Piatok, 17. máj 2024

Pondelkové Tréneroviny – Polievka z Piresa

'Foto: SITA/Tomáš Somr

Celých 75 dní čakania je za nami, Fortuna liga sa vrátila. S ňou aj zbrusu nová Fantasy liga, Kelvin Pires v starej forme a konštatovanie, že je toho futbalu už asi veľa. FIFA a UEFA si každý rok vymyslia nový turnaj, majstrovstvá alebo kvalifikáciu na predkvalifikáciu, aby najlepší svetoví hráči nemali ani týždeň voľna.

Fakt, že si každý deň v telke môžete pozrieť zápas najväčších svetových mužstiev prispieva k tomu, že sa na prvé jarné kolo po dvoch mesiacoch prišlo pozrieť priemerne 500 divákov (s výnimkou DAC – Slovan). Áno, vonku bola zima za ktorú by organizátori Winter Classic obetovali tri obličky a zdravú nosnú prepážku, ale liga bude dobrá len vtedy, ak sa naučíme chodiť na futbal pravidelne.

FK DAC Dunajská Streda – ŠK Slovan Bratislava 1:1, 9161 divákov

Prvé kolo a hneď šanca upraviť poradie v tabuľke. Andrej Bičan by sa zbláznil a volal prvých k pultíku. Slovan v zime začal myslieť ekonomicky a konečne sa pozerá aj na to, koľko eur mesačne odchádza na výplaty. Poslovenčenie kádra sa nepodarilo. Majstra každý rád podojí a zapýta si za hráča štvornásobok jeho hodnoty. Na druhej strane DAC káder udržal a vo vzduchu okrem klíčiacich paradajok cíti aj šancu niečo konečne vyhrať.

Foto: Gabriel Vass

Čo by to bolo za zápas v MOL Arene bez čestného výkopu? Tentokrát prišiel samotný Marco Rossi, ktorý mal vďaka tomu rovnaký počet dotykov s loptou ako Krstovič. Nikola celý čas pôsobil trochu nesvoj a nakoniec to stačilo iba na 27 minút. Bol však pri tom, ako Blackmanovi už v siedmej minúte krásne sklepol loptu Lovat. DAC pred odchodom do kabín prišiel o Risvanisa a kvôli taktickému striedaniu aj o Kalmára. Grék videl červenú kartu za ten účes a faul na unikajúceho Abubakariho. Tento moment zabil dovtedy výborný zápas a druhý polčas sa premenil na veľkú otázku, či to Slovan urve. Petráš striedal zákrok za zákrokom, ale Čakvetadzeho pas na voľného Kucku bol pre jeho obranu už veľkou porciou. Slovanu víťazný gól zobral milimetrový ofsajd Lovata a z remízy sa na štadióne nepotešil nikto.

MFK Dukla Banská Bystrica – AS Trenčín 3:0, 448 divákov

Robert Polievka trocha poškrabkal na duši šéfov Slovana už za prvých sedem minút zápasu proti Trenčínu. Najprv ho krásne našiel brankár Hruška, potom využil to, že proti nemu stál Kelvin Pires. Ako Robo povedal, bol si vedomý, že stopér hostí občas máva slabšie chvíľky. Je to tak, väčšinou trvajú 90 minút a ohraničujú ich hvizdy hlavného rozhodcu. Trenčín potvrdil stabilnú formu a robí všetko pre to, aby nemusel meniť svoj umelý trávnik za živý. Len je blbé, že táto povinnosť platí aj pre druhú ligu.

FOTO TASR – Ján Krošlák

Hostia mali pekných 60 sekúnd zápasu, ale keď Hruška našiel Polievku zoči-voči len jednému obrancovi, miestny hlásateľ si mohol začať rozmrazovať mikrofón. Kelvin Pires mal očividne Polievku vo Fantasy ako kapitána, tak mu o päť minút krásne sklepol loptu na stred a pri mínus 5 stupňoch aspoň toto zahrialo pri srdci. Do polčasu sa ešte Trenčín vystrieľal zo šancí pred Hruškom, ktorému pomáhali všetky dostupné nohy obrancov. Akékoľvek nádeje Trenčanov usekol Franko v úvode druhého polčasu, Polievka si mohol pripísať ešte 3-4 góly a voľný víkend bude mať Pires po červenej karte.

