.
— Fradi Frad Dreizehn 🇭🇺🇩🇪🇬🇷 (@frad_fradi) August 17, 2020
1/5 pic.twitter.com/bYnRfpvETJ
A tak ho súperi celý zápas strúhali ako ceruzku, na trávniku viac ležal ako stál. Garrido však nechával karty odpočívať vo vrecku. Vytiahol ich až v závere, keď frustrovanému Andrásovi už rupli nervy a putoval rovno pod sprchy. A o tri minúty neskôr druhá maďarská superstar Nyilasi. Bez svojich dvoch opôr prehrali následne Maďari 1:3 s Talianskom i s Francúzskom a porúčali sa bez bodu po základnej skupine domov. Túto frustráciu dlho nevedeli rozdýchať a na celý ich futbal doľahol tzv. argentínsky tieň…
Tanec s capkami
Medzi viacerými pamätnými momentmi hráča s prezývkou Törő (v maďarčine znamená lamač, rozbíjač, čo s jeho produkciou na trávniku vôbec nekorešpondovalo), bol pohárový duel proti 1. FC Köln na jeseň roku 1983. Spôsob, akým András „vyzametal“ pred jedným gólom s obrancom Steinerom, patrí aj v súčasnosti medzi korunovačné klenoty maďarského futbalu.
Iba jedna pripomienka – v bránke kolínskych capkov stál v tomto zápase Harald „Toni“ Schumacher, ktorého sme nedávno spomínali. Bolo to vyše roka po jeho brutálnom zákroku na Battistona a „svoje“ si vypočul aj v Budapešti. Takže vyťahovanie lopty zo siete mu mnohí škodoradostne dopriali… Bonusom bolo, že Újpest v druhom kole PVP 1983/84 napokon západonemecký tím s výrazným prispením Törőcsika aj vyradil vďaka lepšiemu pomeru gólov zo súperovho ihriska (3:1, 2:4).
Futbalovú kariéru maďarského Mozarta, ktorý v rokoch 1976 – 84 navliekol na seba 45-krát dres národného tímu, ukončila zlomenina nohy v roku 1989, keď kopal po návrate z Francúzska za ďalší budapeštiansky tím MTK. Následne sa už jeho život začal otáčať nedobrým smerom…
Z výslnia na ulicu
Spočiatku ho volali do televíznych štúdií ako spolukomentátora či analytika zápasov. Aj Újpest ho zapojil do svojich štruktúr ako trénera mládeže. Ale jeho to evidentne nebavilo. Stalo sa, že na tréning vôbec neprišiel. Čoraz viac ho začali vídať v spoločnosti ľudí, žijúcich na okraji spoločnosti, s ktorými čím ďalej tým viac pozeral na dno pohárika.
Spoluhráči bili na poplach, viacerí mu podávali pomocnú ruku. András „Bandi“ Sarlós ho dokonca ubytoval aj vo svojom penzióne, keďže Törő stihol prešustrovať majetok, nadobudnutý počas kariéry. Vydržalo to však iba chvíľu a vtáčik opäť vyletel z klietky ku svojim novým „kamošom“, s ktorými sa od istej doby cítil najlepšie. Prestal sa starať o svoj zovňajšok, vídali ho úplne zanedbaného, s dlhými vlasmi a „bezdomoveckou“ bradou.
Pomoc aspoň na dožitie
Tento životný štýl nezostal bez následkov. Pády (zrejme pod vplyvom alkoholu) ho minimálne dvakrát priviedli na pokraj života a smrti. S rozbitou hlavou skončil v rukách lekárov. V roku 2014 sa musel podrobiť po jednom z nich vážnej operácii mozgu. Následne absolvoval rehabilitačnú liečbu v Sociálnom domove v Berceli.
O dva roky sa spojili fanúšikovia Újpestu a MTK, aby pomohli svojmu bývalému legendárnemu hráčovi. Vďaka ich zbierke sa o neho mohli starať na novom mieste, v Honvédskom rehabilitačnom ústave v Budakeszi. Tam napokon aj dožil už uzavretý do seba. Posledné interview poskytol v roku 2017 a o dva roky neskôr uzrela svetlo sveta kniha z pera Ede Dunaia „Törő sa vracia“, v ktorej opísal jeho futbalovú i životnú dráhu.
V sobotu 9. júla vydýchol naposledy – ako oficiálna príčina úmrtia sa uvádza pneumónia. Takto neslávne skončil napokon futbalový génius, ktorý sa nenarodil do správnej doby, ale v srdciach svojich fanúšikov bude žiť aj naďalej.
Komentáre