Pondelok, 22. apríl 2024

Pondelkové Tréneroviny – DAC už nešliape ani ako Dacia. Pripomína auto, z ktorého sa smejú aj cyklisti

FOTO TASR - Edmund Örzsik

Liga bude mať znovu dva týždne pauzu, Pišta Tarkovič a jeho dynamický kolektív zatiaľ zabojujú v kvalifikácií o tretie miesto. Voľno padne vhod na Žitnom ostrove, DAC prehral zápasy proti Mikulášu a Seredi, pričom hlavne posledná prehra pôsobila ako facka so zatvorenou dlaňou na tvár mužstva, ktoré chce stále atakovať najvyššie priečky. Šrtnásťbodová strata na Slovan však znamená, že vitrína s pohármi si aj tento rok oddýchne.

DAC momentálne pripomína FIAT Multipla. Áno, odvezie vás, ale cestou sa na vás smejú aj cyklisti.

Antal Németh má slabší káder ako pred rokom. Kalmár je stále zranený a Ramirezove góly zatiaľ nenahradil ani Hahn, ani Lamkel Zé. Navyše v obrane pôsobia žlto-modrí komicky, že už chýba len Peter Marcin v sukni a s fúzmi. Last minute posily ešte nestihli zapadnúť do mužstva, čo je jedna z nevýhod toho, ak nakupujete dva dni pred koncom prestupového obdobia. Možno to v tej Dunajskej nerobia tak dobre, ako sme si celé roky mysleli.

ŠK Slovan Bratislava – MFK Ružomberok 1:0, 3015 divákov

Belasí pomerne nedávno menili trávnik a ten už začína vyzerať ako Helenka bez troch hodín v maskérni. Na Tehelnom poli preto vymenili kusy plavajucej podlahy, ktoré sú uložené ako mapa Hentyho pohybu a proti Ružomberku si profesorsky vykopali tri body. Aj s Hrnčárom v základnej zostave, Vlado Weiss totiž znovu jemne upravil unavenú zostavu po zápase na Gibraltare.

Svalovicu bude mať v pondelok ráno hlavne Vladko Weiss, ale najviac na ramenách z toho, ako rozhadzoval rukami. Gólovo Slovan spasil asi najlepší nákup posledných rokov Zmrhal, Ružomberok sa ale nezložil a stále skúšal favorita prekvapiť. V druhom polčase belasí prepli na voľnobeh ako autobusár medzi Modrou a Pezinkom, nechali hrať hostí a aj s trochou šťastia ich držali na dištanc. Do záverečného tlaku sa Ružomberok nedostal, Slovan začal trochu viac behať, prestriedal, čo sa dalo a pohodlne si to dohral.

FK Tatran Liptovský Mikuláš – FC Spartak Trnava 0:2, 100 divákov

V týždni Spartak nezaháľal a stihol predĺžiť zmluvu so Sebom Kóšom do roku 2025. Ak sa nebude klub nikam ponáhľať, môže na ňom zarobiť viac ako Slota na emisných kvótach. Spartak cestoval do Popradu, kde ho čakal doma rozbehnutý Mikuláš s Rišom Bartošom, ktorý mal dva týždne čas pripraviť si ortézy na kolená a potrápiť ďalšie mužstvo. Lenže Mišo Gašparík si narozdiel od Antala Németha namiesto Love Island pozrel domáce zápasy Liptákov a poučil sa z nich.

Zápas si Spartak uľahčil najlepšie, ako vedel, už v druhej minúte sa uvoľnil Cabral a otvoril skóre. Zvyšok polčasu bol nudnejší ako druhých 20 minút Hercula Poirota po nedeľnom krémeši, lenže Mikuláš sa nedostal do tlaku ani v druhom polčase. Navyše po faule na Škrtela sa do sprchy porúčal Hranáč, Ristovski penaltu férovo zahodil a na 5 minút dostal zápas emócie. Lenže potom sa vrátil do starých koľají, Ristovski chybu napravil, dal na 0:2 a do konca zápasu by si domáci neprdli ani po žinčici so segedínom.

DAC Dunajská Streda – ŠKF Sereď 1:3, 3175 divákov

Lamkel Zé už je zdravý, naspäť v kádri, ale Dunajskej slúži ku cti, že si zachovala úroveň hry zo zápasu v Poprade proti Mikulášu. Gabo cez prvý polčas písal, že žlto-modrí mimoni hrajú tiki-taku na jednu bránu a mal pravdu. Loptu síce držali, zmohli sa však len na jeden gól a Sereď bola štipľavejšia. Slovenski hasiči, ktorí pomáhali hasiť požiare v Grécku už štartujú tatrovky vždy keď vidia, ako horí obrana DACu.

Lamkel Zé je určite výborný futbalista, ale jeho tímovosť občas znamená, že pri bránení hrajú domáci desiati. Keď sa on raz vráti s obrancom, vyhlásia na Žitnom ostrove štátny sviatok. Seredi vyšla taktika výborne, stačilo jej zavrieť pokutové územie a z brejkov neprestávala trápiť domácich. Dvakrát to vyšlo Morongovi a poistku pridal v 90.minúte Karrica. Antalovi Némethovi takýmto tempom Mikuláš do kabíny darčeky nedonesie. Jediným negatívom zápasu pre Sereď je fakt, že s takýmto prístupom im v budúcej sezóne DAC svoj štadión na domáce zápasy len ťažko požičia.

AS Trenčín – MFK Zemplín Michalovce 4:2, 483 divákov

Trenčín zopakoval priebeh zápasu so Slovanom, tentokrát im ale šťastie doprialo súpera, ktorý nebol až tak efektívny a nedokázal zápas otočiť. AS doma nevyhral už tri mesiace a asi aj zabudol, aký to je pocit. Možno aj preto takmer stratil vedenie 3:0.

Hostia mali dobrý úvod do zápasu, ale zložila ich penalta a po nej rýchly Vaškov vlastný gól. Vstup do polčasu mal lepší AS, okamžite z rohu zvýšili Hollý na 3:0. Už sa mohlo zdať, že tri body by v sobotu Trenčínu dokázala zobrať len kontrola z daňového úradu, lenže Michalovce sa nakopli po góle z rohu. Centroval samozrejme Žofčák. Na 2:3 znížila posila z La Masie, Peňa, ale od infarktu zachránil Hlinku Azangov gól na 4:2.

FK Pohronie – MŠK Žilina 1:2, 525 divákov

Pablo Villar klesol s Pohroním už na posledné miesto a to možno aj vďaka tomu, že proti Žiline musel s kádrom improvizovať ako Kaliňák pri otázke o Ficových 50 litroch v minciach. Jeho káder totiž v týždni zasiahol Covid. Na druhej strane Žilina sa víťazstvami proti posledným mužstvám tabuľky pomaličky vracia na víťaznú vlnu.

Všetko podstatné sa stalo v prvom polčase, teda ešte v čase, kedy sa na domácom ihrisku dalo nezapadnúť. Chalani z organizácie My sme les si museli druhý polčas na úrodnej pôde vychutnať. Ale teda ku gólom. Skóre otvoril Jánošík po šikovnej Vahanovej pätičke, Mazan hrdinsky vyrovnal aj za cenu, že mu hrozil otras mozgu, ale v nadstavenom čase bol Paur tam, kde byť mal. V druhom polčase už lietali hlavne strely spoza šestnástky, Pohronie sa tlačilo dopredu, ale Žilina si to dokázala ošéfovať.

FK Senica – ViON Zlaté Moravce 1:2, 324 divákov

Podľa formy obidvoch mužstiev sa očakávalo Bez servítky medzi kulinárskymi reláciami. Aj Senica, aj Vion začínajú vyzerať tak, že im pomôže iba ak budú ich zápasy vysielané v priamom prenose TV Lux. Preto ViOn už minulý týždeň avizoval, že v zime skúsi priniesť do kádra posily, jeho útočníci sú totiž stále potenciou niekde na úrovni domova dôchodcov. A to proti Senici inkasovali gól hneď v úvode zápasu.

Lenže Senica pomaly odpadáva a už to nie sú tie výkony z úvodu sezóny. ViOn pomaličky prebral iniciatívu a Mondek krásne vyrovnal ešte pred polčasom. V tom druhom sa hra prelievala hore-dole, rozhodnúť mohol Egy, ktorý to však namieril niekam do Skalice, neskôr aj Ďubek na druhej strane. ViOn stupňoval svoju snahu a odmenou bol Kyziridisov gól, ktorý už Ďubek ani nestihol dobehnúť k lavičke hostí.