Pondelok, 18. marec 2024

Pondelkové Tréneroviny – Derby o skrížené kamióny na Donovaloch pre Ružomberok

FOTO TASR - Ján Krošlák

Slovan sa dostal znovu na čelo ligy a ako jediný náš zástupca v Európe potešil svojich fanúšikov aj počas týždňa. Dvojzápas s Olympiakosom Pireus má vo svojich rukách. Čo by za to dali v Dunajskej Strede a Trnave. Obidve mužstvá čakajú výlety na štadióny súperov a v batožine si vezú po prehre. A tak ako to už pre naše kluby v lete býva zvykom, od augusta sme radi, ak je v hre o eurofondy aspoň jedno z nich. Držme si palce.

AS Trenčín – MFK Zemplín Michalovce 3:1, 703 divákov

Trenčín konečne strelil gól a rovno aj vyhral ligový zápas. Poistku v zápase proti Michalovciam pridal hráč, ktorého tréner súperovho mužstva vždy rád vidí vo vlastnej šestnástke. Stopér Kelvin Pires. Ako povedal Ján Filc po finále v Goteborgu, Pálffy s Bondrom nesplnili taktický plán. Mali brániť, ale oni namiesto toho strelili gól. A tak bola aj pozápasová tlačovka na veselú nôtu, Rybníček si ju isto rád pustí do auta ako podcast. Po centri Demitru skóroval hlavou Gajdoš, takže mal generálny pravdu. Dá sa to aj s tými mladými, stačí keď príde každý rok niekto z Kapverd.

Dobre sa hrá, keď strelíte gól v piatej minúte. Demitra našiel Gajdoša a tešila sa celá VIPka. Lenže už o pár minút VAR odhalil, že Madu pri kontrole Marcinovej achilovky nedodržal najnovšie normy Svetovej lekárskej asociácie a z penalty sa nemýlil Adler. Ten v zápase viackrát napodobnil Alexa Ivána. Prvé dotyky super, ale potom je schopný zahodiť nemožné. Michalovce mohli a asi aj mali vyhrať prvý polčas. Ako poznamenal Noro Hrnčár, futbal je hlavne o góloch. Tie v druhom polčase striedali už iba domáci. Na zahadzovanie šancí sa nemohol pozerať Madu, keď s prehľadom prestrelil inak skvelého Kožuchara. Brejky v nadstavenom čase riešili domáci ako rovnicu o troch neznámych, až sa presadil Kelvin Pires.

MFK Dukla Banská Bystrica – MFK Ružomberok 2:3, 3528 divákov

Keby mal Kočner Voyo, určite si rád pozrie derby o kopec, na ktorom si v obľube uplatňoval vratky DPH. Derby o to, kto bude až do najbližšieho derby odťahovať skrížené poľské kamióny na tvrdej sade pneumatík z Donovalov vyšlo lepšie hosťom, aj keď to pri odchode do polčasových kabín vôbec nevyzeralo na ich radosť. Ružomberok, kosený zraneniami, v prvom polčase nechápal, čo sa to okolo neho deje.

Štiavničky sú späť v lige a s nimi aj medzi futbalovými fanúšikmi tak obľúbený atletický ovál. Ten zmiatol aj obranu hostí. Ján Maslo asi čakal, kedy sa po ovále rozbehnú do piesku sestry Velďákové, pretože už v úvode úplne zabudol na Depetrisa a neskôr pri strele Willwébera tečoval loptu s prehľadom k žrdi. Depetris už má na konte tri góly, čo nie je zlé vzhľadom na to, že nabehal tak 72 metrov. A to ešte skvelý Polievka zahodil dve čisté šance. V druhom polčase Dukla tiež hrýzla a nič nenaznačovalo, že príde k obratu. Lenže Kelemenovu spätnú prihrávku si najprv Pišoja zrazil do siete, potom Kupčík vyzul Gereca a po Maslovej penalte bolo 2:2. Už-už to vyzeralo na remízu, ale súboj Kelemen vs. Pišoja sa zopakoval. Marko sa okolo obrancu Dukly otočil ako na kruháči a tri body sa viezli cez kopec do Ružomberka.

ŠK Slovan Bratislava – FK Skalica 3:0, 3308 divákov

Slovan mal pred odvetou proti Pireu dobrý los. Prišla Skalica, na ktorú má hlavne mladý Ivan dobré spomienky. Získal tam vysokoškolský titul a tak si v tom roku klub do vitríny pripísal treble. Nevadí, že len pospájal dve knihy do jedného wordu a exportol ho ako PDFko. Vo štvrtok ale Slovan ukázal v Pireu výborný výkon a vyzerá to tak, že mu tak trocha sedí rola mužstva, ktoré nemusí, ale môže. Aj keď sa UEFA znovu vyznamenala, Slovanu uzatvorila jeden sektor a k tomu pribalila pokutu takmer 80 tisíc. Ivan Kmotrík starší preto znovu rozmýšľa, či mu stojí za to byť sponzorom tejto skvele vedenej organizácie, ktorá len čaká na to, kedy a akú pokutu môže malým klubom udeliť.

Skalica pricestovala s úsmevom na tvári, keď videla v základnej zostave Voeta. Na lavičke sedela Jarábkovi aj nová posila, Jaro Mihalík. Slovanu sa na 6-9 mesiacov zranil David Holman, šancu ale dostal od  začiatku zápasu Čavrič, druhá hviezda z poslednej Weissovej tlačovky. Na ihrisku vydržal celých 40 minút, čo je vždy znamenie spokojnosti s výkonom. Nevidel tak gól Zmrhala v nadstavenom čase. Skalica sa v druhom polčase už asi zmierila s tým, že domov sa dnes pôjde bez bodu, čo potvrdil gólom z penalty Šaponjič a neskôr aj najlepší strelec klubu David Hrnčár. Už aj rozhodca Očenáš sa nad formou hrotových útočníkov Slovana zľutoval, keď faul na Zmrhala vytiahol až do pokutového územia.

FC Spartak Trnava – MŠK Žilina 2:2, 2266 divákov

No takže stala sa taká vec, že aj Milan Rundič vo štvrtok vyzeral, ako celkom dobrý obranca. Rakow Czestochowa si z Trnavy odniesol víťazstvo 2:0 a ak Spartak ani v Poľsku netrafí poriadne bránku, cesta Európou sa skončí. Súper z Poľska bol pri každej lopte o pol kroku skôr a aj keď si jeho hráči ľahli na zem vždy, keď mohli, vyhrali zaslúžene. Proti Žiline nechal Mišo na lavičke všetkých dvoch útočníkov a na hrot postavil Kuba Paura. Asi dúfal, že mu Belko aspoň raz zo sentimentu pošle rozohrávku na nohu.

Lenže sa zopakoval už tradičný scenár z Trnavy. Spartak do súpera búšil, hostia videli súperovu polovicu ihriska len v Športových novinách, ale prišiel roh a Kopas to trafil nekompromisne. To Spartak vyhodilo aj z toho náznaku rytmu a útulne sa zakryl naspäť do deky, ktorá na ňom už pár týždňov leží. V druhom polčase, pri druhom góle Žiliny z rohu, vystavila obrana Trnavy do ofsajdu aj Kuba Paura, len zabudli, že už na sebe nemá žlto-zelený dres. Mišo poslal do hry všetko, čo kedy na tréningu trafilo do brány a Spartak Žilinu zatvoril v jej obrane tak, ako sa to stalo naposledy, keď som sa naučil veľkú násobilku. Štetina mohol dať hetrik, Boateng tiež a nakoniec Spartak vďaka gólom Kelvina so Savvidisom zo zápasu vydoloval aspoň bod. Napriek tomu, že je hra Trnavy pozerateľnejšia ako na jar, s touto efektivitou v zakončení a defenzívnou zraniteľnosťou to bude boj v každom zápase.

FK Železiarne Podbrezová – DAC Dunajská Streda 0:0, 2827 divákov

Aj DAC sa v Európe presvedčil, že si síce môže konečne štadión obvešať maďarskou trikolórou, ale na rozdiel od štvorlístka mu to štastie neprinieslo. Vyhovárať sa na rozhodcu je už zbytočné. Rumuni dokonale využili, že sa lopta od Kružliaka odrazila ako od kúpeľnového radiátora a preto musel zatiahnuť nielen za dres, ale aj ručnú brzdu. V Podbrezovej sa už konečne roztopil aj posledný sneh a dve tribúny pod lesom sa tak znovu slušne zaplnili na ďalšieho silného súpera.

Lepšiu deľbu bodov som nevidel ani na Shell club karte. Gól sme síce v zápase nevideli, ale keby si brankári trocha ubrali šťavy z jonťáku, bolo by to možno inak. Hra sa prelievala zo strany na stranu a obrany obidvoch mužstiev si to naozaj užili. Preto Guľa striedal ešte do polčasu Nijeho zo zdravotných dôvodov. Jeho výkon totiž mohol ohroziť zdravie viacerých členov realizačného tímu. V druhom polčase sa na ihrisku trocha priostrilo a asi najväčšiu šancu sám pred Petrášom zahodil Marek Kuzma.

ViOn Zlaté Moravce – MFK Tatran Liptovský Mikuláš 1:1, 972 divákov

Ján Kocian asi nečakal, že po štyroch kolách bude jeho ViOn posledný a navyše sa mu začne búriť Kyziridis. Asi najlepší hráč ViOnu z posledných sezón, ktorého klub dokázal udržať, by rád opustil našu ligu a zamieril do krajiny, odkiaľ to má domov k moru o trochu bližšie. Podľa slov trénera Kociana uňho skončil, vydierať sa nenechá a nikdy neuzná, že baklava je lepšia, ako bublanina s malinami a jahodami. Klub rokuje s Debrecínom na jeho prestupe. Ak sa nedohodnú, bude robiť Grék pri miešačke v majiteľovej stavebnej firme.

Remíza je pravdepodobne to najspravodlivejšie, čo sa mohlo v zápase stať. Pokiaľ teda Žilinka nevytiahne 363ku. Skóre za domácich otvoril krásnou bombou Suľa, lenže o pár minút Bedecs hlavou po rohu preloboval Lukáča stojaceho na bránkovej čiare. Ešte predtým však Lukáča zachránila žrď pri Laurovej strele, ktorá by sa dala viac klasifikovať ako zakopol a poslal pomalú loptu smerom brána. Rovnakú situáciu nevyužil v druhom polčase Mondek a tak je asi fajn, že body sa delili.