Streda, 17. apríl 2024

Pondelkové Tréneroviny – Najlepší je Kalmár

SITA/Martin Havran

Najlepšieho futbalistu Slovenska spoznáme až 25. marca, meno toho najlepšieho behajúceho vo Fortuna lige už vieme. Je ním zaslúžene kapitán DAC Zsolt Kalmár, ktorý vlastnoručne ťahal DAC v boji so Slovanom.

Ak by mal DAC v mužstve viac takých Kalmárov, nemuseli sme boj o titul odpískať ešte pred play-off. Ale ak by DAC Kalmára nemal, Világimu by sa o titule nesnívalo ani po dvoch fľašiach barack pálenky. Druhý skončil Greif, tretí už s veľkým rozdielom objav sezóny Dávid Hrnčár.

DAC Dunajská Streda – ViOn Zlaté Moravce 2:0

ViOn pricestoval na prvé kolo nadstavby na Žitný ostrov a bol dobrým hosťom žlto-modrých osláv. Marko Divkovič sa stal najmladším hráčom, ktorý za klub odohral 100 zápasov ani raz neochutnal halászlé. Dokázal to už ako 21-ročný. V tomto veku už takí Žilinčania začínajú piatu stovku. Tešil sa aj Zsolt Kalmár, ktorý bol po ankete v kultúrnom dome v Komárne už aj oficiálne vyhlásený najlepším hráčom ligy. ViOn oslavy pokaziť nechcel a keďže bol Balaj zranený, nastúpili hostia nielen so šiestimi obrancami, ale aj bez klasického útočníka. Rolu falošnej guľovej deviny plnil Ďubek.

Zápas si pochvaľoval brankár DAC Jedlička. ViOn sa sústredil iba na obranu a úplne zabudol, že ihrisko má dve polovice. Jedličkovi tak hrozil maximálne príchod frontálnej oblačnosti a bez problémov si zapísal čisté konto. DAC naopak robil všetko pre to, aby sa dostal za obranný múr, ktorý bolo vidno až v vesmíru a na Chovana útočil z každej strany ako Monika Tódová na Fica počas tlačovky. Odpor zlomila až Kalmárova bomba, Ramirez si gólový nástrel zlepšil tiež a bolo vybavené.

MŠK Žilina – FC Spartak Trnava 2:1

Nie tak dávno dokázal Spartak zlomiť čiernu sériu proti Žiline, ale stále platí, že sa skôr dvaja slepí rozlúčia slovami “vidíme sa zajtra” ako to, že Spartak vyhrá na ihrisku šošonov. Červeno-čierni si zvykli chodiť na koniec diaľnice D1 na dvoch autobusoch. Jeden vozil hráčov, druhý išiel z Trnavy prázdny, aby mohol naspäť doviezť góly.

Spartak sa do Žiliny nepustil tak odvážne, ako v poslednom domácom zápase. Prvý polčas bol opatrný, hostí držala obrana a Savvidisove tzatziky. Po návrate zo šatní udrel po brejku Cabral, ale potom sa Spartak stiahol rýchlejšie ako najnovšie epizódy Susedov a to bola chyba. Žilina ho zatláčala viac a viac dozadu, miestami až k tomu obchvatu za štadiónom, vpredu už skoro vôbec nehrozil, až prišla katastrofálna sedemminútovka. Najprv Rusovovi vypadla lopta, Jibril vyrovnal a kapitán Trnavy sa zranil. Mladý Jendrek sa za sedem minút vykartoval a klinec po hlavičke udrel Slebodník. Jeho strela by síce za normálnych okolností k bránke prišla tak v stredu, ale od Twardzika sa odrazila presne za chrbát Kamenára. Taký je fodbal, šošoni boli odmenení za svoju aktivitu. Snáď tento infarktový záver potešil Vlada Goffu, ktorý bojuje na ihrisku Covidu 19. Držte sa trénerko.

AS Trenčín – ŠK Slovan Bratislava 2:6

Tak o majstrovi pochýb síce nie je, ale mohol by ten Slovan k súperom pristupovať s citom. V plnej sile si ho užili v Trenčíne, ktorému nový štadión dlho bez porážky nevydržal. A to Milanič zase mohol prerotovať zostavu, keďže Slovan má tak široký káder, že aj jeho lavička je silnejšia ako 90% ligových mužstiev. Keby Darko chcel, mohol by dať zostavu vyberať v ankete na Facebooku a nič by sa nestalo. A to ani keby ju organizoval Pellegrini a mala dve rovnaké odpovede.

Slovan začal veľmi aktívne a Moha si dvakrát vychutnal Kukučku. Prvý gól zavesil po kľučke, ktorú poznal každý, okrem toho obrancu, ktorý ho mal brániť. Trenčín sa nevzdal a za to mu patrí klobúk dole. Slovanu sa nezľakol a aj po dvoch jeho obranných chybách vyrovnal. Lenže v druhom polčase prišiel uragán, kedy sa obrancovia domácich zaradili do ponuky Nehnuteľnosti.sk. Navyše Zubairu vypočul slová Timoteja Zuzulu, pustil lyže a po druhej žltej sa na góly pozeral už len ako divák. Slovan prestriedal celý útok, gól dal dokonca aj Henty a Trenčín si k rímskemu nápisu na hradnej skale dopisuje najvyššiu domácu prehru II : VI.

FK Pohronie – FK Senica 3:0

Tu už končí sranda, mužstvám v spodnej šestke začína play-off. Jeden prehratý zápas a ste na chvoste ligy. Duel v Pohroní bol zaujímavý v tom, že si mužstvá len prehodili výhodu domáceho ihriska oproti  poslednému víkendu, kedy bod pre Senicu zachraňoval Ljubičič.

Senica sa ale nemôže čudovať, že sa dostala na posledné miesto. Jej hráči sa už dlhšie držia hesla, čo nezahodíš ty, zahodí niekto iný. Aj v tomto zápase boli šance na obidvoch stranách, ale za to, čo zahodil Tomáš Malec, by mu mali zvýšiť poplatky za odvoz odpadu. Hostia mali šance aj v druhom polčase, ale za 20 minút ich Pohronie sfúklo ako cukor z krémeša. Chvěja, Blahút a Adler dostali v útoku toľko priestoru, že by na ňom Boris Kollár dokázal postaviť aspon 500 štátnych bytov.

ŠFK Sereď – MFK Ružomberok 1:0

Sereď najprv poslala na dovolenku trénera Šturmu, dočasne ho nahradil Ján Blaháč, ale toho už stihol vystriedať Gergely Geri. Výmena trénerov medzi Sereďou a Nitrou je teda dokonaná. Mohli sa kluby dohodnúť aj priamo a nemuseli do toho ťahať ďalších troch dočasných koučov. Ružomberok stále patrí medzi mužstvá jari. Vlhovej tréner Livio Magoni už avizuje, že by s Liptákmi rád nadviazal spoluprácu. Takto rýchlo nedokáže ísť dole ani Schiffrinová v najlepšej forme.

Estadio Horalky je stále vo výstavbe, preto si tento zápas odtrpel štadión ViOnu. Už pred zápasom bolo jasné, že tu veľa gólov nepadne. Stačí štatistika, že prvá strela na bránu letela až v 45. minúte. Miloš Lačný sa snažil vytiahnuť proti jednému zo svojich bývalých mužstiev, čo sa v jeho prípade opakuje každý druhý víkend, hrdinom sa však stal Slaninka. Jeho center bol tak zlý, že zapadol za prekvapeného Krajčírika. Ruža skúsila vyrovnať, ale Kružliaka vychytal Yakubu.

MFK Zemplín Michalovce – FC Nitra 1:1

Nitra odohrala v Michalovciach druhý zápas po sebe, tak sa jej ani neoplácalo cestovať hore-dole a riskovať, že ak sa hráči vrátia pod Zobor, mužstvo zase vymení trénera, alebo prezidenta klubu. A partička okolo Erika Jendrišeka si o bol polepšila, aj keď treba povedať, že sa dlho zahrávala s osudom.

Na rozdiel od minulého zápasu Nitra ovládla prvý polčas. Michalovce ani nevedeli ako ubránili 0:0 a do kabíny sa tešili ako Meky Žbirka do Abbey Road. V druhom polčase už domáci začali hrať a dokonca sa im z penalty podarilo otvoriť skóre. Keď už to vyzeralo, že futbalová spravodlivosť nemala diaľničnú známku a do Michaloviec neprišla, vyrovnala Nitra v nadstavenom čase po vlastnom góle Vaška. Koniec sladký, že by zabil tri zájazdové autobusy cukrovkárov.