Streda, 27. marec 2024

Pondelkové Tréneroviny – Nič sa nezmení

FOTO TASR - Lukáš Grinaj

Tak, týždeň prešiel, k derby sa z tatranských riek s mobilom v ruke stihla vyjadriť už asi aj Romana Tabak a liga pokračuje. Znovu klasicky bez tých rodín s deťmi, ktoré by inak chodili na futbal, keby…. Zápas v Trnave bol kontumovaný v prospech Slovana, ktorý bude predbežne hrať svoje vonkajšie zápasy bez svojich divákov, ako všetky ostatné ligové mužstvá. Spartak si predbežne vyšibal domáce zápasy len pre divákov do 15 rokov, nikto starší sa na štadión nedostane. Ani žilinskí futbalisti. Väčšie tresty by mali prísť tento týždeň, keď znova zasadne DK SFZ. Mimo toho počúvame z každej strany, ako by tento problém mala riešiť vláda a horúci zemiak si kompetentní podávajú z rúčky do rúčky.

Nič sa nezmení

Bitka chuligánov priamo na ihrisku je samozrejme totálna blbosť, ktorá na štadión patrí asi ako tofu do guláša. Zničila niekoľkoročnú prácu klubu a pokazila derby tým, ktorí sa na to tešili. Spartak si je už asi vedomý, že pri ďalšom derby by už malo tribúny strážiť viac príslušníkov SBS ako v DMke tampóny. Ale ruku na srdce, verí niekto, že sa po tomto niečo v našej výnimočnej lige zmení?

Roky tu máme kluby, pri ktorých v piatok neviete, kto ich v pondelok vlastnil a či majú záujem aj vyplácať hráčom mzdy, alebo občas len nejaký ten voucher na Perwoll. Kluby, ktoré tri roky nemajú štadión a putujú po kraji ako cirkus. V pohode, na všetko nájdeme výnimku. Kde sú tie povinné kamerové systémy na identifikáciu fanúšikov? Ktorých vlastne? Tých 260, či 750? No a potom o osude zápasu, resp. jeho bezpečnosti nerozhoduje rozhodca, ale prezident klubu známy tým, že mu tak nejak nekontrolovateľne vystreľuje pravá ruka?

Kde bolo, tam bolo, kopol na ihrisku fanúšik kapitána súpera, zápas sa samozrejme dohral a trest prišiel až po ňom. Vtedy sa nikto necítil ohrozený. Možno by mohlo mať rovnaký osud aj posledné derby, rozdať si to o body na ihrisku a o tresty za zeleným stolom. Určite by to prijali aj fanúšikovia Slovana, pretože získať takto tri body je len voda na mlyn všetkým posmievačom. A sorry, ale písať články o tom, že Škrtel vo videoklipe podnecoval k tomu, čo sa v derby stalo, to už je naozaj Liga majstrov v klamaní.

ŠK Slovan Bratislava – MFK Tatran Liptovský Mikuláš 4:0, 2734 divákov

Slovan dokázal v týždni poraziť Lincoln a teraz proti nemu stál na pohľad veľmi príjemný súper. Až taký, že Weiss do bránky postavil Šullu a do stredu poľa De Kampsa. Lenže hostia neprišli predať kožu lacno keď už cestovali popod Strečno na opačnú stranu krajiny. V prvom polčase sa im to darilo a belasých držali na dištanc. Lenže Rišo Bartoš sa zahral na Suareza a ruka na bránkovej čiare sa rovná červenej karte.

Penalta sa dá buď chytiť, alebo ju proti vám kope Samo Mráz a nemusíte sa ani hodiť. Preto do polčasu dokázali hostia držať nulu. V tom druhom Slovan na nich vybehol ako pokladníčka v Bille pri samoobslužnej pokladni, keď si zle nablokujete pečivo . Liptáci ešte chvíľu kládli odpor a potom zápas zlomil Henty. Nakoniec z toho bola štvorka v sieti Sváčeka.

DAC Dunajská Streda – MFK Zemplín Michalovce 1:0, 3998 divákov

V prvom ligovom kole si Michalovce doma na DAC zgustli 4:1 a po druhom dvojzápase postupujú ďalej na základe lepšieho skóre, na Žitnom ostrove totiž dokázali ustáť ofenzívny uragán last minute posíl žlto-modrých a pri troche šťastia si mohli z juhu Slovenska odviezť aj bod. Teda tá trocha šťastia by musela vážiť asi ako Avia naložená Richterom a Andrásym.

Nakoniec si východniari na cestu domov pribalili len DAC burger z miestneho bufetu a keby mal domáci ofenzívny sedemlístok mušku aspoň z polovice ako Alec Baldwin, nevojde sa tá nálož Michalovciam ani na prívesný vozík. Lamkel Zé, Krstovič, Hahn a Schaefer ostreľovali Kozhukhara čo to šlo, zapadla však len najkrajšia akcia zápasu na osi Lamkel Zé – Hahn – Andzouana, ktorí obranu východniarov vyšachovali ako Kasparov Ivana Gašparoviča. Hahn si ešte luxusne dovolil napáliť penaltu do brvna a keď bolo zle, Trusu vychytal Jedlička.

ŠFK Sereď – MŠK Žilina 1:1, 140 divákov

Ak tento zápas videlo naživo 140 divákov, tak Gizka naozaj vypráža rezne na teplom vzduchu. Žilina do predohrávky vstupovala s novým koučom a v druhom zápase už konečne brala aspoň bod. V Žiline vedia, ako to robiť, keď sa mužstvu s vekovým priemerom nižším ako je hranica pre vstup na detskú manéž zopár zápasov nepodarí. Vyhlásia bankrot, alebo odvolajú trénera. Pavla Staňa preto vymenil jeho asistent Peter Černák.

Sereď odštartovala výborne, Andrej Kadlec si krásne ťukol loptu a Petráš ju ťahal zo siete. Žilina sa ale nezložila, v polovici polčasu využila štandardku a vyrovnanie bolo na svete. Ako povedal Juraj Jarábek, faul pred ňou bol zbytočný a znovu Sereď rozdávala darčeky. Šance domácich na tri body uťal Morong, keď skoro Bičachčjanovi odkopol prvých horných 8 zubov, ale sprchoval sa aspoň o hodinu skôr ako jeho spoluhráči. Druhý polčas mali hostia navrch, Sereď to ale zavrela ako Zsuzsovú a ten bod si už ustrážila.

FK Pohronie – FC Spartak Trnava 0:2, 572 divákov

Ani Pohronie nechce zaostávať a preto tiež cez reprezentačnú prestávku vymenilo trénera. Pišťa Zaťko si zažil hanby na lavičke dosť a preto je určite rád, že bremeno ponesie niekto nový. Tým nie je nikto iný, ako Pablo Villar, ktorý sa stal najmladším Španielom s UEFA pro licenciou. Pablo hovorí plynule po španielsky a videl všetky diely Money Heist bez titulkov. Okrem toho robil asistenta trénera napríklad na Ukrajine alebo v Číne. V prvom zápase remizoval doma s Ružomberkom a v sobotu si odkrútil nula bodov proti Trnave.

Spartak cestoval do Žiaru nabudený, oddýchnutý a v rozostavení 3-5-2, čo znamenalo jasný trojbodový cieľ a čistú dvojku ako Sám doma stratený v New Yorku. Obidvaja hrotoví útočníci sa trafili už v prvom polčase, po zmene strán Gašparík prestriedal, znovu to postavil na štyroch obrancov a kto nezaspal, ten nech si na sekretariáte vyzdvihne prívesok a cigánsku, čo sa na derby nestihla predať.

FK Senica – MFK Ružomberok 0:2, 395 divákov

Jedna červená karta a z nej Maslov priamy kop rozhodli o osude tohto zápasu. V Senici už asi aj zabudli na skvelý štart do sezóny a proti Ružomberku zabudli na šancu vyhrať už v 8. minúte po červenej karte Gáča. Ten stiahol Kostadinova ako žinčica zostatkový alkohol a Ján Maslo loptu upratal krásne do sita. Ružomberok si potom zápas napriek občasným šanciam Senice ustrážil, najväčšia hrozba išla zo Sukisu, ale v najväčšej šanci len pozdravil podávačov lôpt.

ViOn Zlaté Moravce – AS Trenčín 0:1, 617 divákov

Zlaté Moravce nepodľahli panike a podržali trénera Benkovského, za čo im patrí naozaj pochvala. ViOn má tento rok o level slabší káder a vpredu mu góly chýbajú ako Záborskej zdravý rozum. Ako hovorí Zuza Pé, varím varím segedín, ale nech robím, čo robím, stále je z toho len piko. Priemer jedného gólu na zápas sľubuje pre ViOn naozaj boj až do posledného kola, ak v zime nepríde niekto ďalší z Trnavy.

Trenčín naposledy v Národnom infarktovom centre v Poprade prišiel o tri body proti Mikulášu, všetko si ale vynahradil v Zlatých Moravciach. Tie prežívajú väčšiu krízu ako keď Erike na týždeň zatvorili centrum estetickej chirurgie. Trenčín ovládol celý zápas a domáci si museli myslieť, že je na ihrisku naraz päť lôpt. Lenže gól neprichádzal a v druhom polčase to občas skúsil aj ViOn. V nadstavenom čase mu však nevyšiel roh, do brejku sa vyrútili 5 Trenčania a Lavrinčíkovi sa dokonca aj Kira uhol, aby to už nedokázal zahodiť.