Nedeľa, 26. máj 2024

Papierové predpoklady: Pravdivá história futbalu

Ján Janočko Ján Janočko 08.10.2019
SITA/AP Photo/Carlo Fumagall

Nekonečný príbeh na pokračovanie, najkrajšia hra na svete aj „tá blbosť, pri ktorej si strávil(a) tak veľa času a nič ti nedala“. Prívlastky futbalu majú rôznu podobu a my, pravoverní fanúšikovia, sme ich počuli desiatky. Ak futbal nehráme, najradšej ho pozeráme. Čítať sa nám o ňom, väčšinou, až tak nechce.

V tomto prípade by to však bola škoda.

Samo Marec: Pravdivá história futbalu

Svieže, vtipné, napínavé, dojímavé, zákerné aj tragické. Také príbehy píše život, politika aj futbal. Samo Marec píše o tom všetkom, napísal však knihu o futbale a to je dôvod, prečo si od samej radosti povedať „juch“. A začať čítať.

V Pravdivej histórii futbalu nájde čitateľ 25 príbehov srdcervúcich a natoľko zaujímavých, že im obetuje aj polčasovú prestávku. Samo Marec sa venuje notoricky známym príbehom, ale aj doteraz opomínaným udalostiam z histórie športu, v ktorom sa 22 ľudí naháňa za loptou a my si za to po novom musíme platiť 12 eur mesačne u nemenovaného operátora.

Predstaví nám Garrinchu, človeka, ktorý nebol predurčený na to, aby hral futbal a predsa bol majster sveta. Jedným z najmúdrejších odstavcov v histórii knižnej tvorby vysvetlí, prečo je tak ťažké porovnávať Pelého s Maradonom. A aj to, prečo sa s priezviskom Schumacher spájalo slovo „kóma“ už v roku 1982.

Osobnosti, štadióny a tak ďalej

História sa najlepšie číta vďaka osobnostiam, keby som však povedal, že kniha je len o nich, bol by som luhár. Príjemne sa číta aj o štadiónoch. Ako hovorí moja babka, inak veľká futbalová fanúšička: „Fodbal je krasny! Aľe tote štadióny, joj, toto ja ľubim popatrec!“. A Samo o nich píše. O tom, ako sa rozpadávajú, o tom, čo všetko zažili či dôvody, pre ktoré sa stali kontroverznými miestami. 

V diskusiách na internete, kde mať názor znamená viac ako mať vedecké dôkazy, je Samo Marec často označovaný za protislovenský živel. Nie je to pravda, dokazuje to aj záverečnou kapitolou, v ktorej si berie na paškál históriu slovenského fodbalu. Tak ako sa stala, s jej najväčšími úspechmi, z ktorých máte sychravý dojem. Ostatne, asi ako z každého druhého kvalifikačného zápasu našej repre.

Aby sa nepovedalo, že nič nevytknem, vytknem! (A viete čo? Poviem! – povedal by jeden klasik) Keďže som čítal knihu na pár posedení, rušilo ma jedine to, že sa jednotlivé fakty a spomenuté drobnosti zvykli opakovať. Moja pamäť síce nie je bohvieaká, ale aj bez tohto by som to hádam nejako zvládal.

Inak je to povinné čítanie pre každého, komu niečo hovoria pojmy ako „lobda“, „suďí“, „špílmacher“ a „horizontálna diagonála“.

Kto by si mal knihu Pravdivá história futbalu prečítať?

Každý, kto miluje, ľúbi, má rád alebo mu nevadí futbal

Každý, kto má rád emócie, silné príbehy, ale neznesie reklamy v Modrom z neba

Každý

Kto by si knihu nemal prečítať

Tak zlý človek hádam nie je.

Disclaimer: Samo Marec stál, či skôr sedel, pri vzniku TakUrčitee za jedným stolom s Telovýchovným vedúcim a počas šiestich rokov existencie Prvého neobjektívneho portálu obohatil stránku o nejeden kvalitný text.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera