Štvrtok, 23. máj 2024

Odvrátená strana športu. Po hrách Číne prichádza futbalový šampionát v Katare

SITA/AP Photo/Frank Augstein

Najnúdzovejšie zimné olympijské hry v Pekingu napísali poslednú bodku. Športový rok 2022 pokračuje ďalšími veľkými udalosťami. V máji sa hokejisti predstavia na majstrovstvách sveta vo Fínsku, svetový šampionát sa uskutoční aj v atletike a rok sa ukončí futbalovým sviatkom v Katare.

Varovanie, aby sa športovci počas ZOH 2022 nevyjadrovali k citlivým ľudskoprávnym otázkam, si účastníci zobrali k srdcu. S návratom domov si však niektorí z nich posledné slovo neodpustili. Výber Pekingu ako olympijského hostiteľa pre rok 2022 dlho kritizovali skupiny venujúce sa zaobchádzaniu s menšinovým moslimským obyvateľstvom v Číne.

Zákaz slobodného prejavu

Kritikou čínskeho režimu nešetril britský freestylový lyžiar Gus Kenworthy, ktorému sa nepáči postoj vlády ku komunite gayov a lesbičiek. Dvojnásobný olympijský víťaz v rýchlokorčuľovaní Nils va der Poel zo Švédska prirovnal Čínu, ako krajinu nerešpektujúcu ľudské práva, k nacistickému Nemecku. Nemecká sánkarka Natalia Geisenbergerová sa vyjadrila, že by sa do Číny už nikdy nevrátila ani na majstrovstvá sveta.

Odstrašujúcim príkladom je zmiznutie čínskej tenistky Pcheng Šuaj, ktorá sa na konci minulého roka zverila, že ju sexuálne obťažoval bývalý čínsky premiér. Trojnásobná olympionička bola za svoj slobodný prejav umlčaná, preto účastníci ZOH v Pekingu svoj názor v krajine nevyjadrovali. Nezáleží na tom, ako prominentní alebo bohatí sú. Komunistická strana by ich potrestala.

Po Čine Katar

Ďalší veľký športový sviatok sa chystá koncom roka. Futbalové majstrovstvá sveta sa po prvýkrát uskutočnia v arabskom svete. Kvôli katarským letným horúčavám sa šampionát bude konať od konca novembra do polovice decembra v skrátenom časovom režime, približne 28 dní.

Okrem zmeny v zaužívanom futbalovom kalendári čelí Katar kritike kvôli podmienkam stavebných robotníkov, ktorí umierajú na následky ťažkej práce v celodenných horúčavách. Podľa denníka Guardian od pridelenia šampionátu zomrelo v krajine 6500 imigrantov z Indie, Pakistanu, Nepálu, Bangladéša a Srí Lanky. Väčšina z nich žije v špinavých ubytovniach a často nedostanú ani jedlo, pitie a plat.

Organizátori sa rozhodli postaviť šesť futbalových štadiónov nanovo, dva z nich prešli výraznou rekonštrukciou. Štyri z nich sa nachádzajú v hlavnom mesta Doha. Všetky areály budú klimatizované, aby hráči ani fanúšikovia nepociťovali vonkajšie horúčavy. Miesto vyhrievaných trávnikov sa na štadión dostali chladiace zariadenia plochy a klimatizácia.

Trávnik na púšti

Pre zem v subtropickom pásme je zložité vypestovať svieži trávnik pre futbalové ihrisko. Robia tak na farme uprostred púšte, kde teplota po väčšinu roka neklesne pod štyridsať stupňov Celzia. Pole sa rozkladá neďaleko hlavného mesta a celý proces prevozu a položenia na hraciu plochu trvá osem hodín. Katar dováža z USA každoročne 140 ton trávnatých semien v špeciálnych klimatizovaných lietadlách. Štadióny sa zavlažujú odsolenou morskou vodou. V lete spotrebuje každé ihrisko  päťdesiattisíc litrov vlahy denne.

Presnú cenu za výstavbu usporiadatelia nezverejnili, ale Katar za posledných desať rokov investoval do vybudovania infraštruktúry miliardy dolárov. V krajine bohatej na zásoby ropy a zemného plynu sú k dispozícii takmer neobmedzené finančné zdroje. O tom, že futbalové majstrovstvá budú patriť k najdrahším v celej histórii svedči aj fakt, že ceny najlacnejších lístkov stúpli oproti MS 2018 v Rusko dvojnásobne.

Pre porovnanie – robotník pracujúci na výstavbe zarobí mesačne 275 dolárov, čo je tretina z ceny najlacnejšej vstupenky.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera