Štvrtok, 23. máj 2024

Pondelkové tréneroviny: Prestupové bombe, alebo všetko je inak

FOTO TASR - Pavel Neubauer

Najväčšiu šou leta má na tričku Slovan. Najprv sa s trénerom Weissom rozlúčil, ale stihol ho podpísať naspäť skôr, ako sa vám v chladničke pokazí otvorený jogurt. Bezodná kasička zafungovala.

Smutní tak neostali iba na Žitnom ostrove, ale aj na SFZ. Štefan Tarkovič udržal náš tím v C-divízii Ligy národov a odmenou mu bola dovolenka, ktorá nemá konca. Na jeho mieste si Karol s Jančim vedeli predstaviť aj Weissa, ale stačil jeden nedeľný obed u Kmotríkovcov, starší vysvetlil mladšiemu, z koho účtu odchádza vreckové a všetko bolo inak.

Káder, o ktorom bol synátor presvedčený, že musí stačiť aj na Ligu majstrov, sa zrazu začal posilňovať až príliš dobre na to, na čo sme boli zvyknutí. Favoritom ligy, Slovnaft cupu a tomboly na každom plese je tak jednoznačne Slovan. K tomu chcú na Tehelné pole doniesť nejakú skupinu. Lucie tam už svojho Medvídka v júni zahrala, Európska liga by tak bola príjemným bonusom do klubovej kasy. Ak teda nezopakuje výkony z prvého zápasu proti Batumi.

Návraty trénerov

Futbalový tréner na Slovensku dnes nemôže ísť do banky ani po hypotéku, maximálne tak spotrebák, pretože frekvencia, s ktorou rotujú, je úchvatná. Tak napríklad taký Stano Varga dostal výpoveď skôr, ako liga začala. Zase je pravda, že nebyť troch vypadávajúcich z Fortuna ligy, Bystrica by sa do nej pod jeho vedením možno nedostala ani cez sms súťaž.

Na jeho miesto prichádza Michal Ščasný, ktorý svojim futbalom nudil divákov v Trnave, Senici a Nitre, ale zase mu nevadí to robiť zadarmo. Nič proti jeho práci, ale toto je ako prísť do McDonaldu a kúpiť si minerálku. Ščasný pravdepodobne nemôže očakávať veľké posily, zatiaľ v kabíne našiel Michala Faška s Timom Záhumenským. Ten sa každý rok náhodne niekde vyskytne ako daňová kontrola. Ak bude mať Ščasný v Bystrici dobré výsledky, Peleho sestra dá možno aj jemu nové Volvo.

Keďže Weiss nakoniec zostal v Slovane, v Dunajskej sa museli poohliadnuť po inom vedúcom. Potešil sa Adrián Guľa, ktorému angažmán v Poľsku vyšiel asi ako Kollárovi tých 20 tisíc nájomných bytov za minulý rok. Guardiguľa na juhu buduje krémešká DAC 1904, z Plzne docupkal Káčer, šušká sa o Škvarkovi, oficiálne je hosťovanie Samuela Petráša. To vyzerá, že Aďo bude pendlovať medzi Žilinou a Dunajskou a chce ušetriť na benzíne. Martin Jedlička nabral smer Plzeň, zadarmo po skončení zmluvy. A keď videl nové dresy DAC, dobre urobil. Fanúšikovia na juhu krajiny sa po letnom zbere melónov môžu tešiť aspoň na pekný futbal v podaní ich mužstva. Kalmár s Káčerom a možno Škvarkom v zálohe, to by nemuselo byť najhoršie. Na tie kolmice sa budú chodiť pozerať aj študenti z MatFyzu.

Gruzíncov v Slovane nikdy nie je dosť

Najaktívnejší na prestupovom trhu je Slovan. Ivan síce hovoril, že nie je taký bohatý, aby mohol priniesť ďalších hráčov, ale príchody Kucku, Erica Ramireza, Čakvetadzeho a Voeta sú hodenou rukavicou. Gruzíncov a kapusty v segedíne nikdy nie je dosť. Ešte pár prestupových okien a ich repre môže mať zrazy za Polusom.

Slovan má najhodnotnejšie mužstvo, aké kedy mal, ale postupne začnú z jeho 78 členného kádra hráči odchádzať. Zo svojho konca v klube nebol nadšený Božikov, naspäť do Talianska poslali Mráza a do Michaloviec sa ide znovu nakopnúť Adler. Okrem nich je v klube ešte tak za autobus hráčov, ktorí by nemali podpisovať dlhodobé nájmy v hlavnom meste.

Spartak musí nahrádzať

Spartak musel riešiť hlavne náhradu za Martina Škrtela. A to je ako po Gottovi spievať. Jeho miesto na stopérovi by mal vyriešiť Lukáš Štetina, naposledy hráč Liberca a Sparty Praha. Takmer istý je odchod Jakuba Griča, ktorého skúsi nahradiť široko-ďaleko najstarší hráč Žiliny Jakub Paur. Ten bol rád, že už mu v klube nebude nikto hovoriť ujo. V Spartaku skončil Jano Vlasko, nahradiť by ho mal Štefánik. Nie Milan-Rastislav, ale Samuel. Či sa fanklub Jana Vlaska po tomto kroku rozpadne, ukáže až budúcnosť.

Domov sa vrátil brankár Martin Vantruba, to pre prípad, že by si po Takáča niekto prišiel už v lete. Najväčším problémom Trnavy na jar boli chýbajuce góly, zdravý už je Boateng, ale klub musí niekde splašiť šikovné krídlo. Možno bude cestou mať viac krídelníkov, ako brankárov.

Žilina a Ružomberok ako obyčajne

Žilina vsadila na českého trénera. A nie, nebol to Karel Jarolím, ktorý už bol jednou nohou v Slovane. Jaroslav Hynek doteraz viedol českú reprezentáciu žien do 17 rokov, kde by ho mohol nahradiť náš predseda parlamentu. Hynek je pre klub ideálnym kandidátom, určite má pozitivny vzťah k Tik-toku a Haha Crew.

Klub doteraz klasicky nepredstavil žiadnu väčšiu posilu, ku konkurencii pustil brankársku dvojku, to sa po tých permanentkách zapráši ako v Lidli pri banánoch. Odchodom Paura klesol vekový priemer tak, že šošoni svoje sústredenia začnú volať Školou v prírode.

Ružomberok pracuje potichu, presne ako pred rokom. Zo Serede dotiahol Moronga, z Trenčína Tučného a z Dunajskej Stredy Malého. Hosťovanie z Tehelného pola si o rok predĺži Lichý, ktorý by si v belasom kopol maximálne tak do maskota.

Tučný tak nezažije pod hradom Matúša Čáka Jurgena Kloppa z Wishu. Áno, do Fortuna ligy sa vracia Peter Hyballa. Muž, pod ktorým hral DAC najkrajší futbal, ale aj tak si balil svoje kufre. Nemec to bude mať o to ťažšie, že Rybníček mu predáva do Belgicka Jakuba Kadáka, pravdepodobnej najtalentovanejšieho hráča minulej sezóny. Opačným smerom a do úplne inej formácie prišiel Oladoye.

Nová Sereď v Skalici

Skalica na lavičku angažovala Juraja Jarábka. Musela, pretože Kostelníka zlanáril Liptovský Mikuláš, ktorému do druhej ligy odišiel tréner Petruš. Po príchode Petra Čögleyho, Romana Hašu, Denisa Potomu a podpise Jana Vlaska je všetkým jasné, že na pozore sa musí mať každý Jarábkov bývalý zverenec. Možno si na Záhorí poskladá novú Sereď. A to sa robí ľahko, pretože štadión stavať nemusíte.

  • ViOn trénera nemenil, ľuďom vo veku pána Kociana rýchle pohyby nikto neodporúča. Pri R1 zaujímavo oživujú káder. Múdry, Brenkus, Niarchos a Pinte sú ešte v dobrom veku a môžu z ViOnu spraviť znovu po roku ak nie šťuku, tak aspoň sumčeka sezóny.
  • Michalovce udržali Žofčáka, ktorý má rok na prekonanie ďalších rekordov. Okrem neho v klube po hosťovaní medzi tromi žrďami zostáva Száraz, zmluvu predĺžil Ranko a najdrahšie permanentky do VIPky klub predáva po 120 Eur. Adlerovi do útoku priviedli zo Žiliny Jánošíka, do Poľska sa predal Ošima.
  • Agilní boli aj Liptáci. Zadarmo si do klubu doviedli Popoviča zo Serede, Totku s Mihálom zo Senice a Ďungela z Ružomberku.
TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera