Sobota, 25. máj 2024

Pondelkové Tréneroviny: Prestupové bombe – Nitrančani s Paľom Hammelom

TASR - Michal Svítok

Dlho sme tu nemali tak bohaté prestupové obdobie. Rozpočty klubov sú síce napnuté ako Richterova vestička, ale stále sa nájde priestor na príchody. Mohlo to byť aj horšie, mohli ponúkať hráčov na súkromné kávičky za 300, ako Lívia z Kulturblogu.

Nitra hrá prím

Prím hrala a stále hrá Nitra. Mesto, ktoré najprv celé Slovensko pobavilo Corgoňom si zahralo vlastnú reality show – Hľadá sa majiteľ. Klub spod kopca Zory Czoborovej najprv kúpila partia Ukrajincov, ktorým dobre vyšla fuška na zatepľovanie miestneho kulturáku a pri fľaši domácej sa im zachcelo do futbalu. Od nich klub kúpili manželia Karovci, ktorí si na pomoc prizvali nemeckých investorov na čele s Paľom Hammelom Petrom Hammerom. A ako zvykol hovoriť podnikateľ z východného Slovenska, ktorý páchal čisto iba ekonomickú trestnú činnosť a vždy keď išiel do lesa na hríby, stretol Mikyho Černáka – Nebolo týždňa Milan, nebolo týždňa, kedy by niekto niekoho nežaloval a neporozprával nám o zákulisí v Nitre.

Nitra úvodom roka zlomila srdcia futbalovej verejnosti, keď sa asi 50-ty krát rozlúčila s Ivanom Gauádom, aby ohlásila Michala Ščasného za nového trénera. Ten ale dlho ščasný nevydržal, resp. trvalo len 17 dní, kým nahlas povedal, že tie posily, ktoré mu Paľo Hammel ponosil z Nemecka, by nevydržali ani v Kauflande pri pečive a že takto môžu hrať jedine na Agrokomplexe na flautu. A tak Ščasného nahradil Peter Lérant, ktorý zase v zime skončil v Seredi. Bol blízko, má už niečo zarobené a tak mu nebude vadiť, ak to občas nepípne. Lérant dostal zmluvu na dva roky s niekoľkými ak. Ak Mazurek zloží deväťdielne puzzle, Marcel Merčiak vydrží byť dve minúty ticho v ľubovoľnom priamom prenose a doktor Iľko trafí počasie na deň presne s odchýlkou dva týždne. Nebude to mať ľahké, káder Nitry sa rozpadol už počas Vianoc a bude ho treba nanovo doskladať. Zaujal hlavne odchod Michala Faška do Liberca.

Najväčšia bomba buchla tiež v Nitre

V Nitre začali aj najväčšou prestupovou bombou, keď Hammer na návrat presvedčil Erika Jendrišeka. Erik bude určite prínosom pre celú ligu aj v jeho veku a hlavne vie po nemecky, čo bude po novom jedna z podmienok prestupu do Nitry. Otázka je, kto bude stáť v bránke, pretože experiment s Harushom nevyšiel a Šípošovi končí zmluva v lete. Záujemcov má dosť. Keby to má vyriešiť Pišta Tarkovič, určite povolá Šaňa Vencela.

Nitra inak loví v nemeckých vodách, odkiaľ by mali do klubu aj plynúť peniaze. Toľko Nemcov naraz naposledy išlo jedným smerom po druhej svetovej vojne do Argentíny. A tak do klubu prišli obranca z Norimbergu, akadémie Dortmundu a kopec ďalších mladých Nemcov s fotkami na zasneženom štadióne. V meste okamžite zaznamenali boom tabuliek Hans Zimmer Frei!

Trnava takmer so sálovkármi

Zaujímavé to bolo aj v Trnave, kde je tempo výmeny trénerov vyššie ako Ficov tlak od desiatej minúty tlačovky. Hrnčár sa svoju výpoveď dozvedel takmer z tlačovky ministra Krajčího a tréning už v tom čase viedol Mišo Gašparík. Stávka na mladosť a menšiu faktúru.

Ján Kozák buduje v Košiciach impérium a stiahol si doňho aj Erika Pačindu. Jediného člena mužstva, ktorý dokázal dostať loptu do bránky aj mimo tréningových hodín. Keď už to vyzeralo, že Spartak dohrá sezónu so sálovkármi, oznámil klub príchod Koštrnu, Ristovskeho, Twardzika a na skúške ja aj Trajkovski.

Cieľom je TOP 6, inak bude celé mužstvo cestovať po Slovensku, vykonávať CPR testy z análnych otvorov a očkovať obyvateľov, aby čo najskôr mohol Igor otvoriť kiná.

Slovan Bratislava

A aby sme len nezávideli. Kríza zasiahla aj najbohatší klub na Bajkalskej, minulého aj budúceho majstra z Tehelného pola. Ivan prestupové obdobie prečkal potichu, snáď stihol aspoň výlet na parkovisko pred Kempinskim na Štrbskom Plese s nejakou tou výnimkou vo vrecku.

Najviac sa bude hovoriť o možnom odchode Dominika Greifa, v hre je hlavne Mallorca. Do Poľska poslali hosťovať Žana Medveda – to je ten, čo mal nahradiť Šporara a podpísal zmluvu s brankárom Ružinským, ktorý si v belasom drese zachytal len v súboji proti Covidu. Úsmev na tvárach fanúšikov vyčarila nová zmluva s Davidom Hrnčárom, ktorý ale jar dohrá na hosťovaní.

Ivan ešte stihol vylúčiť, že sa najbližšie tri zápasy v Slovane zmení tréner, čiže možný návrat Vlada Weissa staršieho sa odkladá na Veľkú noc. Zároveň ale pripustil predaje, možno odstúpi aj lízing na svoje Géčko.

Dunajská na čele zlej tabuľky

V Dunajskej sa v januári potešili, konečne sa totiž dostali na čelo tabulky. Len škoda pre nich, že to bola tabuľka okresov s najvyšším percentom pozitívnych antigénových testov. A aj v tejto tabuľke by ich po pár kolách predbehol Slovan.

No ale DAC ešte bojuje o titul, káder udržal pokope, z hosťovania si stiahol Taiwaa a doplnil ho ďalšími mladými talentami. Najviac zaujal jeden zo 40 miliónov Argentínčanov, ktorí si už stihli urobiť selfie s Messim. Luciano Vera má všetky predpoklady, aby po zápasoch proti nemu papali súperi kinedryl. Okrem neho podpísal DAC Američana Brauna, na hosťovanie z Barnsley prišiel stredopoliar Christie-Davies, brazílsky obranca Brunetti a nemecký krídelník Moumou. Chalani s vekovým priemerom, ktorý Boris Kollár nazýva ideál.

DAC pustil hosťovať do Serede Fábryho a na prestup do Zlatých Moraviec Šveca. Ten by mal byť aj talentovaný.

Pecka v Pohroní, Žilina nemusela hlásiť bankrot

Veľká pecka sa stala v Pohroní. Klub nielenže našiel vo Švajčiarsku ľudí, ochotných doňho investovať, ale tí majú taký silný dar reči, že dokázali prehovorit Thomasa Heaurtauxa na príchod do FK.

Tento obranca odohral vyše 100 zápasov Seria A a v živote si okrem prechodného pobytu v Žiari nad Hronom preskákal klubmi ako Udinese a Hellas Verona. V roku 2017 ho takmer od Sparty za 3 milióny kúpil Stramaccioni, ale tak ten mal na prestupy nos asi ako Kováčik na trestnú činnosť.

Inak, tým investorom z krajiny univerzálnych nožíkov je Loic Favre, syn Luciana Favreho.

Žilina v tomto prestupovom období bankrot vyhlásiť nemusela a hlavne sa sústredila na to, aby rodičia nedali deti na iné krúžky a udržala vďaka tomu káder pokope. Na Shellke pri vjazde do mesta robili navyše skauti nábor detí cestujúcich s rodičmi do Tatier, čo-to pribalila po sviatkoch Filipovi Holecovi do auta smer Senica.

Senica s Besiktasom

Senica okrem posíl zo Žiliny ťahala aj z Dunajskej Stredy a ohlásila aj návrat Davida Gubu na naše trávniky. Najviac však zaujala čerstvá spolupráca s Besiktasom Istanbul. Turecký veľkoklub bude na Záhorie posielať rozohrať sa perspektívnych juniorov a vypomôže asi aj v oblasti fanúšikov, ktorých bude posielať rozohrať sa na tribúny.

Čo pôjde opačným smerom, nie je známe. Možno emisné kvóty, alebo predabovaná Šeherezáda.

  • Hosťovanie z Ružomberka v Achmate Groznyi si vystrieľal Almási, do Olomouca odchádza Matúš Macík
  • Sereď nahradila Léranta Františkom Šturmom. Jedným z dvoch ľudí, ktorí dostali Michalovce na mapu. Tým druhým bol Antonino Vadala. Ako bonus prichádza z východu aj Danko. Nie Andrej, netešte sa na tlačovky.
  • SFZ verí, že na jar v lige zavedieme VAR. Igor Bukovský verí, že kešu oriešky sú účinné v boji proti malárii. Len musíte byť dosť šikovný na to, aby ste tým orechom trafili komára, kým vás poštípe.
  • Trenčín dal adios Depetrisovi, ale zostáva Šemrinec, z Ružomberku prišiel mladý Kmeť a dvaja mladí chlapci z Ghany, ktorí majú v účtovníctve napodobniť Bukariho. A hlavnou správou je, že AS už hral prípravné zápasy na novom Sihoti.
  • Zlaté Moravce okrem Šveca na prestupovom trhu skôr hibernovali a ich cieľ je naďalej snom každého zubára – horná šestka.
  • Michalovce si zo Serede stiahli na 2 a pol roka Adekuoroyeho
TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera