Nedeľa, 26. máj 2024

Papierové predpoklady: Taký životopis si Klopp naozaj nezaslúžil

Ján Janočko Ján Janočko 02.10.2019
SITA/AP Photo/Leila Coker

To je take zaujimave. Toho tyždňa ste už treťi čo si kupuje totu knižku, ale sme s kolegyňami nevedeli, že čo to za chlapa, hehe,“ priznala milá teta predavačka v jednom z michalovských kníhkupectiev, keď som si kupoval knižku o pánovi trénerovi Jurgenovi Kloppovi.

Na začiatku tohto textu priznávam, že som asi 14 rokov fanúšikom Liverpoolu. Jeho (ligové) zápasy v posledných 7-8 rokoch som zmeškal len minimálne, spočítať by sa dali na prstoch rúk zaslúžilého drevorubača. Kvôli Liverpoolu som nemal čas na mnohé stretnutia, oslavy, výlety, dokonca svadby. Nič z toho neľutujem.

Jurgen Klopp: Viac vysokoškolská práca ako životopis

Ľutujem však ľudí, ktorí si túto knižku prečítajú. Ale pekne po poriadku. Životopisne sa tváriaca publikácia o Jurgenovi Kloppovi už na začiatku varuje, že v nej nie je jediný rozhovor s Jurgenom. O to viac vás naláka na to, čo sa v nej skrýva. Autorove výpočty výhier, spomienky rodiny či kamarátov… keby toto vydal ako záverečnú prácu na vysokej škole, zrejme by prešiel s Áčkami.

Rozumný životopis si berie na paškál Kloppovo súkromie, kariéru futbalistu aj trénera, ale nejde len o obyčajný výpočet jeho úspechov. Autor Elmar Neveling rozoberá aj taktiku či jednotlivých hráčov, ktorí za Kloppovho vedenia pôsobili v tom-ktorom klube. Na jednej strane netradičné, na druhej strane veľmi originálne a svieže poňatie. Dozvedel som sa plnú škálu informácií, o Kloppovi som si urobil obraz. Ako o trénerovi, tak aj o človeku. Ale to je akosi málo.

Bolestivá odysea

Kniha je totiž pre každého fanúšika Kloppa aj Liverpoolu bolestivou odyseou, ktorú mnoho ľudí dočíta len zo slušnosti a úcty k posekaným stromom. Ak práve neotáčate stranu, možno sa budete chytať za hlavu. Je neuveriteľne smutné, koľko gramatických či faktografických chýb človek dokáže nájsť v jednej pubikácii.

Tak napríklad – dočítate sa o tom, že Klopp nie je typ trénera, ktorý by dokázal pracovať s bývalým hráčom Manchesteru United, Mariom Balotellim. Videl som už psa rozprávať, hada skákať, medveďa pivo piť, ale aby hral Balotelli za United, to som fakt ešte nevidel. S istotou však viem povedať, že hral za oboch najväčších rivalov tohto klubu. Jedným z nich bol, zhodou okolností (bohužiaľ) aj Liverpool.

Internetom kedysi bežala výzva s fotkou istého poľského futbalistu. Text v angličtine vyzýval, aby ste zavreli oči a skúsili naslepo naklikať meno Jakub Błaszczykowski. Podobné to asi mali pri preklade knihy vo viacerých prípadoch – svoje si odniesol aj útočník Roberto Firmino. Jeho priezvisko bolo skomolené minimálne šesťkrát. Sedem písmen, štyri spoluhlásky, tri samohlásky, nenáročný zhluk slov, ktorý sa fanúšik naučí v priebehu úvodného výkopu. Aj tak to nevyšlo. Viackrát.

Nepovinné čítanie

Kniha o Kloppovi sa síce snaží a prináša veľa dobrého, možno by však bolo lepšie prečítať si ju v pôvodnom znení. Ak však nie ste postihnutí chorobou s názvom „akútna potreba spisovnej slovenčiny a overených faktov“, prípadne vás občasné chyby nerušia, smelo do toho.

Nevelingova kniha v slovenskom preklade však určite nie je povinným čítaním pre fanúšikov Liverpoolu.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera