Piatok, 29. marec 2024

Pondelkové Tréneroviny – Medveděv nie je žiadny Čogley

TASR - Pavel Neubauer

Nie tak dávno sa Peter Čogley zo Zlatých Moraviec zachoval v zápase so Sereďou ako charakter. A to treba povedať, že jeho mužstvu stále išlo o dôležité body. V sobotu mal takúto šancu Jurij Medveděv zo Slovanu. Mohlo sa o ňom aspoň chvíľku hovoriť inak, ako o tom obrancovi s mäkčeňom nad jedným ečkom. Ale svoju šancu zahodil jak literapolku Corgoňa len kvôli tomu, aby Slovan nestratil bod, ktorý už dávno nepotrebuje.

To, že rozhodca Ziemba odpíska v posledných minútach zápasu penaltu po zákroku, ktorý vyzeral nevinne ako Miloš Bubán posledných 40 rokov, je tiež vecou na  zamyslenie. Chudák Roman Slyško, keď si toto pozrie v G-B-S. Nevyradili sme týmto Ziembu z účasti na nejakom veľkom turnaji? Nemal niekde v lete pískať na flautu?

ŠK Slovan Bratislava – MŠK Žilina 2:2

Škoda záveru, inak by to bol vynikajúci zápas. Slovanu o nič nešlo, preto znovu postavil aj Hentyho, Žilina do zápasu vstupovala vo forme. V prvom polčase šošoni bránili ako nikdy predtým a Slovan do veľa šancí nepúšťali. Hru domácich režíroval mladý Weiss, ktorý dokonca ašpiroval na prebratie Hamšíkovej role v najbližšej repre pauze. Ale len dovtedy, kým sa zranil. Druhý veľký škrt cez rozpočet prišiel po Božikovej chybe a Ďurišovej strele k žrdi. 0:1 a Žilinčania vyzerali tak, že im najväčšie riziko bude hroziť cestou domov pri prekročení hraníc okresov.

Druhý polčas si užil každý milovník pokutových kopov. Najprv Kiwior v šestnáske zložil Čavriča ako Hans Zimmer soundtrack na Batmana, potom na druhej strane Ďuriš oklamal Medveděva a ten ho zobral od podlahy jak Fico svoj štvorizbák v Bonaparte. Slovan sa do Žiliny oprel so všetkým, čo mal k dispozícií. Ratao skoro vyrovnal, z bránkovej čiary odkopával Kiwior. Žilina mohla rozhodnúť po brejku v nadstavenom čase, ale zoči-voči Greifovi neuspela. O všetkom rozhodol Slebodníkov faul na Medvedeva a penalta Rataa. Zo zápasu, ktorý mohol byť ozdobou kola sa tak stalo sklamanie, ako keď mladý Ivan zistil, že film Čiara nie je o jeho živote. Škoda, že ten VAR sa ešte len testoval, pretože túto penaltu by zrušil, aj keby ho obsluhovala Patrícia Jariabková s Kukom.

ViOn Zlaté Moravce – AS Trenčín 1:0

Trenčania si v týždni určite odfúkli, pretože ich víkendový kanár prekonala Dominika Cibulková v Silnej zostave, kde dostala dvakrát 0:6. Stijn Vreven už nebol tak odvážny, aby svetu znovu ukázal obranné kvality Kelvina Piresa a do obrany radšej zaradil navrátilca Ramona. A ten sa nakoniec zapísal do štatistík rozhodujúcim gólom.

Aj keď treba povedať, že keby sa v 64.minúte nepoložil do Kovaľovej bomby, lopta by roztrhla opačný vinkel brány. Kukučka nemal šancu reagovať, ostal stáť ako za Matovičom poslanci na tlačovke. Inak to bol zápas o prvom góle. Snažili sa obidve mužstvá, hlavne v druhom polčase, šťastie prialo len Kovaľovi.

FC Spartak Trnava – DAC Dunajská Streda 3:2

Spartak vytiahol na súpera najväčšiu zbraň. Sneženie a okrem toho predĺženie hosťovanie pre Cabrala, z ktorého sa v nedeľu vykľul hráč zápasu. Rusov si v Žiline definitívne ukončil sezónu, do brány sa teda vracia Kamenár. Storck citrus postavil to najlepšie, čo mal, čo v prípade DAC nie je podľa jeho slov až tak ťažká úloha.

Trnava sa od začiatku zamerala na ubránenie hostí a čakala, kedy sa triu Bamidele – Ristovski – Cabral otvorí diaľnica k Jedličkovi. DAC bol aktívnejší a treba povedať, že ak by bol VAR, Kružliakov gól by platil. Lopta bola za čiarou nielenže celým objemom, Kamenár ju vytiahol zo siedmej rady sedadiel. Hostia udreli v nadstavenom čase, Ramirez Tummu odtlačil ako skrížený kamión z Čertovice a bolo 0:1. Ale v druhom polčase konečne Spartaku začali vychádzať brejky. Cabral vyrovnal keď prehlavičkoval Kružliaka, potom vyrobil šancu Ristovskemu, ale Spartak viedol až po kombinácií Cabral – Bamidele. DAC poslal do hry všetkých útočníkov od dorasteneckých kategórií až po Áčko a po tlaku sa presadil Taiwo. Keď už to vyzeralo, že sa body podelia a Spartak strávi čas kopaním rohových kopov, udrel po odrazenej Cabralovej strele Ristovski. Toto keby sa udialo s divákmi na tribúnach, SFZ si zarobí, že môžeme o dva roky usporiadať doma letnú aj zimnú olympiádu naraz.

FC Nitra – FK Pohronie 2:3

O zápasoch Nitry sa ťažko píše, pretože v tomto klube sa stále niečo mení. Dnes už človek ľahšie objedná babku na očkovanie, ako získa prehľad o tom, kto má v tejto kauze pravdu. Po zvolení Martina Peška za predsedu predstavenstva totiž nie je jasné, či to tam tí Nemci vydržia, alebo pôjdu robiť Ajax Amsterdam napríklad na Myjavu. Vedenie klubu ich až tak veľmi nepotrebuje, vedia najlepšie, ako robiť ten futbal. Stačí im len niekto, kto bude do klubu liať peniaze.

Nitrania už si pomaly doma sťahujú všetky diely Zachráňte Willyho. Ale ani to im nepomôže, ak budú stále v obrane deraví a v útoku neefektívni. Aj v tomto zápase viedli, ale len minútu, kým si Regäsel pomýlil loptu s valčekom na cvičenie a pekne sa na nej ponaťahoval. Pohronie je ťažký súper. Fadera s Adlerom sú o level vyššie ako ich súperi a keď sa k tomu pridá nedôsledná obrana Nitry, má Chvěja priestoru na dva góly. Nitra neprestávala skúšať šťastie, ale lopty lietali mimo bránku a Frankov gól na 2:3 už prišiel neskoro.

FK Senica – ŠKF Sereď 1:0

Každý zápas v dolnej šestke je dôležitý, ale tento obzvlášť. Dá sa totiž čakať, že o záchranu si to s Nitrou rozdá Sereď, alebo Michalovce. Senica má totiž káder na to, aby si aspoň dve kolá do konca play-off mohla povedať, že má na polroka vybavené a Karol Praženica je dobrovoľný záchranár.

Prvý polčas vyzeral tak, že si Sereď prišla po bod a remízu 0:0. Hostia o bránke Senice počuli len z bájok a mohli byť radi, že domáci všetky šance pozahadzovali. Chudák Praženica pri postrannej čiare si skoro krk odšróboval z hlavy. V druhom polčase sa obraz zmenil a Miloš Lačný skúšal pozornosť obrany, ale ani dve zakončenia z jedného brejku gól nepriniesli. Tešil sa až Malec, ktorý bol pri Piroskovom rohu o tri hlavy vyšší ako všetci dokopy a odrazila sa k nemu lopta od Ljubičiča.

MFK Ružomberok – MFK Zemplín Michalovce 2:0

Forma Ružomberka bola tak zlá, že z toho tréner Haspra skončil v karanténe a zápas odkoučoval Marek Sapara. Lenže v prvom polčase jeho mužstvo nemalo z hry nič. Snažili sa len Michalovce, ale boli z toho iba náznaky šancí. Prvých 45 minút sa teda úrovňou nudy blížilo k štátnej hymne Rakúska.

V tom druhom by sa obraz pravdepodobne nezmenil a Ružomberok by gól nedal ani do Veľkej noci, ak by sa po druhej žltej nenechal vylúčiť kapitán Michaloviec Soler. Hráčom zápasu sa stal Regáli, ktorý po úniku po ľavej strane pripravil gól Gerecovi a o 15 minút Kubíkovi.