Sobota, 25. máj 2024

Päť hráčov, ktorí vám pomôžu vyhrať Fantasy Premier League

Matej Šuľan Matej Šuľan 02.02.2021
SITA/Peter Byrne,Pool via AP

Pokračujeme v sérii článkov o Fantasy Premier League a tentoraz sa zameriame na päť hráčov, ktorí vám pomôžu vyhrať FPL.

Optimalizačná úloha

Ako som už načrtol na konci predchádzajúceho článku o prvom polčase Fantasy Premier League, FPL je súťažou, ktorá je zároveň aj optimalizačnou úlohou.

Aby uspeli, musia FPL manažéri „optimalizovať“ svoje mužstvo a rozumne rozdeliť 100 miliónov libier medzi pätnástich hráčov. V mnohých FPL tímoch (aj v mojom) veľké množstvo peňazí smeruje do najdrahších hráčov, akými sú Salah či Fernandes. Je to logické, keďže sú to hráči, ktorí nahrávajú najviac bodov.

Najdrahší hráči sú akýmisi piliermi, na ktorých stoja naše mužstvá. Väčšinou až tak nezáleží na tom, ktorých dvoch – troch z nich máme vo svojom tíme. Väčšina z nich nahrá veľké množstvo bodov.

Viac záleží na tom, ako vyplníme ostatné miesta v našich FPL tímoch. Prázdne miesta okolo prémiových drahých hráčov musíme vyplniť lacnejšími, aby sme splnili rozpočtové obmedzenie.

Títo lacnejší hráči sú potom tí, ktorí vo veľkej miere rozhodujú o úspechu a neúspechu našich FPL mužstiev. Piatim z nich sa budem v nasledujúcich riadkoch venovať.

Tomáš Souček

Bývalý hráč Slavie Praha uchvátil svojimi výkonmi celú Premier League. Momentálne je so siedmimi gólmi najlepším strelcom West Hamu, čo je na defenzívneho záložníka úctyhodná štatistika. Okrem toho je s 97 bodmi deviatym najproduktívnejším záložníkom v FPL.

Na začiatku sezóny bola cena českého reprezentanta len 5,0 miliónov libier. FPL manažéri, ktorí si ho na začiatku sezóny zvolili, mohli veľké množstvo peňažných prostriedkov investovať do iných miest vo svojich tímoch. Na jeden milión libier svojej počiatočnej ceny nahral Souček 19,2 bodov.

Pre porovnanie, Bruno Fernandes nahral na 1 milión svojej počiatočnej ceny (10,5 miliónov libier) „len“ 13,81 bodu. A Mohamed Salah nahral na 1 milión svojej počiatočnej ceny (12 miliónov) „len“ 12,17 bodu. V tejto metrike teda Souček výrazne prevyšuje drahších záložníkov.

Vďaka svojej nízkej cene a schopnosti pravidelne nahrávať fantasy body je Tomáš Souček presne tým hráčom, ktorého chcete mať v zálohe svojho mužstva hneď vedľa prémiových hráčov.

Rúben Dias

Manchester City zaznamenal po príchode portugalského obrancu Rúbena Diasa 12 čistých kont v 18 Premier Leagueových zápasoch. Počas tejto sezóny žiaden iný tím neudržal čisté konto viac krát než Citizens a žiaden iný tím neinkasoval menej gólov.

Práve preto by mal byť minimálne jeden z obrancov Manchestru City súčasťou našich FPL tímov. Na rotáciu hráčov v podaní Pepa Guardiolu sme už všetci zvyknutí, a preto sme vždy opatrní, keď nakupujeme do svojich FPL mužstiev hráčov City.

Rúben Dias sa zdá byť najbezpečnejšou voľbou spomedzi defenzívnych hráčov Citizens (snáď s výnimkou Edersona), nakoľko od svojho príchodu zatiaľ nevynechal ani jednu jedinú minútu hracieho času Premier League.

Na jeden milión svojej počiatočnej ceny (5,5 milióna) nahral až 16,55 bodu. Ak bude trend v čistých kontách v podaní Manchestru City pokračovať, mali by ste mať vo svojom mužstve minimálne jedného z ich obrancov, a Ruben Dias sa javí ako najlepšia voľba.

Emiliano Martínez

Obrana Manchestru City však nie je jedinou defenzívou, ktorá si zaslúži pozornosť FPL manažérov. Aston Villa má v doterajšom priebehu tejto sezóny druhý najvyšší počet čistých kont a štvrtý najnižší počet inkasovaných gólov spomedzi všetkých mužstiev.

Svoje zásluhy má na tom aj nová akvizícia The Villans – brankár Emi Martínez, ktorý je so 103 bodmi najproduktívnejším brankárom v FPL. Ak bude v tomto trende pokračovať aj v druhej polovici sezóny, tak po 38 kolách bude mať na svojom konte 206 bodov.

Nespomínam si, že by v minulosti niektorý brankár v FPL dokázal atakovať 200 bodovú hranicu. Hoci Martínezova cena od začiatku sezóny narástla o 0,6 milióna libier, stále je jeho cena relatívne nízka oproti ostatným hráčom, ktorí v FPL prekonali 100 bodovú métu.

V metrike nahratých bodov na jeden milión počiatočnej ceny je najlepší spomedzi všetkých hráčov: na 1 milión svojej počiatočnej ceny nahral až 22,89 bodu.

Takto bodovo produktívny brankár je v FPL rarita, a preto, ak nie ste spokojní s výkonmi brankára, ktorého momentálne máte vo svojom mužstve, Emi Martínez by mal byť jedným z vašich najbližších prestupov.

Jack Grealish

Ostaneme pri Aston Ville. Túto sezónu neprekvapuje len ich obrana, ale aj útok. Jack Grealish už v predchádzajúcom ročníku Premier League ukázal, že je hráčom, na ktorého sa FPL manažéri môžu spoľahnúť.

Zatiaľ čo v minulej sezóne nahral 149 bodov, v tomto ročníku má našliapnuté na to, aby toto číslo prekonal. Momentálne má na svojom konte 119 bodov v 19 zápasoch, čo je ekvivalentné s 238 bodmi v 38 zápasoch.

Úžasné čísla na záložníka, ktorý stojí v FPL len 7,7 milióna libier. Pre porovnanie s ostatnými hráčmi v tomto článku, Grealish doteraz nahral 17 bodov na 1 milión svojej počiatočnej ceny (7 miliónov).

Aston Villa má pred sebou šnúru relatívne ľahších zápasov a ich kapitán by nemal v našich FPL tímoch chýbať.

Callum Wilson

Callumovi Wilsonovi sa darilo predovšetkým na začiatku sezóny, no vďaka dvom gólom a jednej asistencii v posledných dvoch zápasoch sa zdá, že sa vracia späť formy. Na jeden milión svojej počiatočnej ceny (6,5 milióna libier) nahral anglický útočník 16,92 bodov, čo je opäť slušná štatistika.

Wilson sa momentálne nachádza len v 18,9 % všetkých FPL mužstiev, čo je dosť málo na to, že ide o štvrtého najproduktívnejšieho útočníka v FPL. Je talizmanom Newcastlu a počas tejto sezóny sa podieľal na 15 z 21 gólov strák, čo je až 71 %.

Pri každom ďalšom góle, ktorý Newcastle dá (hoci ich nebýva veľa), môžeme teda s veľkosťou pravdepodobnosťou očakávať buď gól alebo asistenciu v podaní Calluma Wilsona.

Keďže drvivá väčšina FPL manažérov vo svojom mužstve Wilsona nemá, tento produktívny útočník môže byť rozdielovým hráčom pre váš FPL tím.

Zhrnutie

Pre úspech vo Fantasy Premier League musí FPL manažér čo najrozumnejšie rozložiť disponibilné peňažné prostriedky vo svojom tíme.

A kým sú najdrahší hráči v FPL piliermi našich mužstiev, rozdielovými hráči sú všetci ostatní lacnejší hráči, ktorými „vyplníme“ prázdne miesta v našich FPL tímoch.

Zvoľte týchto hráčov do svojho mužstva rozumne a s citom a oni Vám pomôžu vyhrať FPL.  

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera