Futbalové majstrovstvá sveta každé dva roky? Svetová futbalová federácia FIFA túto myšlienku aj naďalej presadzuje a od roku 2026 chce zaužívaný cyklus zmeniť. Proti sa ostro postavili najmä predstavitelia Európskej futbalovej federácie.
V roku 2026 sa po prvýkrát bude hrať so štyridsaťosem účastníkmi miesto doterajších tridsaťdva. Hostiteľmi budú Spojené štáty s Kanadou. Ďalšie majstrovstvá sveta by sa hrali o dva roky, teda 2028, 2030, 2032 atď. Euro by malo vyplniť nepárne roky, čiže 2027, 2029, atď. Veľký futbalový turnaj by sme tak mali úplne každý rok.
Peniaze
Na virtuálnom globálom summite sa v pondelok opäť otvorila téma usporiadať svetový šampionát častejšie. V prvom rade FIFA odprezentovala finančné výhody nového formátu, keď uviedla, že vďaka dvojročnej periodicite by príjmy zo šampionátov vzrástli z doterajších 4,4 na 11,4 miliardy amerických dolárov.
Prezident federácie Gianni Infantini potvrdil prieskum o finančných výhodách MS. Podľa analýzy by MS priniesli celkové zisky 180 miliárd dolárov v priebehu 16 rokov, ak by sa v danom časovom intervale konali osemkrát namiesto doterajších štyroch. Počet novovytvorených pracovných miest by sa vďaka dvojročným MS zdvojnásobil na dva milióny.
Nehovoriac o tom, že by vzrástli sumy z predaja televíznych práv a vstupeniek na zápasy MS. „Nakoniec z toho budú profitovať všetci: malí i veľkí, chudobní i bohatí,“ uviedol Infantino.
Odporcovia
Najväčšími odporcami revolučných zmien sú európska UEFA a juhoamerický zväz CONMEBOL. UEFA minulý týždeň uviedla, že európskym zväzom hrozí behom štyroch rokov strata vo výške 2,5 až 3 miliardy eur. Najbližšie EURO sa má konať v roku 2024 v Nemecku.
Okrem finančných nedostatkov by nahustený program mohol mať negatívne dopady na psychické a fyzické zdravie hráčov. Výrazne by sa zmenil kvalifikačný cyklus o postup nielen na majstrovstvá sveta, ale aj Európy.
Návrh na zmenu FIFA predstavila už v septembri. Prezident UEFA Aleksander Čeferin dokonca vyhlásil, že by európske krajiny mohli nový model MS bojkotovať. „Hodnota týchto turnajov je veľká preto, že sa konajú každé štyri roky. Koho by zaujímala olympiáda, keby sa konala každý rok?,“ podotkol Čeferin.
„Proti sú tí, čo sú na vrchole. A to sa deje v každej situácii, keď prichádzajú zmeny a reformy. Tí, čo sú hore, nechcú nič meniť, aby o svoje výsadné miesto neprišli,“ argumentoval Infantino.
Nesúhlasia aj ženy
K rade odporcov sa pridali aj najvyššie ženské súťaže. Tvrdia, že nabitejší mužský kalendár zatieni ten ich a v konečnom dôsledku spomalí rast ženského futbalu. Ďalším dôležitým faktorom je odliv finančných prostriedkov, pretože tie budú potrebné na častejšie zápasy a veľké akcie mužov.
Takisto pri zmene kalendára by sa mužský a ženský svetový šampionát vzájomne kryli.
Citlivá téma
Vzhľadom na to, o akú citlivú tému sa jedná, Infantino zdôrazňuje, že rozhodnutie nechce uponáhľať. Ďalšie jednanie je na programe začiatkom budúceho roku.
„Vezmeme si toľko času, koľko budeme potrebovať, aby sme všetko zohľadnili a dospeli k rozhodnutiu. Nejde o nejaký konkrétny dátum. Ide o to, aby sme urobili správne rozhodnutie pre futbal,“ dodal prezident federácie.
Komentáre