fbpx
pondelok, 25. januára 2021
Jurgen Klopp
SITA/AP Photo/Leila Coker
FutbalPopkultúra

Papierové predpoklady: Taký životopis si Klopp naozaj nezaslúžil

To je take zaujimave. Toho tyždňa ste už treťi čo si kupuje totu knižku, ale sme s kolegyňami nevedeli, že čo to za chlapa, hehe,“ priznala milá teta predavačka v jednom z michalovských kníhkupectiev, keď som si kupoval knižku o pánovi trénerovi Jurgenovi Kloppovi.

Na začiatku tohto textu priznávam, že som asi 14 rokov fanúšikom Liverpoolu. Jeho (ligové) zápasy v posledných 7-8 rokoch som zmeškal len minimálne, spočítať by sa dali na prstoch rúk zaslúžilého drevorubača. Kvôli Liverpoolu som nemal čas na mnohé stretnutia, oslavy, výlety, dokonca svadby. Nič z toho neľutujem.

Jurgen Klopp: Viac vysokoškolská práca ako životopis

Ľutujem však ľudí, ktorí si túto knižku prečítajú. Ale pekne po poriadku. Životopisne sa tváriaca publikácia o Jurgenovi Kloppovi už na začiatku varuje, že v nej nie je jediný rozhovor s Jurgenom. O to viac vás naláka na to, čo sa v nej skrýva. Autorove výpočty výhier, spomienky rodiny či kamarátov… keby toto vydal ako záverečnú prácu na vysokej škole, zrejme by prešiel s Áčkami.

Rozumný životopis si berie na paškál Kloppovo súkromie, kariéru futbalistu aj trénera, ale nejde len o obyčajný výpočet jeho úspechov. Autor Elmar Neveling rozoberá aj taktiku či jednotlivých hráčov, ktorí za Kloppovho vedenia pôsobili v tom-ktorom klube. Na jednej strane netradičné, na druhej strane veľmi originálne a svieže poňatie. Dozvedel som sa plnú škálu informácií, o Kloppovi som si urobil obraz. Ako o trénerovi, tak aj o človeku. Ale to je akosi málo.

Bolestivá odysea

Kniha je totiž pre každého fanúšika Kloppa aj Liverpoolu bolestivou odyseou, ktorú mnoho ľudí dočíta len zo slušnosti a úcty k posekaným stromom. Ak práve neotáčate stranu, možno sa budete chytať za hlavu. Je neuveriteľne smutné, koľko gramatických či faktografických chýb človek dokáže nájsť v jednej pubikácii.

Tak napríklad – dočítate sa o tom, že Klopp nie je typ trénera, ktorý by dokázal pracovať s bývalým hráčom Manchesteru United, Mariom Balotellim. Videl som už psa rozprávať, hada skákať, medveďa pivo piť, ale aby hral Balotelli za United, to som fakt ešte nevidel. S istotou však viem povedať, že hral za oboch najväčších rivalov tohto klubu. Jedným z nich bol, zhodou okolností (bohužiaľ) aj Liverpool.

Internetom kedysi bežala výzva s fotkou istého poľského futbalistu. Text v angličtine vyzýval, aby ste zavreli oči a skúsili naslepo naklikať meno Jakub Błaszczykowski. Podobné to asi mali pri preklade knihy vo viacerých prípadoch – svoje si odniesol aj útočník Roberto Firmino. Jeho priezvisko bolo skomolené minimálne šesťkrát. Sedem písmen, štyri spoluhlásky, tri samohlásky, nenáročný zhluk slov, ktorý sa fanúšik naučí v priebehu úvodného výkopu. Aj tak to nevyšlo. Viackrát.

Nepovinné čítanie

Kniha o Kloppovi sa síce snaží a prináša veľa dobrého, možno by však bolo lepšie prečítať si ju v pôvodnom znení. Ak však nie ste postihnutí chorobou s názvom „akútna potreba spisovnej slovenčiny a overených faktov“, prípadne vás občasné chyby nerušia, smelo do toho.

Nevelingova kniha v slovenskom preklade však určite nie je povinným čítaním pre fanúšikov Liverpoolu.