Streda, 31. júl 2024

Poľsko-slovenské otázky a odpovede pred zápasom Spartak Trnava – Raków Czestochowa

Ján Janočko Ján Janočko 03.08.2022
FOTO: TASR - LukṚ Grinaj

Twitter je miesto, na ktorom stretnete aj zaujímavých ľudí. Ja som aj vďaka nemu našiel Michała Gołębiowskeho – novinára najväčšej poľskej spravodajskej stanice, fanúšika tamojšej Ekstraklasy a chlapíka, ktorého fascinuje slovenská kultúra, história a futbal. Keďže sa blíži zápas slovenského a poľského zástupcu v Konferenčnej lige, napísal som Michalovi, či neskúsime formát, aký sme už na TakUrčitee viackrát priniesli.

Navzájom si položíme tri otázky týkajúce sa (nielen) zápasu a potom na ne odpovieme. Nadšene súhlasil. Najprv sa ma pýtal Michal:

1. Čím sa líši dnešný Spartak od toho, ktorý vyradil Legiu Varšava?

Keď píšem túto otázku, stále je 31. júl, takže je to štvrté výročie vypadnutia Legie Varšava v dvojzápase Ligy majstrov so Spartakom. Bývam na predmestí Varšavy a väčšina mojich priateľov sú fanúšikovia Legie – a verte mi – bolestivé spomienky z Trnavy sú stále silné. Preto moja prvá otázka znie – v čom sa líši dnešný tím Spartaka od tímu, ktorý v roku 2018 vyradil Legiu? (Stavím sa, že teraz Raków nepodcení Spartak, ako to urobila Legia pred štyrmi rokmi.)

Terajší Spartak je úplne iný klub ako ten, ktorý v roku 2018 vyradil Legiu. Z vtedajšej základnej zostavy tu už nie je ani jeden hráč, obmenil sa trénerský tím, dokonca aj majiteľ. Klub prešiel zmenou aj vo svojich štruktúrach. Či má aktuálny A-tím väčšiu kvalitu ako ten pred štyrmi rokmi – to je ťažké povedať, minimálne však jeho aktuálne úspechy (3. miesto v lige a výhru v pohári) nemôže nikto označiť za dielo dokonalej zhody okolností. Spartak momentálne vie čo chce hrať, vie na čo má a ide odlišnou filozofiou. Káder je dostatočne široký, spoločné s majstrovským tímom zo sezóny 2017/2018 má minimálne jedno – vlnu úspechu, na ktorej sa môže zviezť. Teraz to síce nebol majstrovský titul, ale výhra vo finále pohára proti favoritovi zo Slovana je veľká vzpruha. Navyše, aj tentoraz bude Spartak v úlohe outsidera, čo môže hrať tímu Michala Gašparíka do karát. Čo sa nezmenilo určite, to sú fanúšikovia – ich očakávania sú vysoké, atmosféra na zápasoch je vynikajúca.

2. Zapadá Spartak do poľského stereotypu o slovenských kluboch?

Hoci v Ekstraklase hrá v tejto sezóne 15 Slovákov (druhá najčastejšia zahraničná národnosť v lige), vo všeobecnosti v Poľsku nemáme široké znalosti o slovenskom futbale. Priemerný fanúšik pozná Slovan Bratislava, a to je tak všetko. OK, keď Kuba Kiwior a Dawid Kurminowski hrali v Žiline, niektorí fanúšikovia sa dozvedeli o existencii iného klubu na Slovensku. Ale tu v Poľsku máme niekoľko obvyklých vzorcov v kvalifikáciách európskych pohárov. Jedným z nich je – málo známy klub z východnej Európy/Balkánu s bláznivým talentovaným latinským/africkým krídelníkom, šikanujúcim stredopoliarom (doslova bully midfielder) s históriou v dobrom klube na Západe a nejakým hráčom s históriou v Ekstraklase. To je ako staroveká kliatba, či osud – s tým jednoducho nevyhráme. Zapadá Spartak nejakým spôsobom do tohto vzorca?

