Pondelok, 18. marec 2024

Pondelkové Tréneroviny – Majster nosí Pradu

FOTO TASR - Jaroslav Novák

Tak máme za sebou najdôležitejší týždeň v našom futbale. Pišta Tarkovič sa stal reprezentačným trénerom Kirgizska. Miestny prezident zväzu pochopil, že Štefan vie o futbale takmer všetko. Spartak vo finále Slovnaft Cupu doma zdolal Slovan, aby ten vyhral v zápase o titul v Dunajskej Strede. Skalica vyhrala v Ružomberku, Trenčín v Michalovciach a Spartak má v rukách pomstu Ružomberku, ktorý môže vyšachovať z play-off o KL.

FK DAC Dunajská Streda – ŠK Slovan Bratislava 2:3, 12 211 divákov

Vypredané hľadisko a sektor domácich ultras, ktorý si choreom uctil začínajúcu sezónu práškovacích lietadiel na našich poliach. Ja neviem, vždy, keď pozerám domáci zápas DACu, dostanem strašnú chuť na pizzu. Ale to možno tie domáce žlto-modré dymovnice, ktoré si občas chalani pomýlia a v e-shope vyklikajú zeleno-bielo-červené. Guľa vs. Weiss, náramky vs. šiltovky Fendi a Prada. Nakoniec sa tešil ex-tréner našej repre, s menom Aďo to tento rok človek nemá ľahké.

Ten zápas mal všetko. Krstovič bleskovo otvoril skóre a Malik vyrovnal. Ale VAR našiel Vernonovi ruku za chrbtom a gól sa zrušil. Lucas Lovat potom ukázal, že ak vieš plynule portugalsky, vieš to zakrútiť aj vonkajším falšom. Hrdzavý Brazílčan v druhom polčase síce zahral jasne rukou, ale Glovovi VAR namiesto jasného záberu ukázal reprízu Keno 10 z piatka večera a penalta sa nekonala. Keď však po rohu hostí Petráš namiesto lopty stretol vo vzduchu Brunettiho, Andre Green dokázal, že je síce strašne preplatený, ale občas je Zem v takej konštelácií, že vie gólovo udrieť. To už vyzeralo, že domáci o titul prišli.

To by ale Kalmár nemohol nájsť presne hlavu Ammara Ramadana. V tejto chvíli už mal mladý Vlado Weiss, sediaci na lavičke, žltú kartu. Slovanu bod stačil, ale mladý Vlado sa predsalen dostal aj na ihrisko a o všetkom rozhodol tak, že si ho ráno asi pozvú aj do Telerána. Slovan sa v nadstavenom čase dostal do brejku, pri ktorom Kucka nastrelil Káčerovu ruku a Glova ani nemusel čakať na VAR. Z penalty sa Vlado nemýlil. Za vyzlečený dres druhá žltá a potom to zo seba dal všetko pekne von. Jedno je jasné, na primátora obce kandidovať asi nebude. Ale Slovan má náskok piatich bodov a ide si po titul.

FC Spartak Trnava – MFK Dukla Banská Bystrica 0:1, 2701 divákov

Slovenský futbalový fanúšik je sedlák, fanúšik úspechu a zápasov proti veľkému súperovi. A človek, ktorý v stávkovej kancelárii nahodil na výhru Dukly kurz 7 môže byť po víkende považovaný za filantropa. Ak aspoň chvíľu sleduje ligu, nemohol si nevšimnúť jednoduchý pattern. Spartak po víťazstve v pohári, nebodaj v lige, neobľubuje víťaziť. Navyše má v lige momentálne asi najhoršiu formu a po víťazstve v Slovnaft Cupe už iba čaká na letné dovolenky.

Taiwoo si po pondelkovom finále zaslúži v Trnave sochu. Ale treba ju zašiť tak, aby k nej mesiac netrafil a pochopil, aké je to pozerať sa na jeho zahodené šance a prvý dotyk. V sobotu Spartak mohol do polčasu streliť tri kusy a v tom druhom sa za behu podpisovať na plagáty. Lenže nedal a keď sa zrazu od Štetinu odrazila lopta k Rymarenkovi, bolo hotovo. Je inak zaujímavé, že ak Spartak touto formou skončí v lige štvrtý, smutná bude Žilina a hlavne Ružomberok, ktorý si od vypadnutia do spodnej šestky brúsi zúbky na play-off o Konferenčnú ligu. A to sa bude konať iba vtedy, ak sa Spartak udrží na treťom mieste.

MŠK Žilina – FK Železiarne Podbrezová 0:1, 1041 divákov

Český mikrosúboj dopadol znovu dobre pre Romana Skuhravého a klub zo stredu Slovenska je do posledného kola v hre o tretie miesto. Čo neviem, či je dobre, alebo zle, ale zaslúžia si obrovskú pochvalu za robotu, ktorú odvádzajú.

V Žiline to bol tradičný zápas, ktorý sa vie odohrať asi iba v Žiline. 16 striel na bránu a po 90 minútach to mohlo skončiť akýmkoľvek výsledkom od 0:1 po 6:6. Lenže domáci svoju prvú veľkú šancu opreli o brvno a potom sa nevyvarovali tej svojej tradičnej chyby, keď chceli byť za každú cenu konštruktívni. Ale okej, dosť dobrá taktika na to, aby ste odradili skautov od vykúpenia polovice kádra.

MFK Ružomberok – MFK Skalica 1:2, 802 divákov

Niektoré zápasy skončia totálne nelogicky a v Skalici sa dnes tešia všetky trdelníky. V mužstve Peťa Struhára je fluktuácia ako v Mcdonalds a tým, že si chcel vyskúšať iných hráčov,  zaskočil všetkých na ihrisku. Ak už nič iné, videli sme parádnu bombu Mášika, ktorou otvoril skóre a udal zápasu tempo. Za domácich síce vyrovnal Šefčík, ale už o dve minúty Fábry načapoval Kousalovi na víťazný gól. Skalica si berie body zaslúžene.

MFK Zemplín Michalovce – AS Trenčín 0:2, 631 divákov

Vozinha s čistým kontom a Michalovce si ligu užijú do posledného zápasu. Aj keď kto videl prvých 20 minút zápasu, neuverí výsledku. Domáci vedeli, aká legenda proti nim v bránke stojí a taktika bola jasná. Všetko to fúkať do brány. Ale ani v super forme hrajúci Jánošík nedotlačil loptu do bránky. A tak sa o všetko postaral Bagin so Stojsavljevičom.

MFK Tatran Liptovský Mikuláš – ViOn Zlaté Moravce 1:1, 211 divákov

Michal Očenáš dostal za dopískanie finále Slovanft Cupu za odmenu vouchre do Popradského aquaparku. V priľahlom NTC si už Liptovský Mikuláš užíva svoje posledné ligové zápasy ako starí Nemci kúpele v Piešťanoch. Skóre síce otvoril Almeida, ale Václavík ešte do polčasu vyrovnal a po zmene strán dokonca domáci vyzerali ako lepšie mužstvo.