Sobota, 25. máj 2024

Po nesprávnej červenej karte sa zastal rozhodcu. Tomáš Souček je nečakaná hviezda West Hamu

Ján Janočko Ján Janočko 12.02.2021
SITA/Steve Paston

Každý, kto hrá Fantasy Premier League nad jeho angažovaním aspoň raz uvažoval. Každý, kto sledoval jazdu pražskej Slavie v európskych pohároch v minulých rokoch vie o jeho existencii. Nezabudnuteľné sú nielen niektoré jeho góly. Navždy si jeho meno zapamätá aj rozhodca Mike Dean.

Americký sen Čecha z Havlíčkovho Brodu

Tomáš Souček by o sebe mohol hovoriť, že zažíva americký sen. Len by sa v okrídlenom spojení muselo zmeniť geografické zaradenie. Ostatne, geografiu si možno musia doštudovať niektorí fanúšikovia West Hamu, aby vedeli, odkiaľ jedna z najväčších hviezd ich tímu pochádza.

Kopačkami sa prvýkrát zaryl do ihriska v Havlíčkovom Brode. Tunajší trávnik mu bol primalý a tak si povedal, že jedného dňa naň možno prispeje, ak ho jeho budúci zamestnávateľ predá za ťažké české milióny do Anglicka. No, možno si to nepovedal, ale stalo sa. Poďme ale po poriadku.

Trasa Slavia – Žižkov – Liberec

Do prvého mužstva pražskej Slavie sa prepracoval v roku 2014, aby si neskôr odskočil na hosťovanie. Najskôr len na skok na Žižkov, aby to nemal ďaleko. Neskôr aj do Liberca, aby si obzrel Ještěd, kým je ještě mladý.

Keď sa páni z hlavného mesta všetkých východniarov (Prahy) rozhodli, že je čas získať titul a zošiť si dobré meno v Európe, povolali Součka do prvého tímu. V sezóne 2018/19 bol jedným zo stavebných kameňov Slávistických úspechov.

Titul, pohár, štvrťfinále Európskej ligy. Souček sa tu nielenže vyskytol, jeho výkony neušli oku pozorného fanúšika, skautov, či reprezentačnému trénerovi. Slavia si síce razí cestu dlhodobých zmlúv s oporami, zdalo sa však, že udržať si šikovného záložníka bude nemožné.

Predsa len sa to Slavii podarilo, aj keď už len na pol roka. Stihol ešte potrápiť milánsky Inter, Borussiu Dortmund či Barcelonu v Lige majstrov.

V Londýne je rok

Na konci januára minulého roka sa vtedajší kapitán tímu porúčal na Britské ostrovy. Z jeho prestupu čosi kvaplo aj jeho materskému klubu. No, kvaplo… Viac ako 40 miliónov českých korún. To už si vraj v Brode kúpia lepšie ihriská. Dobre im tak!

Stredopoliar nešiel do Anglicka úplne priamou cestou, najskôr si české mäso šunkári vyskúšali, jeho hosťovanie sa potom zmenilo na trvalý prestup. Dobré aj zlé jazyky hovoria, že opcia dávala možnosť Součkovi vrátiť sa do Česka, ak sa West Ham neudrží v Premier League.

Spanilá jazda Premier league

V najlepšej lige sa ale rozbehol priam nevídaným spôsobom. Dokonca až tak, že v decembri minulého roka bol nominovaný na cenu pre Hráča mesiaca v najvyššej anglickej súťaži. Slušne rozbehnutú jazdu mala zastaviť červená karta v predchádzajúcom kole Premier League. Pošramotenie štatistík a nútený oddych sa síce stáva, rozhodca Mike Dean sa však poriadne sekol.

Sklamanie, ba až znechutenie vyjadril nielen klub a exfutbalisti ako Gary Lineker či Jamie Carragher, ale aj davy fanúšikov. Niektorí dokonca až tak, že  baleťák veľmi často zvláštne gestikulujúci rozhodca začal dostávať vyhrážky, pre ktoré sa bál o život. Sám poprosil o to, aby nebol nominovaný na najbližšie kolo, hnevu to však nezabránilo.

Správny chlap

Souček sa však Deana zastal. „Akékoľvek rozhodnutia urobené na ihrisku by mali na ihrisku aj ostať. Posielam Mikeovie Deanovi a jeho rodine podporu. Nepatria mu žiadne nadávky a vyhrážky. Je to minulosť, teraz sa sústredím na zvyšok sezóny,“ napísal Souček na sociálnych sieťach.

Keby som bol drzý, tak poviem, že Souček je ďalší produkt kvalitnej práce s futbalistami v pražskej Slavii. Ale o ľuďoch sa ako o produktoch nehovorí. Na druhej strane, pri niektorých sa ich kariéra dá merať veľkosťou ihrísk, ktoré sa vďaka nim v Havlíčkovom Brode vybudovali. Teda, viem len o jednom a je to človek futbalového typu.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera