Pondelkové Tréneroviny – K majstrovi prichádza Nevladze

FOTO TASR - Ján Krošlák

Nový ročník Fortuna-Tipsport ligy sa začal a ligisti doňho vstúpili po úspešných predkolách našich troch zástupcov z Európy. Dunajská s Ružomberok si odvety uhrali s prehľadom, Slovan v Gruzínsku od pohromy zachránila genialita Vlada Weissa mladšieho. Vlado dokázal, že si zaslúži hýčkanie a opateru nielen od svojho šéfa na Štrbskom plese na parkovisku. Spartak do svojho eurodobrodružstva vstupuje vo štvrtok proti inštalatérom z Walesu. Tých by mal nielen poraziť, ale aj využiť na menšie opravy na štadióne. Koeficient krochká blahom, bude bodov jak na Billa karte.

FK Železiarne Podbrezová – ŠK Slovan Bratislava 2:1, 3 157 divákov

Los mal Slovan neúprosný. Nie je nič horšie, ako začať sezónu popretkávanú Ligou majstrov u nabudeného nováčika. A aká zostava, taká šiltovka. Fendi z minulej sezóny nahradila v Podbrezovej klasická trojčiarková Adidas a Vlado vedel prečo. Má hrubší šilt a zostavu náhradníkov, ktorú v rámci rotácie a šetrenia na Ferencvároš poslal do hry, to v polčasovej kabíne aspoň viac bolelo. 500 lístkov pre ultras hostí kúpil Juraj Kucka, 400 mu ešte zostalo na tombolu.

Podbrezová ukázala, prečo od nej veľa odborníkov očakáva účasť v TOP 6. Agbo, Lovat, Green a spol. zase vytiahli výkon, za ktorý by ich mal Vlado po zápase nechať ťahať lanovku na Chopok a Tigrana už definitívne postaviť do DMky ku dverám. Ďatko skóre otvoril, nebyť chamtivého Kuzmu, bolo by do polčasu aj 2:0. Silu Borisa Godála pri štandartke pozná asi každý okrem obrancov Slovana a preto bolo 2:0. Domáci síce nazbierali viac kariet ako miestni v lete dubákov, ale vo finálnej fáze bol Slovan rovnaký, ako v predkole Ligy majstrov. Výnimkou bola len Holmanova penalta. Za výkon a výsledok si to preto domov v buse pekne spapali. A nie, neboli to bagetky z pumpy. Eric Ramirez absolvoval posledné kolo maskovacieho tréningu, znovu ho totiž nikto nevidel a keby bol Gruzínec, môže sa premenovať na Nevladzeho. Ako polovica jeho spoluhráčov, keď narazia na behavého súpera. Medzi domácimi zavládla po zápase radosť, ako keď v miestnych železiarňach vypadne elektrika a je fajront.

FC Spartak Trnava – ViOn Zlaté Moravce 2:0, 2 619 divákov

Spartak do zápasu vytiahol nové dresy na oslavu toho, že ViOn konečne v zostave nemal polovicu jeho bývalých hráčov. Navyše sa v základe predstavili už aj dve nové posily, Štetina so Štefánikom a nové trnavské ŠŠ sa ukázalo v dobrom svetle. Pritom na to stačilo veľmi máličko. ViOn si začína budovať nový káder, čiže tu pár zápasov bude platiť to, čo sa hovorí po nástupe dôchodcov do MHD. Počkajme, kým si to sadne.

Zápasu uškodil fakt, že Štefánik už v prvej minúte otvoril skóre. Bamidele znovu nešpekuloval, rozbehol sa naverímboha a dobre urobil. Spartak ubral nohu z plynu a nechal hostí hrať. Lenže nič neprichádzalo a do polčasu to mužstvá nejak prešúchali. Začal druhý a Procházka pretlačil loptu na Ristovskeho do pozície, z ktorej by to Milan ani na jar nedokázal zahodiť. A keďže hostia trafili bránku len raz, dráma sa nekonala. Spartak ale vie, že musí ďalej hľadať krídlo. Aspoň od práškovacieho lietadla.

DAC Dunajská Streda – MFK Tatran Liptovský Mikuláš 2:1, 4 630 divákov

Aďo Guardiguľa nemal dôvod šetriť svojich hráčov po odvetnom výkluse v Konferenčnej lige, ale jeho chlapcom v zápase proti Mikulášu dlho nešli nohy. To chceli kombináciou zacúvaného autobusu a pressingu využiť hostia. Teda, kým vládali a kým neprestala žlto-modrá obrana robiť chyby v rozohrávke.

Stačil jeden rýchlo rozohraný aut a skóre otvoril Káčerík. Druhý z káčerovcov, Miro, neskôr ukázal, že jeho kolmice sú naozaj ako z maturitného ročníka. Obranu hostí otvoril ako tuniaka v konzerve, Nicolaescovi lob ešte nevyšiel, ale Krstovič z dorážky prepálil aj Nečasa na bránkovej čiare. A to už v časoch, kedy Liptáci len odkopávali lopty a čakali, kým zapadne slnko za MOL Arenou. Lenže tlak sa stupňoval a Kružliakova hlavička po rohu už nemohla zapadnúť lepšie. Od vyrovnania zachránil domácich neuveriteľný zákrok Brunettiho. Domov si hostia síce odviezli len prezreté melóny, ale predviedli sympatický výkon, za ktorý sa naozaj nemusia hanbiť. Na svoje si pri konci zápasu prišli aj študenti VŠMU.

MFK Skalica – MFK Ružomberok 0:2, 2 026 divákov

Juraj Jarábek v týždni nezaháľal a do Skalice priviedol Yanna Yaa. Tohto svetobežníka dokonca v letnej príprave skúšal Baník Ostrava, a to som si myslel, že som už videl všetko. Celtic zo Záhoria dostal na svoj prvý ligový zápas po dlhej dobe nie veľmi želaného súpera. Ružomberku už nedokázali dať góly iné mužstvá, dokonca to skúšal aj samotný Yao.

Skóre zápasu otvoril Madleňák po nezištnej prihrávke Yaa. A keď pomyselnú súťaž o prvú červenú kartu sezóny vyhral držiteľ ceny fair play z minulého ročníka Peter Čögley, už sme asi začali tušiť, že si domáci na prvé body budú musieť ešte počkať. Gól Regáliho pred koncom polčasu bol po vyšachovaní obrany Skalice na privítanie v lige.

MFK Zemplín Michalovce – MFK Dukla Banská Bystrica 2:0, 1 168 divákov

Ak ešte platí, že piatkové zápasy našej ligy sa vysielajú aj na Nova Športe, je to dokonalá pomsta pre bratov Čechov za Tatry plné sandálov. Michalovce síce konečne zmenili svoj model a prestupy vybavili skôr ako na Všetkých svätých, ale zápas s Bystricou bol taký ten typický prvý v ročníku.

Bystrici chvíľku trvalo, kým sa dostala do zápasu a domáci zatiaľ zahodili všetky náznaky šancí. Až Timo Záhumenský zabudol pod Jánošíkom nohy, aby mohol Marcin nováčikovi brať a Hrnčárovi dať. Polievka na všetko sám nestačil a možno aj on sa potešil z toho, že na 2:0 uzavrel rekordér Igor Žofčák. Adlerovi by mohol byť otcom, hral len 20 minút a aj tak mu to stačilo.

AS Trenčín – MŠK Žilina 0:0, 1 305 divákov

Koniec sveta je blízko, keď už v súboji týchto dvoch nepadne ani jeden gól. Trenčín nabehol na hostí, ktorí síce mohli do Trenčína cestovať na ISIC, ale v prvom polčase okrem žiarivej žltej veľa neukázali. Belko v ich bránke si tak zalietal, že bude týždeň regenerovať. Žilina sa trochu osmelila v druhom polčase, keď si počkala na úbytok fyzickej formy AS a zaumienila si ho vytrestať z brejkov.