Pondelkové Tréneroviny – Derby, ktoré nestálo za nič

FOTO TASR - Michal Svítok

Jedno z najčudnejších derby za posledný čas sa skončilo výhodne pre obidve strany. Slovan si pripísal tri body, Mišo Gašparík potočil zostavu a splnil sa aj sen organizačných zložiek – derby bez fanúšikov hostí. To sa potom ten futbal robí sám. A áno, nieslo sa v retro duchu, hráči si obliekli dresy z prvej ligovej sezóny a ľudia sa mohli povoziť na kolotočoch. Slovan ale má tri body, čo je o presne tri viac, ako si priviezla Dunajská Streda z Podbrezovej. Šach-mat?

ŠK Slovan Bratislava – FC Spartak Trnava 1:0, 10 540 divákov

Ruku na srdce. Inak sa tento zápas skončiť nemohol. Tri dni pred finále Slovnaft Cupu mali obe mužstvá totálne odlišné nastavenie. Vlado Weiss starší musel postaviť to najlepšie, čo doma máme a ušetril len svojho syna. Na druhej strane Mišo Gašparík ak by mohol, odbehá to na krídle aj on, aby pošetril hráčov na pondelok. Nakoniec zápas rozhodla penalta a od šestnástej minúty sa už len dohrávalo.

Penalta, ktorá mala byť. Kubo Paur v šestnástke fauloval, ako keby nemal na konte 25 tisíc ligových zápasov a Čavrič v naháňačke za Polievkom s Krstovičom nezaváhal. Okrem toho už ťažko niečo spomenúť. Možno Gašparíkove štvorité striedanie cez polčas, alebo Čakvetazdeho paradox. Ten chalan je v strede ihriska ako Modrič, 20 metrov od brány sa začína meniť a 10 metrov od nej je to záložník zo siedmej ligy. Škoda preňho a jeho agenta. Slovan mal v zápase prevahu, Spartak len čakal na záverečný hvizd a až v pondelok sa ukáže, ako tento intervalový tréning vyšiel z taktického hľadiska.

FK Železiarne Podbrezová – FK DAC Dunajská Streda 2:0, 2676 divákov

Ak by sa tento zápas odohral na jeseň, prípadne začiatkom jarnej časti, do polčasu vedú hostia 0:3. Lenže na žltú ponorku z Dunaja doľahlo zápasové vyťaženie. Guľov káder je úzky a keď z neho vypadne taký Risvanis s Blackmanom, nepomôže ani plný mikrobus farárov. Toto domáci po prečkaní tlaku vycítili a svoju korisť dorazili. A možno rozhodli súboj o titul. Ak ho totiž Oskar chce, musí DAC doma o týždeň poraziť Slovan.

Pritom začiatok mal DAC výborný, domácu obranu si otváral ako sardinky v olivovom oleji, ale keď už Krstovič nepremení ani nájazd dvoch na Ludhu, je niečo zle. DAC nepodržala ani obrana pri rohu v nadstavenom čase prvého polčasu. Slovenské príslovie hovorí, že môžeš dostať brankára zo Žiliny, ale nedostaneš Žilinu z brankára. Samo Petráš, ktorý inak drží klub celú sezónu, podbehol center a 27 jeho spoluhráčov na bránkovej čiare len sledovalo, ako sa lopta odrazila k Bartošovi. DAC ešte mohol v druhom polčase vyrovnať, ale gól by nedal ani do rána. Kabongo to naopak dokázal a Železiari si tak dali k sviatku práce tri body.

MFK Dukla Banská Bystrica – MŠK Žilina 1:1, 2710 divákov

Posledné meranie síl týchto súperov bolo jemne psychadelické s výsledkom 6:4. Čo mohlo pôsobiť ako sčítanie pohlaví detí predsedu parlamentu. Pri troche šťastia mohlo Na Štiavničkách aj v sobotu padnúť dobrá šestka. A to napriek tomu, že Bystrici bude najbližšie týždne, možno aj do konca ligy, chýbať Robo Polievka. Aspoň sa klub pripraví na budúcu sezónu bez neho.

