Pondelok, 22. apríl 2024

Po Superlige ďalší zlý nápad. Majstrovstvá sveta vo futbale každé dva roky sú nezmysel

Tarek Yacoob Tarek Yacoob 12.09.2021
TASR/AP Photo/Claude Paris

Potvrdená európska „Superliga“ stále v noci zobúdza najväčších futbalových fanúšikov. Tento rok len ťažko niečo tromfne ten donebavolajúci paškvil, ktorý vznikol kvôli nenásytnosti mocných na čele anglických, španielskych a talianskych veľkoklubov.

Iste, nie každý je odtrhnutý od reality a myslí len na peniaze a moc. Ani tí „dotlačení“ už zo seba nezmyjú, že sa v apríli postavili chrbtom fanúšikom. Vďaka protestom (najmä) anglických skalných našťastie ich plány expresne rýchlo stroskotali.

UEFA nechcela byť pozadu a vymyslela Európsku konferenčnú ligu. Malé krajiny odsunula na tretiu koľaj a ešte viac roztvorila futbalové nožnice. Zatiaľ čo fanúšikovia roky debatovali o formáte Európskej Ligy, európski futbaloví páni sa na futbal pozreli cez čísla a vymysleli novú súťaž.

A čo na to celé FIFA? Dajme fanúšikom majstrovstvá sveta každý druhý rok, aj keď drvivá väčšina z nás je proti…

Rok 2022 a červené škvrny

Medzinárodná futbalová asociácia nemá medzi fanúšikmi vysokú dôveru. Aké-také zostatky zmizli po tom, čo sa FIFA rozhodla prideliť organizáciu svetového šampionátu Kataru.

Od začiatku bolo zrejmé, že pri voľbe nie je všetko s kostolným poriadkom. Zistenia v nasledujúcich rokoch potvrdili nepríjemné podozrenia. Bývalí členovia exekutívy Medzinárodnej futbalovej federácie prijali úplatok za hlasovanie v prospech Ruska a Kataru ako organizátorov majstrovstiev sveta, čo potvrdilo aj FBI. Viacerí dostali prísne tresty, taký Teixeira (bývalý šéf brazílskej federácie) dokonca doživotný zákaz pôsobenia vo futbale.

Miliónmi sa to pri kupovaní hlasov len tak hemžilo, pravdepodobne nie poslednýkrát. Ešte viac svet zasiahli zistenia o katastrofálnych neľudských podmienkach robotníkov pracujúcich na stavbe štadiónov. Britský Guardian vo svojich investigatívnych článkoch publikoval vážne porušenia ľudských práv. Nedostatok hygieny, jedla či vody boli ešte menej vážnymi prehreškami. Vážnejšie je neplatenie pracovníkov, mnohým z nich zobrali doklady, čím sa defacto stali otrokmi.

Známe sú aj čísla o počte mŕtvych v prvých rokov výstavby. Čísla sa rôznia (aj tie pozitívnejšie hovoria o stovkách obetí), zistenia a štúdie Guardianu, BBC, či Amnesty International vyššie spomínané podozrenia potvrdili.

FIFA a Arséne Wenger

Trénerská legenda Arsenalu v posledných rokoch pôsobenia v klube rozdeľovala fanúšikov. Väčšina sa prikláňala k jeho podstatne skoršiemu odchodu. Wenger z klubu odišiel na konci sezóny 17/18. Po rokoch Emeryho a Artetovej éry (ktorá je pravdepodobne tiež blízko konca) sa ukazuje, že Wenger nebol hlavným problémom londýnskeho veľkoklubu. „Ryba smrdí od hlavy“, v prípade Arsenalu to platí dvojnásobne.

Dnes je 71-ročný Francúz riaditeľom oddelenia rozvoja vo FIFA a spolu s riaditeľom federácie, Giannim Infantinom, sú zástancami zmien v rámci medzinárodného futbalu. Chcú nastaviť medzinárodnú scénu tak, aby sa každé dva roky konali majstrovstvá sveta.

Druhý menovaný argumentuje tým, že chcú „skresať počet bezvýznamných zápasov“. Infantinov argument znie infantilne a pohŕdavo. Nie, priateľské zápasy nie sú bezvýznamné a áno, hráči si zaslúžia oddych. Už dnes množstvo z nich nezvláda obrovské vyťaženie počas sezóny. 60-70 zápasov za sezónu je veľa aj na koňa. Výška platu s tým nemá nič spoločné.

Hlavný problém netkvie v tom, že FIFA plánuje zmeny, ktoré má oznámiť do konca roka. Fanúšikovia si žiadajú komunikáciu zo strany futbalových vládcov. Nenažranci nech si pokojne zarobia. My vieme, že ako fanúšikovia sme im ľahostajní, no žiadame aspoň trocha rešpektu a komunikácie. Tá absentuje.

Proti je aj UEFA a ligové súťaže

UEFA má svoje maslo na hlave, v tomto prípade je na dobrej strane. Nový dvojročný cyklus odmieta, priamo sa proti návrhu postavil jej prezident, Alexander Čeferin. Ďalšou nespokojnou skupinou sú európske ligy. Pridala sa aj slovenská Únia ligových klubov (ÚKL), ktorá sa zaviazala k spolupráci s inými ligami.

Fanúšikovia sa už takisto združili a vyjadrili svoje výhrady. 58 fanúšikovských organizácii zo šiestich konfederácii argumentuje, že nie sú žiadne dôvidy k podpore zmien, ktoré zrušia storočnú tradíciu. My sa k ním pripájame.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera