Štvrtok, 23. máj 2024

Päť dôvodov, prečo sa oplatí siahnuť po knihe o Jánovi Ďuricovi

Ján Janočko Ján Janočko 11.02.2024
Foto: Lukáš Grinaj

Pár dní dozadu som dočítal biografiu jedného z našich bývalých futbalových reprezentantov. Marek Arpáš sa podujal zdokumentovať život Jána Ďuricu prostredníctvom knihy, po ktorej by mal siahnuť každý fanúšik na Slovensku. V nasledujúcom článku pridávam 5 dôvodov, či lepšie povedané motivácií, ktoré ku knihe možno presvedčia aj vás.

Nie je to len o Janovi

Hoci hlavný hrdina tohto príbehu je jasný, priestor dostávajú aj iní ľudia, ktorí sú s Ďuricovým životom nejako spätí. Zaujímavý priestor má napríklad hráčsky agent Karol Csontó, tréner výrazne spätý s Janovou kariérou Vladimír Weiss starší, Janovi rodinní príslušníci, ale napríklad aj spoluhráč z reprezentácie Martin Škrtel. Tí všetci podávajú svoje “svedectvo” a ponúkajú svoje spomienky, pripomínajú rôzne veselé príhody a dotvárajú mozaiku Janovho života.

Kniha je aj o chybách

Ján Ďurica už má svoju aktívnu hráčsku kariéru za sebou a tak môže rozprávať aj o svojich neduhoch. V knihe ich je dosť, mnoho prešľapov z trávnikov aj mimo nich, Jano opisuje otvorene. Navyše, nevyhovára sa a píše o svojich chybách neprikrášlene. Niektoré sú viac úsmevné, iné si za klobúk naozaj nedá. Tak, ako však sľúbil v rozhovore, ku knihe aj naozaj pristupuje – Futbalista z teba nikdy nebude nie je kniha oslavná ani zatracujúca – je taká, aký je Jano.

Obrázky, ktoré ste ešte nevideli

Ja viem, že knižku si obvykle človek nekupuje kvôli obrázkom (teda, ak to nie je človek do veku 5 rokov), v tomto prípade ale poskočí srdce každého fanúšika športovej fotografie. A nielen tej. Oceňujem aj výber súkromných fotiek či fotiek z kľúčových momentov kariéry plný emócií. Keď si len predstavím koľko to muselo dať práce všetky tie fotky splašiť… 

Humor a neznáme detaily

Neočakával som to, ale prekvapil ma humor, či možno lepšie povedané ľahkosť, s akou je písaná kniha a s akou sú prerozprávané príbehy z Janovho života. Stručný životopis som mal ako fanúšik naštudovaný. Priznávam, že som sa trochu bál, či mi bude kniha mať čo povedať. Našťastie som sa mýlil a mnoho detailov som predtým nepoznal a prekvapili ma – od prestupových šumov, cez automobilové preteky pred tréningom, až po tréningovú nervozitu ktorá vyústila… No, to by som nerád citoval, ale v knihe je to fakt detailne popísané. No a slušný bonus bol aj príbeh o legendárnej ceste v lietadle z Majstrovstiev Európy, po ktorej skončil v reprezentácii Miňo Stoch.

Krst knihy Jána Ďuricu
Foto: Lukáš Grinaj

Neprikrášlené príbehy

Už som písal o tom, že Marek Arpáš nevykreslil Jana Ďuricu len v pozitívnom svetle, rovnako však Jano Ďurica nehovoril o ľuďoch len pekne. Prekvapilo ma, že miesto diplomatického jazyka tu bolo povedané všetko, takpovediac, na plné ústa. Za niektoré z vecí, ktoré sú v knihe, sa možno budú aktéri na autora aj hnevať. Nechcem zachádzať do detailov, no páčilo sa mi, že kniha Futbalista z teba nikdy nebude je taká, aký je život – niekedy je lepšie, inokedy horšie – no a také sú aj myšlienky, príbehy či medziľudské vzťahy nielen v živote futbalistu.

Teším sa, že u nás vychádzajú knihy aj o futbalových osobnostiach. Tiež sa teším, že Marek Arpáš napokon Jána Ďuricu prehovoril a spoločne zhotovili túto publikáciu. Pripomenula mi mnoho pekných spomienok na zápasy reprezentácie či Artmedie Petržalka, ktoré som mal ako malý fanúšik. Rozhodne odporúčam každému, kto má k slovenskému futbalu vzťah.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera