Piatok, 19. apríl 2024

Pondelkové Tréneroviny – Last minute prestupové bombe

TASR - Edmund Örzsik

Ani naše kluby v posledný deň prestupového obdobia nezaháľali. Až sa núka otázka, čo robili doteraz a prečo posily nemohli prísť pred, alebo počas európskych predkôl.

Dunajská konečne vyriešila fakt, že jej odišli góly. Na Žitný ostrov prišiel s dvojročnou zmluvou vo vrecku najlepší strelec minulého ročníka maďarskej ligy János Hahn a belgický krídelník Verlinden. Zaujímaví budú aj Hahnov spoluhráč Ákos Szendrei a krídelník z Crvenej Zvezdy Belehrad Nikola Krstovič. Väčšia pecka je však hosťovanie Didiera Lamkela Zého z Royalu Antwerpy. S hodnotou neprerobeného trojizbáku v Petržalke, 4,5 milióna €, môže byť novým Soumahom. Z Antwerp si chcel vyprosiť prestup do Panathinaikosu Atény, klub ho nepustil a tak sa na tréningu zjavil v drese rivalov z Anderlechtu Brusel. Ak raz príde na tréning v drese Komárna, vieme, že je zle.

Posily prišli aj na Tehelné pole, do kabíny pribudol Weissovi vysnívaný Samuel Mráz zo Serie A a k nemu ako príjemný bonus Adler da Silva z Pohronia. V tejto sezóne strelil nula gólov, čo z neho robí perfektnú náhradu za Strelca. Slovan vystužil aj stred poľa, keď z Deportiva La Coruňa získal Ucheho Agba. To pre prípad, že sa náhodou raz De Kamps vykartuje.

Úzkosť kádra musel vyriešiť aj Spartak, ktorému sa na dlhšiu dobu zranil kapitán Martin Mikovič. Krídelné pozície vystužil Mišo Gašparík dvomi hosťovaniami z Ferencvárosu Budapešť. Na ľavé krídlo prišiel Američan Zyena Jones a k nemu Sýrčan Ammara Ramadan.

DAC Dunajská Streda – ŠK Slovan Bratislava 1:1 , 7 144 divákov

Ďalší perfektný zápas do ligového herbáru a znovu remíza. Treba povedať, že zaslúžená. Obidve mužstvá do zápasu vstúpili s čerstvými posilami, domáci sa na zápas tešili ako Fero Mikloško na pápeža, preto si pripravili dva slávnostné výkopy. Každý polčas jeden. Prvý som nestihol, druhý mal na starosti maďarský Kali. Pred 10 rokmi odišiel Weiss zo zápasu taxíkom, toto jubileum sme si ale v slede udalostí zabudli pripomenúť.

Slovan začal zápas dvomi šancami a až potom sa do hry dostali domáci aj vďaka novej posile Lamkelovi Zé. Lietalo sa hore-dole, ale hlavne druhý polčas bol reklamou na futbal. Schaefer urobil z Chovana kužel svojou bombou, ale kým domáci hlásateľ dvojjazyčne ohlásil strelca zápasu, vyrovnal krásnym volejom Zmrhal. Domáci do hry vytiahli aj Hahna, ktorý mohol za dve minúty dvakrát skórovať. Žiadne mužstvo sa neuspokojilo s remízou, dôkazom boli ofenzívne striedania. Dobrý výkon predviedol aj rozhodca Očenáš, aj keď tretinu zápasu pretelofonoval.

ViOn Zlaté Moravce – MFK Ružomberok 2:2, 618 divákov

Hovorí sa, že Ružomberčania vybavili u pápeža, aby im cestou zo Šaštína na salaš Krajinka posvätil nielen semafóry na vstupe do mesta, ale aj ihrisko, nech už konečne oranžoví prelomili sériu remíz. A zdalo sa, že aj los bol k hosťom prívetivý, keď cestovali do Zlatých Moraviec.

Vyhrávať 2:0 vonku a nakoniec remizovať, to vie asi len Ružomberok. A ešte takto štýlovo. Skóre otvoril najprv Regáli, ktorý neskôr vykrútil Tótha ako psovi kliešťa a naservíroval loptu na druhý gól Takáčovi. Lenže ViOn sa nevzdal, znížil, chalanom narástli krídla a keď Maslo pri vysokej lopte v šestnástke zaspal, Krajčírik to neodhadol a Čonka prišiel ku gólu ako pani Manuela k víťazstvu v očkovacej lotérií.

MŠK Žilina – AS Trenčín 1:3, 865 divákov

Trenčín vykradol žilinskú umelku vo veľkom štýle, tréner Hlinka si nevedel vynachváliť pressing svojho mužstva. Trenčania Žilinčanov napádali aj po zápase v šatni. Vysoké napádanie nechutí asi žiadnemu mužstvu na svete a obrana domácich by o tom mohla hovoriť. Pri góloch Maduho a Kadáka vyzerala bezradne ako Pišta Tarkovič po tom, ako oznámil Mišo Ďuriš koniec kariéry. Iný Ďuriš, žilinský Dávid, pred koncom polčasu vykresal iskierku nádeje, ale po návrate z kabín dal šach-mat Azango a hostia neprestali hrýzť až do konca zápasu.

MFK Zemplín Michalovce – FC Spartak Trnava 1:2, 1 537 divákov

Spartak cestuje do Michaloviec rád, v poslednej dobe z nich pokradol viac, ako bratia Vadalovci dokopy. Savvidis s Gričom tvoria kostru mužstva, Kolesár hosťuje v Zlatých Moravciach. V zápase, v ktorom legendárny Igor Žofčák oslávil svoj ligový zápas s číslom 400 ukradol domácim aj všetky tri body.

Zápas začal lepšie pre hostí, keď to Procházka napálil z priameho kopu do Savvidisovho copu a bolo 0:1. Lenže Spartaku v tejto sezóne absolútne odišla krídelná hra. Dele s Cabralom hľadajú formu ako Paľo Habera ďalšiu Superstar a Mikovič s Koštrnom sú zranení. Michalovce boli v zápase lepšie, lenže ak Kanu zahodí také čisté šance, nedá sa nič robiť. V druhom polčase sa Michalovciam podarilo vyrovnať, ale po faule Vaška na Boatenga v nadstavenom premenil Twardzik penaltu a tri body cestujú po uzavretých cestách do Trnavy.

FK Senica – FK Pohronie 1:0, 673 divákov

Senica na prestupovom trhu nezaháľala a rozhodla sa vyhrať počtom followerov na Instagrame. Do klubu totiž prišiel indonézsky Messi Egy Vikri a len on ich má skoro milión a pol. The Guardian ho v roku 2017 zaradil medzi 60 najtalentovanejších futbalistov sveta narodených v roku 2000. To, že raz skončí v Senici, bol jeho detský sen.

Okrem neho klub angažoval aj staré známe ligové meno, Filipa Oršulu. S Expl0itedom sa zatiaľ nedohodli na dĺžke kontraktu, on navrhoval 0 mesiacov. Pohronie do zápasu vstupovalo tiež s jednou novinkou. Klub po šiestich kolách odvolal trénera Geriho. Tomu síce počas leta z klubu predali aj nafukovacích panákov, ale aj tak by majitelia očakávali viac ako štyri body. Mužstvo z lavičky zatiaľ vedie športový riaditeľ Štefan Zaťko, kým nájdu nového brigádnika na tri mesiace.

Už pred zápasom bolo jasné, že toto nebude zápas kola a preto ho Senica chcela skrášliť aspoň novými dresmi. O gólových suchotách hostí hovorí fakt, že bránku trafili asi dvakrát a tak Senici stačilo, že ich Messi našiel centrom Mašikeho. Liptovského Messiho nenašiel nikto a tak berie body Senica.

ŠFK Sereď – FK Tatran Liptovský Mikuláš 2:0, 200 divákov

Sereď, v kádri už s novou posilou, Marinom Ljubičičom, si bez problémov poradila s nováčikom. O troch bodoch rozhodla už do polčasu, keď najprv Yao našiel Diasa a klinec zatĺkom krásnym lobom Haša. Liptáci síce predvádzajú pekný futbal, najviac sa však páči ich súperom, ktorým do tabuľky prináša viac bodov ako Clever výrobky na Billa kartu. V druhom polčase si to už Sereď postrážila