Nedeľa, 30. jún 2024

Pol na pol. Na jarnú časť Fortunaligy vybehlo takmer toľko cudzincov, ako Slovákov

SITA

Dvanásť najlepších slovenských futbalových tímov otvorilo šiestimi zápasmi jarnú časť sezóny. Už aj letmý pohľad na vlajočky krajín pri menách hráčov, ktorí nastúpili v základných jedenástkach na úvodné minúty naznačoval, že tá liga je čoraz viac medzinárodná. Rozmenili sme teda počet cudzincov vo Fortunalige na drobné. 

Slováci vs Legionári

Najprv sumárne numerá: Slovensko vs Zvyšok sveta 67:65. Čítate dobre, v slovenskej lige hrá už takmer toľko legionárov, ako domácich. Teda aspoň v jednom náhodnom kole a od začiatku. Obsadenie lavičiek sme tentokrát nechali na pokoji.

Futbalová liga, ako je dobrým zvykom, má svoj marketingový názov. K nemu naši najvyšší pridružili názov “Naša liga”. Nie je ani národný, ani odborný, ale ideálny na prekáračky na sociálnych sieťach. Čoraz viac fanúšikov sa obúva do internacionálneho zloženia súpisiek klubov.

Od Senice a Slovana po Podbrezovú (a Žilinu s Moravcami)

Zoraďme si najprv slovenské kluby podľa počtu Slovákov v základných jedenástkach. Najmenej ich, možno na prekvapenie menej pozorných pozorovateľov národnej súťaže, mali v sobotu v drese Senice. Nula. Nemali žiadneho.

Seničania sú samozrejme rekordérmi. Menej sa už nedá, ani keby inde chceli. A inde sa snažia, no k absolútnej nule sa zatiaľ dopracovali len sporadicky (v pamäti nelovíme základné zostavy každého tímu v každom ligovom zápase).

Druhí na pomyselnom rebríčku neslovenských tímov boli v sobotu belasí. Hlavný favorit ligy poslal na ihrisko v Dunajskej Strede len jediného Slováka. Brankára Greifa.

Ešte si prečítajte: Na vlastné buľvy: Derby DAC – Slovan

Okrem týchto dvoch mali ešte štyri ďalšie kluby pri výkope menej Slovákov, ako legionárov. Tradične Trenčín (3), potom DAC (4) a Michalovce so Sereďou (5). Ak počítame správne, polovica tímov mala v základe menej, ako polovicu domácich hráčov.

Na opačnom póle sú kluby, ktoré vystavali zápasový základ zo slovenských futbalistov. Žilina, Podbrezová a Zlaté Moravce sa nachádzajú na opačných koncoch ligovej tabuľky.

Žilinčania majú v DNA zapracovávanie mladých rodákov do A-tímu a v prebiehajúcej sezóne okupujú bronzovú pozíciu zaručujúcu pohárové skúsenosti na konci leta. Deviatim Slovákom v základe by malo tlieskať najviac fanúšikov, ktorým cudzina extrémne nevonia.

Podbrezová s takmer všetkými domácimi hráčmi (len jeden cudzinec) a Zlaté Moravce (dvaja, ako v Žiline) idú inou, menej úspešnou cestou. Zlaté Moravce sú na konci tabuľky, Podbrezová tretia od konca.

Pre poriadok, medzi nimi sa nachádzajú Ružomberok (6), Trnava (7) a Nitra (8). Aj čo sa počtu cudzincov týka, aj čo sa týka postavenia v tabuľke.

Odkiaľ sú?

Šesťdesiatpäť internacionálov má pri menách 28 rôznych štátnych vlajočiek. Vhodné aj na lekciu zemepisu pre mladých futbalových fanúšikov. Ovládať toľko rôznych krajín z takmer všetkých kontinentov a priradiť k nim hráčov by bola fuška aj pre najfanatickejších fanúšikov Našej ligy.

A odkiaľ ich bolo najviac? Správnou odpoveďou na kvízovú otázku je Chorvátsko. Šesť futbalistov v Slovane, Senici, Seredi, Moravciach a Nitre bolo najväčšou enklávou na víkendových trávnikoch.

Ešte si prečítajte: Pondelkové Tréneroviny – Zimné prestupové Bombe

Ďalšie poradie je nasledovné: Holandsko 5, Česko, Francúzsko, Maďarsko, Nigéria, Srbsko po 4, Argentína, Bosna, Ghana a Ukrajina 3 hráči, Albánsko, Brazília, Macedónsko, Slovinsko, Španielsko po dvoch a Belgicko, Bulharsko, Guinea-Bissau, Kapverdy, Litva, Maroko, Niger, Panama, Poľsko, Rakúsko, Senegal a Venezuela dodali po jednom hráčovi.

Zastúpenie majú futbalové veľmoci aj exotické krajinky. Futbal na Slovensku chutí v treťom tisícročí ako guláš národov.

Kuriozita na záver

Ako sme písali na začiatku, pomer Slovákov a neSlovákov bol veľmi tesný. 67:65, vyhrali sme teda len o dvoch. Kuriózne je, že jedným z našich je aj David Depetris. Rodený Argentínčan, ktorý sa po rokoch v domovine vrátil do Trnavy so slovenským pasom, ktorý medzičasom získal. Ak by sme počítali krajiny narodenia, mohla to byť remíza (ak okrem Depetrisa nemenil aj voľajaký iný zo 132 hráčov základných zostáv v prvom kole jari).

Ťažko povedať, či predávanie talentov v čoraz mladšom veku pomaly v prípravke a naopak skupovanie hráčov rôznej a často aj pofidérnej kvality z celého sveta je správnou cestou k skvalitneniu slovenskej futbalovej kultúry a futbalu v našich končinách. Asi ukáže až čas.

Nateraz môžme smelo pridať Našej Fortunalige pridať ďalší názov: Medzinárodné majstrovstvá Slovenska hráčov z celého sveta v dresoch lokálnych klubov.

Martin Ferianec prispel k napísaniu tohoto článku.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Tagy:

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera