Sobota, 20. apríl 2024

Pondelkové Tréneroviny – Demitra debutoval a Kružliak krstil nový štadión v Trenčíne

TASR - Radovan Stoklasa

Oficiálne prvé kolo jari je za nami. Len škoda, že Slovensko zasiahla taká zima, že sa občanom aj cestou do Kauflandu zjavuje Jano Tribula v obtiahnutom termoprádle a robí s nimi vysokohorské reportáže.

Na zimu a stav ihrísk doplatil nakoniec len jeden zápas, Sereď s Nitrou si dala v sobotu odložené chlebíčky. Ihrisko v Zlatých Moravciach pritom pripravoval aj samotný majiteľ klubu, ale keď rozhodca tesne pred zápasom testoval kvalitu ihriska, podarilo sa mu hodiť úvodné buly. Vtedy sa zrazu vo VIPke objavil majiteľ hokejovej Detvy, pán Ľupták, ktorý stihol pourážať všetkých od druhohôr až po Cyrila s Metodom za to, že ze Grécka nepriniesli tzatziky. Bolo jasné, že tu sa futbal hrať nebude.

MFK Ružomberok – ŠK Slovan Bratislava 0:0

Prvé tohtoročné Winter Classic sa odohralo v Ružomberku. Vonkajšia teplota príjemných -6 stupňov a hracia plocha vyzerala tak, že sa čakalo už len na to, kedy budeme počuť píp-píp-píp a na trať pustia Peťu Vlhovú.

Opak bol však pravdou, napriek málo strelám na bránku sme videli aj pomerne častú snahu o kombinačný futbal. A v prvom polčase Vlado Weiss ukázal, že mu nevadí, ani keď trocha nasneží. Z pozície tvorcu hry pekne rozbiehal akcie hostí.

Len ono to je tak, že keď len dvakrát letí lopta smerom do brány, nedá sa čakať veľa radosti. Slovan dominoval hlavne v druhom polčase, ale na sústredení v Turecku im pravdepodobne dali o 50% väčšie bránky, preto aj keď sa belasí do šance dostali, lopta letela smer Malinô Brdo.

Zaujala Greifova prehadzovačka pri malej domov a fakt, že naozaj nastúpil a otužoval poctivo celých 90 minút. Pozápasový rozhovor s ním bol plný emócií, Dominovi bolo úplne jedno, že si ľudia dávajú na pizzu ananás a že Peter Budaj nie je ten Budaj, ktorý je ministrom hospodárstva.

MŠK Žilina – ViOn Zlaté Moravce 4:1

ViOn cestoval do rozbehnutej Žiliny bez Balaja, čo na vás doľahne najneskôr pri Zamarovciach na pumpe, pretože ak vám doma fukne štyri góly Spartak, čo môžete čakať od zápasu v Žiline?

Obidve mužstvá cez zimu do svojich kádrov veľmi nezasahovali, aj tak sa ale nachádzajú na protipóloch. Kým šošoni lietajú, ViOn za prvé dva zápasy jari inkasoval už osem (slovom 8) gólov.

Aj preto to hostia od začiatku zápasu zavreli ako pandemická komisia. Žilina sa tlačila k Chovanovi, ktorý už v ôsmej minúte videl žltú kartu, keď pred šestnástkou zložil Iľka ako Vašo Patejdl Kráľovnú bielych tenisiek. Aďo, toto ale nie je ten Iľko, ktorý predpovedá počasie v Teleráne. Gól padol až tesne pred polčasom po strate lopty od Hrnčára, keď sa Jibril uvoľnil ako Kajetán Kičura z väzby.

V druhom polčase po chybe domácej obrany Kovaľ vyrovnal, čím spustil kanonádu. Žilinčania začali lámať obrancom ViOnu svojimi kľučkami členky a vykrúcali ich jedného po druhom. Keby v tej chvíli PCR testami otestujeme hostí, našli by sme im maximálne Covid 18, tak zaostávali. 4:1 bol ešte dobrý výsledok, Stano Paľo dokonca povedal, že takto dobre tých soplákov ešte hrať nevidel.

ViOn na druhej strane, už musí začať zbierať nielen góly, ale aj body.

FC Spartak Trnava – FK Senica 1:0

Spartak potreboval tieto tri body, aby jednak potvrdil víťazstvo v Zlatých Moravciach a urobil ďalší krok k TOP 6, ale aj psychologicky, pretože doma to moc dobre na jeseň nešlo. A proti Senici mu na to stačila jedna strela na bránu od Mikoviča.

Zo zápasu mal miestami najväčšiu radosť sponzor Jafholz, firma zameraná na drevo. Senica síce prehrala, ale znovu ukázala, že tá hrá nie ja na posledné miesto v tabuľke. Ale to jej je asi tak platné, ako keď bezdomovcovi schváli šéf homeoffice.

Spartak začal aktívne, ale po Olejníkovej šanci sa do zápasu začala viac dostávať Senica. Kombinačným futbalom robila problémy, prípadne jej pomohla nedôsledná obrana. Pri jednej akcií sa Gallovič zahral na Mojžiša a krásne sa pred ním rozostúpili všetci hráči. Len teda to zakončenie. Hru režíroval Piroska, ktorý sám mal dobrú šancu, ale z tej sa najviac potešili deti na priľahlom sídlisku. Snehulák má konečne hlavu.

Aj v tomto zápase ukázal svoj význam mladý Olejník, z ktorého rastie niečo veľké a pre Spartak potrebné. Mať vpredu útočníka, ktorý podrží a rozohrá loptu vyzerá lepšie, ako nakopávanie na paklíčov z pevnosti Boyard. Rusov v bráne bol znova spoľahlivý, dokonca si takmer pripísal asistenciu. Potvrdzuje, že odkedy sa vrátil z Poľska, tak okrem toho že sa odtiaľ vrátil nafúknutý jak legendárne kurence, Spartak v ňom získal lídra.

AS Trenčín – DAC Dunajská Streda 3:3

Po dva a pol roku sa Trenčín vracia domov. Počas minulého týždňa dostal klub všetky povolenia a s DACom si tak vymenili úlohy. Boli to totiž Trenčania, ktorí otvárali novú MOL Arénu. Dokonca sa zistilo, že aj na rímskom nápise na trenčianskej skale bol vytesaný recept na halászlé.

Obidva kluby začali jar v naháňačke. DAC inšpirovala strata bodov Slovana, Trenčín v kútiku duše cíti, že mu nový štadión môže pomôcť v boji o hornú šestku.

Ak sú góly láska, toto malo všetky predpoklady stať sa valentínskym zápasom. Obidve mužstvá sa totiž radšej hýbu na súperovej polovici. Začalo sa zostra a prvé góly padli tesne po tom, akoby Marcel Merčiak stihol dohovoriť svoj stručný úvod. V 26. a 29. minúte otvorili zápas Kadák s Demitrom.

DAC zapol na vyššie obrátky v druhom polčase, Nicolaiescu s Kalmárom rýchlo vyrovnali a hostia vyzerali, že majú hru pod kontrolou. Ale aj na ich obranu je v niektorých zápasoch smutný pohľad ako na mapu Covid automatu, vďaka čomu Čatakovič zo svojej tretej veľkej šance udrel na 3:2.

V závere poslal DAC do útoku aj klubového maséra, ale nakoniec to bol Ivan Kružliak, ktorý ako jediný videl faul na Taiwaa. Z opakovanej penalty Ramirez dvakrát skóroval a tak sa zápas skončil s rozpačitými pocitmi.

FK Pohronie – MFK Zemplín Michalovce 1:1

Dve dohrávky a štyri body, pretože v týždni dokázalo Pohronie udolať Sereď, keď o troch bodoch rozhodlo po vylúčení Hučka. Pohronie chytilo formu a Loic Favre bol osobne odkúpiť 30% akcií na obecných úradoch v Žiari nad Hronom a Dolnej Ždani. Ako prezradil v jednom z rozhovorov, Pohronie mu odporučil pri latéčku Dušan Tittel. Dušan mal vždy nos na dobré nákupy.

Michalovce si už síce poriadne nevedia spomenúť, kedy naposledy vyhrali, ale do Žiliny prišli túto sériu zlomiť a nepustiť Pohronie ďaleko pred seba. Taktika bola jasná, nechajte sa trafiť Žofčákom do hlavy a dúfajte, že to dobre dopadne.

Najprv sa síce presadil domáci Adler, ktorý má po troch kolách bilanciu čo zápas, to 2 PCR testy a 1 gól, ale cestou do šatne sa ozvala Igorova pravačka a gól z rohu. V druhom polčase sa čakalo na šťastnejšieho a Adekuoroye po centre Igora Žofčáka skoro zabalil 3 body do autobusu východniarom. Rozdiel medzi siedmym Trenčínom a poslednou Senicou sú len dva body.