Futbal je pomerne tradičný šport, ale štýl hry sa vyvíja. Jedným z trendov pravdepodobne bude bránenie rohového kopu v páde, hlavou proti útočníkovi. Tým, že ide o nový taktický prvok, ho ešte hráči nemajú zažitý a pri Kaprálikovom rohu bol Ďuriš sám v šestnástke. Bombou nedal Hruškovi šancu. Rymarenko zobral túto výzvu a po osi Faško – Balič – Záhumenský vyrovnal krásnym volejom. A potom sa v zápase mohlo stať čokoľvek. Jaroslav Hynek si síce pochvaľoval obranu, ale niektoré šance Bystrice by s ťažkosťou zahodil aj Milan Ristovski.

FC ViOn Zlaté Moravce – MFK Ružomberok 1:0, 1003 divákov

V poslednom dieli Aj Múdry schybí sme videli ambiciózneho Petra, ktorý sa pokúšal v duchu fair-play získať informácie o súperovi. Teraz sa mužstvá stretli znovu. Timo Múdry v základnej zostave a pre Zlaté Moravce neuveriteľné tri body v boji o záchranu. Zrazu má ViOn v rukách dosť dobré karty. O týždeň ide na výlet do Popradu, kde sa dá očakávať jedna futbalová lahôdka, ktorá sa raz zaradí medzi svetové kultúrne dedičstvo a potom má Trenčín doma.

Niektoré veci človek nevysvetlí, treba ich zažiť. Ružomberok dominoval počas celého zápasu a hráči Vionu 70 minút ani nevystrelili na Fruhwalda.  Až sa zrazu štyria domáci vyrútili do brejku a Čerepkai zopakoval to, čo sa podarilo Ikugarovi. Po prihrávke z ľavého krídla sa ocitol sám pred bránkou a dokázal, že futbal a návrhy poslanca Čepčeka nemajú logiku.

AS Trenčín – MFK Tatran Liptovský Mikuláš 2:2, 905 divákov

Franz Straka síce prijal ponuku Trenčína narýchlo, ale asi si pred príchodom na Slovensko pozeral zostrihy Ružomberoku, Ružomberoka, či ako to Česi skloňujú. Inak nechápem, ako sa môže v ďalšom zápase čudovať z obranných chýb, ktoré Trenčín robí. Klub, ktorý ak by svoje defenzívne minely mohol exportovať, má postavený 100-tisícový štadión a v akadémii This is my Kapverdský sen by behali top hráči z celého sveta.

Prehrávať do polčasu doma s Mikulášom 0:2, za to by im mal osvetľovač vypnúť tu svetelnú show, ktorou len budia pospávajúcich poľských kamionistov na odpočívadle pri Zamarovciach. Hlavne pri druhom góle pôsobila domáca obrana komicky. Nehral na stopérovi Andy Kraus? V druhom polčase Trenčín zavelil k obratu a vyzerá to tak, že Rybníček Artura Gajdoša nepustí na MS do 20 rokov. Artur je totiž jediný futbalista, ktorý dokázal trafiť bránu a nakoniec dvoma gólmi zachránil aspoň bod.

MFK Skalica – MFK Zemplín Michalovce 3:2, 637 divákov

Michalovce cestovali na Záhorie s vidinou definitívnej záchrany vo Fortuna lige. Andrej Fábry nastupoval zase do zápasu s tým, že by rád opanoval súťaž Gól mesiaca, alebo ako to volajú v Mikuláši, marec.

Lukáš Jánošík má formu a nie, že nie. Tá akcia, keď si narazil s Peňom a naložil to Kanuovi, to bola futbalová radosť, po ktorej sa Noro Hrnčár musel vysmrkať. Ale Skalica má Fábryho a ukázala ničivú desaťminútovku. Najprv si Aďo prišiel po faul a premenil penaltu, ale ten banán, ktorý na Száraza poslal tesne pred polčasom, to bola bio kvalita, ktorú ani v Bille nenájdeš. A keď po príchode zo šatní zavesil Hollý, bol východniarom Issov gól už málo.