Streda, 27. marec 2024

Poďme zlepšiť futbal. Toto je desať zmien, ktoré môžu pomôcť

Gabriel Vass Gabriel Vass 13.07.2021
SITA/Paul Ellis/Pool via AP

EURO 2020 sa skončilo. Ženy si vydýchli, muži majú krátku prestávku pred štartom najlepších líg. Slovenskí fanúšikovia si môžu vyplniť čas predkolami európskych futbalových súťaží. Máme teda čas aspoň hypoteticky hovoriť o zmene najpopulárnejšieho športu, k lepšiemu.

Kto si spomenie na ME 2016 vo Francúzsku, matne si môže pamätať, že na tom šampionáte zomrel futbal. Tímy hrali antifutbal, neexistovala žiadna voľnosť ani kreativita. Veľké krajiny hrali až príliš vypočítavo a tak ako tento rok, zo skupiny postúpil v podstate každý, kto si vedel rovno prihrať.

EURO 2020 bolo lepšie. Určite budeme spomínať na profesorské výkony Talianov, húževnatých Švajčiarov, protekčných, hoci talentovaných Angličanov a samozrejme nesmieme zabudnúť na parádne hrajúcich Maďarov, ktorí držali v strachu Nemcov do poslednej minúty.

Je tu ale kopa vecí, ktoré bijú do oči v súvislosti s moderným futbalom. Ak by sme zvolali stretnutie za veľkým stolom a išli meniť pravidlá, máme pár návrhov. Fantázii sa medze nekladú, popusťme našu uzdu poriadne, odvážne.

Čo by sa mohlo vo futbale zmeniť?

1. Čistý hrací čas

V jednom skupinovom zápase na turnaji som chytil stopky do ruky a zmeral čistý hrací čas prvého polčasu. Vždy, keď bola lopta mimo hry alebo sa hra prerušila, štuchol som tlačidlo. Výsledok? Z roky pevne daných 45 minút sa odohralo len 31. Pritom nadstavený čas bol štyri minúty. Je to veľa alebo málo?

Často sa stáva, že ak mužstvo vyhráva, brankár spotrebuje na rozohranie lopty z pätky vyše 60 sekúnd. Pri obyčajnom priamom kope so žltou kartou mám pocit, že rozhodca spisuje objednávky na polčasové občerstvenie od všetkých hráčov, plus od čiarových rozhodcov. Trvá to veľmi dlho, a ešte k tomu treba prirátať tradičné oxidovanie súperovho hráča pred loptou.

Navrhol by som nové pravidlo. Od tretej ligy vyššie, by sa mal hrať čistý čas 2×35 minút*. Hráči nech sa váľajú koľko chcú, brankár nech sa prechádza ku rohovej zastávke pre loptu a späť, pri striedaní si hráč môže kľudne dať čestné kolečko a potriasť si rukou so všetkými divákmi v prvých troch radoch. Máme čas, nikto nie je ukrátený o nič lebo čas stojí.

*Prečo práve od tretej ligy? Pretože tam už má väčšina tímov ukazovateľ skóre s časomierou.

2. Päťminutové tresty

Čo ak by sme vymysleli časové tresty, ako v hokeji, hádzanej alebo vodom póle? Päť minút sedenia vedla Enriqueho na prenosnej chladničke by bol celkom spravodlivý trest pre fauly ako Chielliniho zatiahnutie Saku. K tomu samozrejme v prípade potreby aj žltá karta.

3. Znižovanie počtu hráčov v predĺžení

Náš Telovýchovný vedúci to vidí nasledovne:

Aby sa predĺženia spravili atraktívnejšími, navrhujem po každých desiatich minútach bez gólu odobrať obom mužstvám jedného hráča. Za predpokladu, že nikto nestrelí gól, posledné minúty sa môžu dohrávať vo formáte 7+1. Až potom by sa šlo na penalty.

4. Striedanie hráčov

  • Zákaz striedania hráčov v nadstavenom čase

V drvivej väčšine sú striedania v nadstavenom čase len o zdržovaní a kúskovaní hry. Ak by sa uzákonil čistý čas, toto pravidlo by nemalo takú váhu, ale pri súčasných 90 minútach to výrazne pomôže plynulosti hry.

Mužstvo musí stihnúť vystriedať pred naplnením deväťdesiatej minúty. V opačnom prípade si hráč pri postrannej čiare môže na seba opäť navliecť šušťáky. A nič by na tom nezmenilo ani vynútené striedanie v prípade zranenia hráča v poli. Jediná povolená výnimka by bolo striedanie, ak by brankár dostal červenú kartu alebo sa zranil. 

  • Hráč musí opustiť ihisko pri najbližšej pomedznej čiare a to bez módnej prehliadky

Toto pravidlo tu už minulý rok bolo, ale neviem si vybaviť ani jeden moment z EURO 2020, kedy by striedajúci hráč nekráčal slimačím tempom krížom cez celé ihrisko k svojej striedačke. Akosi sa vytratilo, možno ho kompetentní rovno zrušili.

Pridal by som aj zákaz vyzliekania všetkých doplnkov ako sú čelenky, kotníkové pásky, chrániče a pod. A taktiež by nebolo povolené podávať si ruky s rozhodcami, spoluhráčmi a protihráčmi. Na to bude dostatok času po zápase.

5. Zmeny v udeľovaní kariet

  • Treba zrušiť trojitý trest: penalta + červená karta + stop na jeden zápas, ak samotný zákrok nebol na červenú kartu

Predstavme si situáciu, že hráč vnikne do šestnástky, brankár naňho vybehne a spraví obyčajný faul. Nasleduje zvyčajne spomenutý trojitý trest a v podstate je po zápase. Stačí žltá karta a penalta. 

  • Zákaz dotknúť sa lopty po prerušení hry ak má mať súper loptu

Poznáme to, odpíska sa faul, hráč nenápadne odkopne loptu a zabráni tým rýchlemu rozohratiu štandardnej situácie. Prípadne vyhodí loptu do vzduchu ponad súperovho hráča. Ak sa zapíska faul, mal by ustúpiť na 9,15 m a nechať súpera rozohrať. Za porušenie musí prísť automaticky žltá karta.

6. Zahrávanie rohov, výkopov a vhadzovaní

Mal by sa zaviesť časový limit na zahranie spomenutých situácií. V prípade, že sa hráč dotkne lopty, pri výkope a rohu bude mať 15 sekúnd na zahratie a v prípade autového vhadzovania 5 sekúnd.

Takisto musí platiť, že ak sa hráč dotkne lopty, musí daný akt zahrávať on. Za odovzdanie lopty spoluhráčovi ide automaticky žltá karta. Vidíme to najmä pri autových a rohových situáciách, keď sa tým hráči snažia zdržovať hru.

7. Ošetrovanie hráčov

Ak hráč práve nebojuje o svoju končatinu, prípadne o holý život, hru netreba prerušiť. Len nech sa pekne odprace z ihriska. Je tam ďalších deväť hráčov v poli, ktorí ho vedia dostatočne zastúpiť.

Keď hokejista dokáže odkorčuľovať na striedačku s prerezaným krkom, futbalista zvládne po nakopnutí odskákať dva metre za čiaru.

8. Návrat šestnástkových rozhodcov

Treba povolať späť do služby šestnástkových rozhodcov, ale výrazne im zvýšiť právomoci. Mali by byť oprávnení rozhodnúť o každej situácii, ktorá sa udeje v pokutovom území. Konečné slovo však bude mať stále VAR a hlavný rozhodca.

9. Mávať ofsajdy okamžite

Neviem, kto vymyslel to hlúpe pravidlo o dohraní akcie. Ak to bol jasný ofsajd, treba to pískať hneď, pretože môže dôjsť k zraneniam. Kto chce dohrávať akcie, nech to robí na tréningoch.

10. Znížiť povinnú nomináciu hráčov na penalty z 5 na 3

To znamená, že tréner bude mať povinnosť určiť len troch rôznych hráčov na prvých päť penált. Teraz každý z piatich úvodných strelcov musí byť iný. Znížili by sme to na tri.  Keď má niekto v kádri penaltového špecialistu, nech si kopne aj trikrát.

Ďalšie možné vylepšenia sme zhrnuli do odrážok

  • Udeliť technický gól za úmyselnú hru rukou, ktorá by zabránila gólu
  • Zákaz prikrývania si pier rukou počas rozhovorov s protihráčmi a rozhodcami
  • Plynulý rozbeh na penaltu (bez „Zazákov“, výskokov, pribrzdení)
  • Maximálne jedna spätná prihrávka do šestnástky brankárovi. Ruší sa prechodom cez polovicu ihriska

Hlavné pravidlo Fair play

Dodatočné disciplinárne tresty pre filmujúcich hráčov. Za recidívu viacnásobné zápasové tresty.

Toto sú návrhy z redakcie Takurčitee. Máte aj vy nejaký návrh na vylepšenie pravidiel? Napíšte nám do diskusie. Ako by jeden bývalý americký prezident povedal: „Make futbal great again“

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera