Streda, 27. marec 2024

Pondelkové Tréneroviny – Mikuláš chodil tento rok trochu skôr

FOTO TASR - Milan Kapusta

Do Mikuláša ešte ďaleko, Pohronie si po darčeky prišlo už tento víkend. Po výmene trénera sa obvykle mužstvo trochu nakopne a hráči sa chcú ukázať, čo sa v sobotu dokonale podarilo futbalistom z Horehronia. Až tak, že keby Zaťko mohol, vystrieda ich cez polčas všetkých. Mikuláš nastrieľal v posledných siedmych zápasoch šesť gólov, preto dostať od neho päť kusov za 90 minút je naozaj krásny balíček. Už chýbajú len arašidy a mandarinky.

ŠK Slovan Bratislava – MŠK Žilina 2:2, 3812 divákov

Zápas mesiaca sa nakoniec nepreložil na umelý trávnik do Hornbachu, mužstvá si to ešte raz pinkli na tom, čo po trávniku na Tehelnom poli ostalo, kým ho tento týždeň vymenia. Slovan dal do pozornosti tri ortopedické ambulancie pre prípad zranení, ale chvalabohu v nedeľu večer padali iba góly. Gólový priemer vzájomných zápasov bol viac ako 4 a ani tentokrát zápas nesklamal. Weiss zostavu pretočil, oproti zápasu s Kodaňou v nej zostali len Mráz, Green a Zmrhal. A možno práve toto bolo kameňom úrazu.

Zápas začal gólovo, po prvom závare vo vlastnej šestnástke sa trafil do vlastnej bránky Nemčík. V zápase proti Kodani De Kamps zistil, že pri kvalite Agba s Kankavom mu už ostáva len liga a aj v nej vie stále aplikovať svoju silnú stránku. Prísť do súboja o tri sekundy neskôr ako lopta, ale na druhej strane cez členok súpera. Po jeho ruke sa pískala penalta, ktorú premenil Bičachčjan a Slovan v strede pola nestíhal. Lenže obrana Žiliny včera nedobehla ani Mráza, ktorý si otvoril účet v Slovane. 19. september bude novým štátnym sviatkom sedembolestného Vahana Bičachčjana, ktorý síce vyzeral zranený, ale vyliečila ho prihrávka a tú zázračnou bombou premenil v gól. V druhom polčase už Žilina odpadla fyzicky, Slovan poslal do hry kvalitu, ovládol stred poľa, ale ani Henty už nedokázal rozhodnúť.

FC Spartak Trnava – ŠFK Sereď 2:0, 3427 divákov

Dokola omieľaná téma. Ten, kto vymyslel, že sa ligové zápasy budú hrať v piatok o piatej je buď nezamestnaný, pracuje v štátnej správe, alebo má veľmi zlý zmysel pre humor. Preto je veľká škoda, že premiéra Martina Škrtela v trnavskom drese padla práve na zápas v takomto luxusnom termíne. Čo na tom, že na Slovensku máme problém dotiahnuť ľudí na tribúny cez víkend, dajme si do toho jeden piatkový termín tesne po práci. Z príchodu Škrtela sa tešila celá Trnava, neistota panovala iba medzi stopérmi, ktorých mal Spartak viac ako Za ľudí poslancov v parlamente. Prebytok si nakoniec odniesol Anthony, ktorý prestúpil do Izraela.

Zápas si Spartak uhral bez problémov aj vďaka tomu, že už v siedmej minúte vyšla kombinácia po osi Bamidele – Cabral. Podľa ich slov spolu dokážu hrať aj naslepo, čo je pravda, pretože občas má Bamidele v zápase momenty, ako keby hral ozaj naslepo. Vzadu Spartak problém nemal, pretože faktor Škrtel zabral a v druhom polčase prišla poistka až po Hučkovej chybe a Boatengovom samostatnom nájazde. Zo zloženia obrany je jasné, že Mišo Gašparík sa už nevie dočkať, kedy aj do ligového zápasu zasiahne Koštrna.

MFK Ružomberok – DAC Dunajská Streda 1:2, 785 divákov

Ružomberku sa v sobotu podarilo pretrhnúť dve série. Konečne prelomil svoju remízovú reťaz, ale na jeho škodu to bolo prvou domácou prehrou v sezóne. Dunajská si z Liptova odviezla tri body napriek tomu, že pri nej v zápase stáli nielen všetci svätí, ale aj miništranti.

DAC začal dobre, Anzouana prepálil všetkých zvyšných 20 hráčov, ale potom akoby hostia prestali hrať. Jedlička chytal domácim jednu šancu za druhou. Nevyšli brejky, odrazené lopty, kombinácie. V druhom polčase to vyzeralo, že ak Ružomberok nedá gól, bude musieť celé Slovensko za trest pozerať Farmu. Lenže Lamkel Zé zobral na polovici ihriska loptu, vykrútil zvyšných obrancov a bolo už 0:2. Maslo síce po dorážke dal Ruži šancu, ale to bolo z domácej strany už všetko. Napriek tomu, že ukázali asi najlepší výkon v sezóne. Futbal je ako legíny, krutý.

MFK Tatran Liptovský Mikuláš – FK Pohronie 5:1, 240 divákov

Štefan Zaťko si odkrútil premiéru na lavičke, z ktorej nedávno uvoľnil Gergely Geriho. A ono to možno nebol až tak dobrý nápad, pretože ak dostanete v Mikuláši 5 kusov, je dosť možné, že bude chyba niekde úplne inde. A áno, touto prehrou si Pohronie nielenže urobilo hanbu, ale dostalo sa aj na priebežné posledné miesto tabuľky. Win-win.

Liptáci na svojho súpera vybehli od prvej minúty a s výnimkou 15 minút v druhom polčase si s ním robili čo chceli. Do polčasu stihli streliť dva krásne góly, Zaťko potom vymenil troch obrancov, Lačný vykresal iskierku nádeje, ale Mikuláš naďalej súpera trýznil. Obrana Pohronia sa počas celého zápasu krásne kúpala ako v susediacom aquaparku na tobogánoch a možno za to dostane aj zaplatené.

AS Trenčín – FK Senica 3:3, 725 divákov

Trenčín sa v tejto sezóne opäť rozhodol chudobným body dávať, čo je na jednej strane sympatické ak sa chcete do posledných zápasov báť o postup do lepšej šestky. V zápase proti Senici mu nepomohli ani dva góly Erika Jendriška, drvivý tlak a comeback z 0:2 na 3:2. Pretože má obranu priechodnú ako kukuričné pole.

Počas celého zápasu ukazovala obrana domácich obranného Alzheimera. Najprv Pirinen s Madum zabudli na Sukisu a potom Pires urobil chybu, za ktorú by si zaslúžil po zápase ručne vyzbierať všetky tekvicové jadierka z tribún. V útoku bol Trenčín stále aktívny, Ravasa obstreľoval z každej možnej pozície, dva góly Jendriška a Ikobov tankový prechod obranou hostí dokonca zápas otočili. Lenže rovnaký gól, aký strelil Jendrišek, sa po odrazenej lopte podaril aj hosťom a body sa delili.

MFK Zemplín Michalovce – ViOn Zlaté Moravce 2:1, 842 divákov

ViOn už asi vie, že minulá zázračná sezóna sa tentokrát nezopakuje. Káder sa skôr oslabil, ako posilnil a ak nepríde gólová efektivita, budú v Zlatých Moravciach chudobné Vianoce. Navyše do Michaloviec cestovali bez Matúša Kiru v bránke.

Zemplín je doma nepríjemným súperom pre každého a v tomto zápase mu úvod vyšiel výborne. Najprv dostal Ošima pred pokutovým územím toľko priestoru, že by z toho v Jasnej postavili tri hotelové komplexy a nekompromisne prepálil Lukáča. O chvíľu vyšla kombinácia po osi Kotula – Trusa, lopta sa od brvna odrazila za bránkovú čiaru a VAR tím v neďalekej krčme avizoval gól. ViOn sa do zápasu vrátil vďaka gólu svojho najlepšieho strelca Matúša Čonku. Keď dal Matúš naposledy gól v dvoch zápasoch po sebe, dokončoval Ezop svoje bájky. ViOn sa v druhom polčase aj snažil vyrovnať, ale jeho ofenzívnu impotenciu už ľutuje aj Boris Kolár.