MFK Tatran Liptovský Mikuláš – FC Spartak Trnava 1:2, 696 divákov

V Národnom Tribulovom centre v Poprade to dlho vyzeralo, že Spartak poslal na hosťovanie do Mikuláša Gergelyho Tummu a jeden bod k nemu ako bonus. Mišo Gašparík dobre vedel, že zima už nepotrvá dlho a tento zápas je jednou z posledných šancí prevetrať nejaký fajnový roláčik a slim fit sako. V zápase bol jeho tím lepší, v koncovke však hráči pôsobili, ako keby noc pred zápasom vynosili na Štrbské pleso troch chatárov, sud nealko radleru a prvý turnus Čechov.

FOTO TASR – Lukáš Grinaj

Kelvin Ofori sa javí ako zaujímavá posila, lopta na nohe mu nevadí ani v pohybe a keď ho pochopia aj ostatní, bude Spartak zvládať aj takéto zápasy. Skóre otvoril Taiwoo, ale Mikuláš nehral zle a pri brejku Gaži najprv vykúpal Štetinu a na kolotoč zobral Mikiho. Ukazuje sa, že jeho výške robia prízemné mrazy trochu problém. Prvý gól proti Spartaku si pripísal Erik Jendrišek. Druhý polčas mužstvá pošetrili jednu polovicu ihriska, Liptáci sa stiahli na tú svoju a pred Takáčom mohli domáci usporiadatelia roložiť mix-zónu. Vykúpenie nepriniesol ani Milan Ristovski, ktorý zapustil dlhú hrivu, ale Koštrna z penalty po faule naňho.

FC ViOn Zlaté Moravce – FK Železiarne Podbrezová 1:1, 606 divákov

Sneh po rokoch zavítal aj do Zlatých Moraviec a ako povedal po zápase Ivan Galád, víťazom bol každý, kto po záverečnom hvizde neskončil na pohotovosti. Omladená Podbrezová do ligy vytiahla potenciálny supertalent, 16 ročného Šimona Faška. Alebo ako by Kajo Belaník povedal, tri mega + 20% z ďalšieho prestupu.

Hostia mali výborný prvý polčas, ku gólu však prišli ako Paraj k nastrelenej lopte. Ale aj to sa počíta. ViOnu pravdepodobne bude chýbať Niarchos a Ikugar ešte potrebuje trochu vycentrovať cit pre loptu. Napriek tomu to bol on, kto vysunul Almeidu, od ktorého Ludha čakal prihrávku do vápna. Tá neprišla a Stefano, alebo ako mu doma hovoria, Pišta, to Ludhovi fukol k bližšej a každý ma bod.

MŠK Žilina – MFK Skalica 1:0, 532 divákov

Žlto-zelený klub robí naďalej všetko pre to, aby jeho hráči vo vývoji necítili tlak z tribún. Z dôvodu opravy troch šmykľaviek na detskom ihrisku a výsadby tulipánov pod Strečnom uzatvárajú domáci kotol na severnej tribúne a presúvajú ho na južnú. S týmto už v Žiline majú skúsenosti a prinieslo im to krásnu návštevnosť.

Pri troche šťastia mohli mladí šošoni za polhodinu vyhrávať 3:0. Dve Gidiho bomby a Jamborova hlavička posmrdkávali gólom, ale Junas stál tam, kde mal. Skalica na to, na akej pozícií tabuľky sa nachádza, neodohrala vôbec zlý zápas. Keby Žan Medved nezakončoval svoj útok ako Žan Medved, alebo jeden z dvojice Nagy – Švec využili krásnu akciu hostí, brali by dokonca všetky body. To, že si o pár minút dal Kubo Švec vlastný gól, je len čerešničkou na torte pre absolventa Extrémnych premien s Marošom Molnárom.

MFK Ružomberok – MFK Zemplín Michalovce 1:0, 445 divákov

Igor Žofčák pred začiatkom jarnej časti ohlásil, že ide o jeho poslednú polsezónu v lige a potom už prestane šikanovať obrany súperov. Východniari ale mali aj dobré správy, do klubu sa vracia Kristi Qose. Záložník, ktorý už hrával za Michalovce, aj Ružomberok a vo svojej kariére má bilanciu jeden zápas, jedno technické KO rozhodcovi. Na Liptove sa začína obdobie topenia ľadovcov a nová éra po Regálim.

Jeho dres s číslom 9 bol ešte teplý a siahol po ňom Tomáš Bobček. Nakoniec hrdina zápasu. Noro Hrnčár nepripravil svoje oslabené mužstvo na zápas zle, ale góly za chalanov dávať nebude. Hostia nevyužili svoje veľké šance a naopak, Száraz so Zvonkom Cekličom sa tak dlho ponúkali, až im loptu vypichol Bobček.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera