Sobota, 20. apríl 2024

Pondelkové Tréneroviny – Dominik, si robíš srandu

TASR - Jaroslav Novák

V zime sme ho ľutovali po tom, ako mu Ivan Kmotrík zatrhol prestup na Mallorcu. Prvé zápasy ale ukázali, že ak niečo okrem chytania Domino robí fakt dobre, je to trucovanie a tvárenie sa ako OVB maklér, keď si musí sám zaplatiť za kávu. Ale už to prestáva byť vtipné aj fanúšikom súpera.

Pri prehre 0:3 v Trnave si to svoje samozrejme zastal, ale apatia z neho sršala až po Zeleneč a celé to zaklincoval v pozápasovom rozhovore. Dominik to, že ty nesleduješ tabulku ligy v ktorej hráš ešte neznamená, že tvoje rozhovory a nálady si nevšímajú kluby, ktoré ťa chcú kúpiť. Každý chápe, že si chcel odísť a mal si dostať šancu, ale vybral si si najhorší možný spôsob reakcie.

FC Spartak Trnava – ŠK Slovan Bratislava 3:0

Šuškalo sa, že pred koncom sezóny sa na štadióny dostanú už aj diváci. Vonku chodíme bez respirátorov, na terasách ľudí ako pri vylodení v Normandií, v Bille pri pečive vám nemá problém človek vyliezť na chrbát, testujeme sa raz za 14 dní a pri vstupe do kostola sa stačí prežehnať svätenou vodou, hodiť niečo do kasičky a ani ten test vám netreba. Ale na otvorené futbalové štadióny s kapacitami cez 10 000 divákov nevieme pustiť ani 20% ľudí s normálnymi pravidlami. A tak sa aj toto derby hralo bez divákov.

Slovanu v zápase chýbal De Kamps s Rabium, ktorých v strede poľa zastúpili Bajrič s Holmanom. David nie je vôbec zlý futbalista, ale v obranných súbojoch pripomína prácu s Internet Explorerom. Viete, že raz sa tam dostanete, ale vždy je to neskoro. Spartaku v prvom polčase stačila Nonova ruka s penaltou a Takáč sa príliš nenarobil. Slovan bol v strašnom kŕči, v rozohrávke robil chyby a lopty tlačil cez priestory, kde nebola šanca na úspech. Spartak držal svoju aktívnu obranu s vysokým pressingom, o ktorej už vedel, že Slovanu nechutí.

V druhom polčase to Gašparík zavrel ako NAKA prvé dve strany Ficovho telefónneho zoznamu a Slovan mal síce aktívny úvod so superšancou Strelca, ale potom sa Spartak prebral a Deleho gól na 2:0 rozhodol zápas. Trnava kopala ešte jednu penaltu, ktorú zapískal VAR po zákroku de Marca na Koštrnu. Oslavy titulu sa odkladajú, ale Slovan hrá tak, že ak by liga trvala o mesiac dlhšie, oslavujú maximálne tak vinobranie. A to som čakal, že po domácej prehre vybehne tentokrát úplne inak namotivované a pripravené mužstvo.

DAC Dunajská Streda- MŠK Žilina 2:1, 42 divákov

Na Žitnom ostrove si v týždni museli urobiť znova tímovú fotku, aj keď možno stačilo odretušovať Berdna Storcka. Jedna z jeho posledných odpovedí pred odchodom z Dunajskej Stredy bola, či vie, kto by ho mohol na lavičke nahradiť. Ich Weiss nicht, odpovedal Bernd a tak sa stále neprestáva špekulovať, či má Vlado Weiss starší v Dunajskej Strede babku, ku ktorej chodí v nedeľu pre vajcia, alebo ho Oszkár naozaj lanári a chce tak urobiť radosť Kmotríkovi.

Pre DAC veľmi dôležitý zápas, vďaka ktorému si zabezpečil definitívu v Konfederačnej lige aj s asi 40 divákmi na tribúne. A to aj bez Erica Ramireza, ktorý sa v minulom zápase vykartoval. Gólovo ho nahradil Taiwoo, ale je treba povedať, že Eric na jeho mieste by v sobotu vybavil hetrik za polčas s rozviazanými šnúrkami. Taiwoo najprv otvoril skóre, ale gólu predchádzala ruka Žilinčanov, VAR nahlásil penaltu a skóre tak otvoril Davis. Žilina sa celý zápas cítila ako starý dízlový traktor v zime. Už-už to vyzeralo, že sa chytí, ale nakoniec dokázala len Paurovým gólom zdramatizovať. O bodoch rozhodol Taiwoo, keď vykrútil obrancov ako teplá borovička v nedeľu ráno.

AS Trenčín – ViOn Zlaté Moravce 3:0

Tak už aj Stijn Vreven si môže do životopisu písať, že prišiel, skúsil a bol odídený. Rybníček dlho nenechal verejnosť tápať a lámať si hlavu nad tým, či príde Ivan Gauád a radšej ohlásil návrat Juraja Ančica. Ten ako správny útočník čakal na ofsajdovej línií a znovu dostal šancu. Znovu len dočasne, ale možno by mohol dostať aj zmluvu na dobu neurčitú. Hypotéku asi pýtať v banke nebude, ale je lepšie ak cítite dôveru. Ančic robí v klube už nejaký ten rok, učil sa od trénerov pred ním a ponúka sa ako logické riešenie trénerskej otázky. Verme, že vydrží v Trenčíne dlhšie ako jednorazové rúško.

ViOn si urobil pekný výlet do Trenčína. Chalani si na námestí dali zmrzlinu a vybehli pozrieť aj hrad. Balaj sa nachvíľu stratil, ale Hrnčár ho našiel. Potom začal zápas, v ktorom hostí Trenčín prevalcoval. El Mahdioui má už posledné zápasy, kým klub zadarmo opustí a poberie sa do Poľska. A to pred tromi rokmi hovoril Rybníček o záujme Manchestru City. Aktívny bol Kadák, ktorému tam zapadla až lopta z rohu. Chovan si nezapíše do pamätníčka ani druhý gól Ghaliho, ktorý bol možno myslený len ako center. ViOn sa dočkal svojej šance, ale to, že lopta od Hrnčára poletí na Balaja písali už v predzápasovom bulletíne. Na 3:0 zavesil po brejku sám na Chovana znovu Ghali. Trenčín tak boduje až v siedmom zápase hornej šestky.

MFK Zemplín Michalovce – MFK Ružomberok 2:1

Ružomberok si prišiel na východ zahrať futbal, Michalovce sa riadili heslom bankárov účet svätí prostriedky. Regálimu chutí ako Golonkovi na banketoch, prvý nájazd síce nedal, ale po rohu už zavesil polovičného ritbergera. Lenže Ján Maslo sa za pár minút zahral na Trusov ruksak, penalta a Žofčák už vedel, čo robiť. Druhý polčas by sa za iných okolností skončil bezgólovo, ale 90% lôpt domácich sa hýbalo vo vzdušnom priestore a z jednej aj gólovo zapršalo. Ružomberok mal šancu vyrovnať z penalty v 94.minúte, Regáliho ale vychytal Dráb.

ŠFK Sereď – FK Pohronie 0:1

Ešte pred zápasom sa mali Sereďania z čoho tešiť. Okrem toho, že dali svetu novú Linu s arašidovým maslom, ktorá sa v obchodoch vypredala skôr ako lávové koláčiky v Pompejách. Ľubomír Michalík začal druhú stovku zápasov za ŠFK, preto dostal dres s číslom 100. Znamená to, že 100% zápasov klubu odohral na štadiónoch súperov. Gratulujeme.

Pohronie bolo v zápase lepšie a Sereď poctivo čakala na svoju šancu udrieť. Hostia podobne ako v poslednom zápase proti Nitre zahodili aj nemožné a ich ofenzívna snaha bola nepopierateľná. Nebyť toho, že Yakubu fauloval Chvěju, ktorý aj penaltu premenil, tak by tu gól nepadol ani do zimnej olympiády v Poprade.

FK Senica – FC Nitra 1:0

V tomto zápase chvalabohu neplatilo, že ak chceš človeka potrestať, pusti mu Susedov a ak ani to nepomohlo, pošli ho na zápas Senice proti Nitre. Záhoráci získali asi najdôležitejšie tri body v sezóne, Nitra už má tri kolá do konca manko 3 bodov na Michalovce a miesto, ktoré zaručuje aspoň baráž. V týždni navyše dostal klub spod Zobora správu, že na splnenie ligovej licencie pre nasledujúcu sezónu spĺňajú zo všetkých podmienok len jedinú – na štadióne sa nečapuje Corgoň. Klub si však ani z tohto ťažkú hlavu nerobí a neudelenie licencie nepovažuje za reálne. Jeden taký už tu bol a v jeho hlave je momentálne ví-ťa-zom prezidentských volieb.

Hráčov, ktorí za Nitru behajú, už musí byť divákovi aj ľúto. Nitra je totiž taký Ľuboš Blaha ligového futbalu. Viete, že patrí niekam úplne inam, že ten pád na hlavu v útlom detstve nebola jeho chyba a že tomu, čo hovorí, ani sám neverí, ale aj tak vám ho je občas až ľúto. Áno, Senica bola aktívnejšia a viac sa tlačila do útoku, v 31. minúte mal však Kindsvater 1000%-nú šancu, ktorú na bránkovej čiary zastavili len Gambošove lýtkové svaly. Druhý polčas to rozbalili obidve mužstvá, ale Nitra jednoducho gól dať nedokáže, alebo je ten hore členom Únie ligových profesionálov a nedopraje jej. O najdôležitejších bodoch tak rozhodol krásny banán Košťála z priameho kopu.