Pondelok, 18. marec 2024

Pondelkové tréneroviny – Po šlágri v Michalovciach musí prísť Totál Galád mód

Ján Janočko Ján Janočko 22.05.2023
FOTO TASR - Roman Hanc

Máme za sebou posledné kolo futbalovej Fortuna ligy. Majster oslavoval, vicemajster sa lúčil a na východe sa hral superšláger, akému sa ani El Clasico nevyrovná. Či Igor Žofčák napokon naozaj skončí, to sa ešte nevie. Či budeme mať v lige tri mužstvá z východu, to sa zatiaľ ešte tiež nevie. No po tomto kole vieme, že na Slovane majú teplú vodu, majstrovskú trofej a najpragmatickejšieho trénera.

Dnes som to opäť zobral za Riša Hanzlíka, ktorý cez víkend inštaloval VAR v Ličartovciach.

MFK Zemplín Michalovce – FC ViOn Zlaté Moravce (1:0, 1 258 divákov)

Michalovce potrebovali aspoň bod, Zlaté Moravce všetky tri. Zápas o baráž bol takým lákadlom, že sa ani tajomný miestny podnikateľ, ktorý rozhadzoval peniaze náhodným divákom v minulých kolách, neukázal.

To najdôležitejšie sa udialo v 5. minúte. Kanu prihral Marcinovi na krídlo, ten poslal loptu do päťky, kde našiel hosťujúceho Čonku, práve pri chuti na biliard. Obranca hostí si ho zahral s Tomlom, lenže mu to vopred neoznámil a tak sa lopta odrazila do siete. Oba tímy sa potom snažili pridať ďalší gól, v dobrej šanci bol zblízka domáci Žofčák, z diaľky hosťujúci Brenkus, lenže žiadny už nepadol. V 67. minúte sa pobral na z ihriska spomínaný Žofčák. Aby mu pri poslednom zápase nebolo ľúto, že nestrelil gól, zapísal sa do štatistík žltou kartou za zdržiavanie. Bravó, rozhodca!

Čerpacie stanice majú radosť, Zlaté Moravce prídu na východ ešte raz v rámci baráže o udržanie. Ukazuje sa, že angažovanie Galáda bol premyslený ťah, aby im ho na jar v prípade potreby nikto nevyfúkol. Práve teraz musia zapnúť Full Galád mód, inak bude naša najvyššia súťaž opäť podporovať bezdomovectvo. Prešov, druhý účastník baráže, má štadión poskladaný len z Lega v mierke 1:10000.

ŠK Slovan Bratislava – FK Železiarne Podbrezová (0:1, 15 606 divákov)

Úradujúci majster mal v ostatnom zápase sezóny len jeden cieľ – pošetriť sa čo najviac na oslavy tituly. Hostia z Podbrezovej bojovali o to, či ich súper v prvom play-off bude mať nevýhodu prechodu popod Strečno, alebo nie. V 17. minúte skúsil Weissovcom pokaziť radosť zblízka Pavúk, Chovan si však dobre postavil všetky končatiny. Na konci polčasu Malik zblízka nevycentroval hlavu dostatočne a nechal vyniknúť Ludhu. Po pauze na rovnakú bránu vystrelil z dobrých 30 metrov Ďatko a poslal hostí na 4. miesto tabuľky.

Domáci nevyrovnali, rozhodca zapískal koniec a keď sa plocha zaplnila rodinami s deťmi, sám sa dal na šprint do šatne. Oslavy ligového titulu a ceny v ankete “Generálny riaditeľ s najlepším Instagramom v lige” sa začali. Po zápase ešte tréner Weiss skritizoval polovicu tímu a ukázal pragmatické srdiečko, keď vysvetlil, že si ide dať sprchu a potom miesto osláv pôjde domov. Môj človek, pri dnešných cenách energií sa mu ani nečudujem, že sa sprchuje za firemné.

DAC Dunajská Streda – Dukla Banská Bystrica (1:0, 9 155 divákov)

Domáci mali isté druhé miesto v tabuľke v konečnom zúčtovaní a tak sa mohli sústrediť na rozlúčku s klubovou legendou Ericom Davisom. Ten je v Dunajskej Strede tak dlho, že si ešte pamätá starý štadión, začiatky Oszkára Világiho pri futbale aj cestu cez Rovinku a Šamorín. Hostia sa zasa mohli šetriť na baráž a nacvičovať si ignorovanie ponúk na Roba Polievku.

Bystrica dala šancu náhradníkom, aby aj oni mohli vidieť naživo v akcii Krstovića. Ten otvoril skóre v 22. minúte, keď sa trafil tak presne, že by mu aj nejeden neurochirurg závidel. Krásna návšteva na tribúnach vytlieskala strieborný tím z aktuálnej sezóny, ktorý sa snažil, no druhý gól už nepridal. Hosťom prehra nevadila až natoľko, že ani ich tréner neskúšal dostať trest za správanie na lavičke. Spomínaný Davis si napokon užil ovácie spoluhráčov, divákov a nafasoval nový dres, hoci s nesprávnym menom na chrbte – Köszönjük Erik.

Spartak Trnava – MŠK Žilina (4:2, 3 448 divákov)

V Trnave to bzučalo už pred zápasom so Žilinou. Nielen preto, že tu bol plný detský sektor, ale aj preto, že rovno pod ním sa usadil roj včiel. Tie ešte pred výkopom miestny šaman vyhnal tradičnými trnavskými strašiakmi – vodou, dymom a Ristovskeho formou. V bráne domácich sa objavil Rusov. Nechcem hovoriť ako dlho nechytal, len poviem, že vinou zranenia iba z lavičky videl oba víťazné finálové zápasy Slovnaft Cupu, Škrtelovu rozlúčku s kariérou, odchod arcibiskupa Bezáka z Trnavy aj pán Berlínskeho múru. Na privítanie mu poslal Ďuriš také rekomando, že si nestihol ani vyzdvihnúť žltý papierik a hostia viedli. Na druhej strane vyrovnal po peknej akcii Twardzik, ktorý po sezóne znovu vymení tvrdú trnavskú vodu za linecké koláčiky. Do prestávky ešte otočil Taiwo. Jeho hlavičku si vzal Belko do náručia a vyzeralo to, že s ňou šiel až do brány. V Anglicku by rozhodcovi pípali hodinky, na Slovensku však majú arbitry len naťahovacie, a tak musel čiarový ukázať, že sa gólman s loptou maznal až príliš – 2:1.

Ani v druhom polčase sa obrany nevrátili z dovolenky. Javorček za hostí skúsil zvýšiť trhovú cenu domáceho Taiwa, ktorého vysunul od polovice a útočník už strieľal do prázdnej. Na tú “správnu bránu” potom prihrával Kaprálik Addovi, ten si s priestorom väčším ako mal Danko na TA3 poradil a vykresal nádej pre hostí. Zabil ju však Taiwo, ktorý dovŕšil hetrik jedným z najľahších gólov svojej kariéry. Väčšie zimomriavky ako zo zápasu na tribúne som mal z krásnej audiospolupráce domáceho kotla s detským sektorom. A tiež z radu záujemcov o podpis na autogramiáde pri štadióne.

MFK Tatran Liptovský Mikuláš – MFK Ružomberok (2:1, 328 divákov)

Posledné liptovské derby pred odchodom Mikuláša zo súťaže malo náboj ako tlačovka Jaroslava Spišiaka. Ružomberčania sa šetrili na play-off, Liptovský Mikuláš zasa šetril na dresoch pre dorastencov naskakujúcich do zápasu.

V 25. minúte skúšal Jano Maslo veľkú malú domov z vyše 20 metrov, našťastie sa gólman Krajčírik stihol vrátiť z bufetu a zachrániť na čiare. V 31. minúte otvoril skóre známy kartičkár Ľubo Laura. Za luxusnú prihrávku zo stredu ihriska vraj sľúbil kapitánovi Bartošovi dvoch Pikačuov a jedného Charizarda. 40. minúta, Bobčeka našiel krásny pas až zo Štrbského plesa v pokutovom území súpera a útočník Ružomberka nasadil dvojité jasličky a vyrovnal.

Liptovský Mikuláš sa s najvyššou súťažou rozlúčil šokujúco – výhrou. Erik Jendrišek premenil pokutový kop na 2:1, po ktorom ukázal viac harakteru ako väčšina politikov a pred bývalým zamestnávateľom neoslavoval. V závere bol súčasťou striedania, v ktorom sa na ihrisko dostali dvaja dorastenci s prelepenými menami na dresoch. Mužom zápasu je však pre mňa asistent rozhodcu, snažiaci sa ukončiť sezónu skôr ako domáci – už v 85. minúte totiž ukazoval nadstavený čas.

AS Trenčín – MFK Skalica (1:3, 770 divákov)

Po terapii tatarákom prišiel pre Trenčanov detox zápasom so Skalicou. Domáci oslabení o mladíkov hrajúcich za národný tím do 20 rokov nedali znať, že im ktosi chýba. Už v 19. minúte Kelvin Pires technickou strelou mohol otvoriť skóre, jeho pokus sa medzi tri žrde nevošiel. Pochopiteľne, hovorím o pokuse na vlastnú bránku. V 28. minúte už domáci Emeka našiel správnu stranu a po dlhom sóle počas ktorého stihol overiť statiku starej trenčianskej tribúny otvoril skóre. V 38. minúte sa Oladoye tak zľakol trúby z okoloidúceho vlaku, že fauloval Hollého v pokutovom území. Penaltu bezpečne premenil Fábry.

Gólman Vozinha si chcel chytanie pokutového kopu skúsiť ešte raz, jeho nakopnutie súpera po pokazenej kľučke vo vlastnej šestnástke však rozhodca trestom neocenil. Vlasko neskôr stihol ostrohom vysunúť Fábryho v pokutovom území a ten nedal Vozinhovi šancu – 1:2. Kapverdský gólman si nakoniel predsa len penaltu vyskúšal chytiť ešte raz, v nadstavenom čase mu však Vlasko ukázal, že vlastný fanklub s 36 followermi na twittri nemá len tak náhodou. Skalica vyhrala v Trenčíne 3:1, cisár Franz Straka sa rozlúčil s domácou lavičkou a všetci žili šťastne, až kým nezačala nová sezóna.