Asi každý fanúšik slovenského futbalu dúfa, že áno :). Na krídle hrá Nigérijčan Bamidele Yusuf, ktorý v predchádzajúcom predkole strelil Newtownu hetrik a trafil sa aj v poslednom ligovom zápase. Aktuálne má formu, akú nemal celú minulú sezónu. Čo sa týka stredopoliara, na popis “bully midfielder” sa mi asi hodí Savvidis. Grécky futbalista je veľmi silný v osobných súbojoch a za jeho udržanie treba Spartak pochváliť. Práve on môže byť rozhodujúcim článkom v strede ihriska. No a Spartak má aj hráčov so skúsenosťami z Ekstraklasy. Len nedávno prišiel napríklad Samuel Štefánik, ktorý sa už v prvých zápasoch javil ako výborná posila, naľavo v obrane hrá kapitán Mikovič, a potom je tu ešte jeden zaujímavý hráč, ktorého budeš poznať. Erik Daniel – krídelník, ktorý prišiel po sezóne z poľského Zagliebe Lubin, kde sa pravidelne predstavoval v základnej zostave. Hoci si v Trnave ešte poriadne nezahral, už aj v tom krátkom okne, čo je v Spartaku, ukázal, že jeho prínos môže byť v ofenzíve rozhodujúci a že môže byť rozdielovým hráčom. Vie šance pripraviť, vymyslieť kreatívne riešenia a je nebezpečný. Prepáč, ale toto celkom zapadá do tvojho vzorca 🙂

3. Poznáte nás viac, ako my vás?

A na záver… Máme tiež frázu “V Európe už nie sú žiadne slabé tímy” – používame ju napríklad vtedy, keď neznámy tím zrazu vyradí poľský klub. Uvedomujem si, že Raków – napriek svojej 100-ročnej histórii – je relatívne v najvyššej súťaži nový, rozvíjajúci sa, vybudovaný klub. Čo na to hovoria slovenské médiá a predstavitelia Spartaka? Poznáte poľský futbal viac ako my slovenský?

Vie sa o tom, že Raków dvakrát po sebe vyhral pohár a bol vicemajstrom. Poľsko sa u nás často dáva za príklad “ako robiť na Slovensku futbal lepšie”. Hovorí sa o veľkých štadiónoch, preto mnohých prekvapila kapacita toho, na ktorom hrá Raków, keďže sa tam zmestí 5500 divákov. Tím postúpil do najvyššej súťaže len nedávno, nie je u nás až tak slávny (neviem, či si vôbec väčšina ľudí spojí názov klubu s mestom Čenstochová, ktoré skôr poznáme ako pútnické miesto), ako napríklad Legia Varšava či Wisla Krakow. Navyše, v tíme momentálne nie je žiadny Slovák (ale keď tam Dominik Holec bol na hosťovaní, tak sa o tom hovorilo), takže čo sa týka atraktivity, u fanúšikov asi Raków až tak nerezonuje. Kurzy stávkových kancelárií (a nielen tie) hovoria jasnou rečou o tom, kto je favorit, ale nie je to celkom tak, že by fanúšikovia neobzerali aj mená možných súperov v ďalšom predkole. Navyše, Spartak oslavuje v tejto sezóne svoju storočnicu, takže sa očakáva “niečo veľké”. Postup ďalej v pohárovej Európe by mohol byť pekný darček pre fanúšikov.

No a potom nasledovali moje otázky:

1. Prečo je v Poľsku viac peňazí aj divákov, ale žiadne kluby v skupinách európskych súťaží?

Veľa futbalistov zo Slovenska volí svoje ďalšie kariérne kroky cez Poľsko. Vaša Ekstraklasa je atraktívna najmä finančným ohodnotením. Je to celkom pochopiteľné, pretože aktívna kariéra je obmedzená na „pár“ rokov. Futbalisti hrajúci v Poľsku často hovoria o tom, ako si užívajú zápasy s dobrou návštevnosťou. Čo ich nebaví, sú (ne úspechy v európskej konkurencii. Tak mi prosím povedz, v čom je tá záhada a
a) ako je možné, že Ekstraklasa má také vysoké divácke návštevy 
b) ako je možné, že s takým množstvom peňazí Poľsko nemá viac tímov v skupinových fázach európskych súťaží?

Ekstraklasa je mimo akýchkoľvek zákonov logiky. To je len fakt, ktorý musíme prijať hneď na začiatku. Je to liga v dosť veľkej európskej krajine so slušnou futbalovou históriou. Sú tam peniaze, sponzori, skvelé moderné štadióny s tisíckami fanúšikov. Prečo neexistujú žiadne proporcionálne úspechy? Podľa mojej teórie existuje staromódny, alebo len hlúpy a krátkozraký systém riadenia klubov. Dovoľte mi predstaviť vám typický okruh života poľského šampióna:

  • 1. Vyhrá ligu, uctievajú ich fanúšikovia a médiá.
  • 2. V júli, ešte predtým, než stihne urobiť prestupy – stretne sa s prvými súpermi v kvalifikáciách európskych pohárov.
  • 3. Totálne ho šokuje Sometown FC a s hanbou vypadne zo súťaže.
  • 4. Najväčšie hviezdy tímu odchádzajú z klubu do tureckej ligy alebo druhej Bundesligy (kvôli peniazom)
  • 5. Majster končí ďalšiu sezónu v strede ligovej tabuľky.

Keby to len niekto vedel predvídať… Ale aha! Presne to isté sa stalo poslednému šampiónovi… To je jeden z dôvodov, prečo v Ekstraklase nedominuje jeden klub (okrem Legie v posledných rokoch, ale bolo to kvôli nízkej kvalite v ostatných kluboch). Každú sezónu ubúda dobrých hráčov z popredných klubov, ktorých nahrádzajú iní, ktorí potrebujú čas, aby zapadli do tejto divnej ligy.

No a tu už prichádzame k Rakówu, ktorý je manažovaný iným spôsobom. Jeho majiteľ a prezident – Michał Świerczewski je úspešný podnikateľ z IT priemyslu, ktorý, zdá sa, rozumie modernému futbalu, ktorý je o šoubiznise a neustálom raste.

2. Predstav nám teda Raków Czestochowa, prosím

Môžeš nám, prosím, predstaviť tím súpera? Aký typ futbalu od nich môžeme očakávať, aké sú najväčšie hrozby pre Spartak a aké sú „slabé miesta“ víťazov Poľského pohára? Aký typ fanúšikov majú, aká atmosféra je na štadióne počas zápasov? Ako tím vidia médiá a aké zaujímavé fakty by sme o nich mali vedieť?

Najväčšou hviezdou je Marek Papszun. Tento tréner/manažér vedie Raków už šesť rokov, ešte od pôsobenia v 3. lige. Vo svojej prvej sezóne postúpil do 2. ligy, čo bolo dosť neočakávané – získal si tým rešpekt a dôveru prezidenta Świaerczewského. Po dvoch rokoch v 2. najvyššej súťaži si vybojoval postup do Ekstraklasy, čo bol v Čenstochovej veľký úspech, ale Papszun tam neskončil. V Ekstraklase Raków pôsobil ako dobre organizovaný tím hrajúci atraktívny futbal. Vo svojej druhej sezóne medzi elitou získal titul vicemajstra a zopakoval to aj o sezónu neskôr. 

Lídrom na ihrisku je Ivi Lopez – klasická desiatka, ktorá hrá hneď za útočníkom a rozdáva väčšinu kľúčových prihrávok. Je jeden z najlepších, ak nie najlepší hráč Ekstraklasy uplynulej sezóny s 20 gólmi a 7 asistenciami. Zaujémavé je to s útočníkom – Gutkovskis “Gutek” nie je typický strelec gólov. Radšej sústreďuje pozornosť obrancov, čím dáva Ivimu a ostatným priestor, aby si hrali svoju hru

Raków stále nemá slušný štadión, aký by si zaslúžil. Minulý rok v kvalifikácii Konferenčnej ligy museli jeho hráči hrať v Bielsko-Białej. Teraz dostali licenciu hrať v Čenstochovej, kde je zatiaľ len provizórny štadión s kapacitou pre 5500 ľudí, sektor hostí má len 300 miest. Nebol som tam, ale moji priatelia povedali, že to nie je nič v porovnaní s atmosférou na Legii alebo Lechu počas domácich zápasov.

3. Čo by sa stalo, keby Raków nepostúpil?

Jednoduchá a komplikovaná otázka zároveň – ako vidíš šance ty a „poľská strana“? Aké výsledky očakávaš, ako vidia zápasy vaši futbaloví experti a čo by sa stalo, keby Raków nepostúpil?

Väčšina odborníkov predpovedá hladkú výhru nad Spartakom – médiá už rozoberajú ďalších súperov – Slaviu či Panathinaikos. Teda až na tých, ktorí veria na spomínaný európsky pohárový fatum (osud). V minulých sezónach sa to poľským klubom stávalo príliš často na to, aby som to podcenil. Ale ako už bolo povedané – Raków nie je obyčajný poľský klub – je mimo univerza nelogického poľského futbalu a myslím si že môže dominovať Ekstraklase roky. Michał Świerczewski vedie tento projekt veľmi dobre a tréner Papszun je mimoriadne oddaný svojej práci.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera