Pondelok, 18. marec 2024

Pondelkové Tréneroviny – Rišo a jeho podcast Zo šatne rozhodcov

FOTO TASR - Ján Krošlák

Štyri góly v prvých piatich zápasoch kola vyzeralo sľubne s ohľadom na to, že posledný zápas proti sebe postavil z hľadiska ofenzívnej efektivity hluchého a po mozgovej porážke. A to nechcem uraziť nikoho, kto ju prekonal a prirovnávať ho k ofenzívne jedného, alebo druhého mužstva. O to väčším prekvapením bolo, ako zápas Ružomberka s Trnavou nakoniec vyzeral.

No ale korunku tejto lige dali znovu raz sedlácke praktiky bývalého rozhodcu a redaktora, momentálne športového riaditeľa majstrovského klubu, Richarda Trutza. Ivan asi málo platí, pretože Riša to nejak veľmi ťahá cez polčas do šatne svojich bývalých kolegov. Chalani buď pripravujú podcast Zo šatne rozhodcov, alebo Rišo počul výzvu Ivana Kružliaka a chce znovu posilniť rozhodcovský zbor. Naozaj gratulujem, toto je sedlačina, ktorú môžeme vyvážať do sveta a v ktorej by sme každoročne mali minimálne jedno mužstvo vo finále majstrovstiev sveta.

MFK Dukla Banská Bystrica – ŠK Slovan Bratislava 0:1, 5350 divákov

Majster zavítal na Štiavničky aj s Rišom Trutzom. To znamenalo jediné. Šatňa rozhodcov bola v úplne inej budove. Rišo samozrejme v týždni, v zápase proti DAC, nebol v šatni rozhodcov naschvál. On len vypil veľa minerálky, ponáhľal sa na WC a nechtiac vbehol k rozhodcom. Jeho to tam vždy vcucne chudáka, ako keď majú v Parndorfe u Louisa Vuittona výpredaje. Keby to tak bolo také ľahké aj v predkolách Ligy majstrov, že Riky? To by sa tá funkcia vykonávala sama. Kým sa bude takéto diať v našej lige, bude len prvá dedinská. No ale Slovan prilákal na Štiavničky najvyššiu návštevu od mítingov HZDS, čo je dobrá správa. Zatiaľ ide o rekord sezóny a ďalší dôkaz toho, že Slovan vie vyhrávať aj zápasy, v ktorých nemusí dominovať.

Majstra čaká vo štvrtok Európa, preto znovu premiešaná zostava u súpera s najhoršou obranou v lige, ale s útokom, ktorý vyzerá naozaj zaujímavo. Ale ani proti Dukle sa smrtiace duo Šaponjič – Ramirez nedokázalo presadiť a všetko to musel druhý víkend po sebe zachraňovať Barseghjan. V zápise o stretnutí je uvedený aj Ďuro Kucka, ale ten asi behal 12-minútovku po ovále, pretože okrem žltej za simulovanie neukázal bohužiaľ nič. Dukla zahodila neuveriteľné šance, rovnako tak Šaponjič, ale toho domáci stopéri úmyselne vystavovali do týchto situácií. Je to lepšie, ako riskovať ofsajd pascu. Rymarenko s Polievkom stáli proti Voetovi, čo je ako dostať Merci s Ferrerom Rocher previazané mašľou, ale v sobotu to nebol ich deň.

MFK Ružomberok – FC Spartak Trnava 3:2, 1671 divákov

Prestupové obdobie v Európe je za nami a Spartaku sa last minute podarilo poslať do Portugalska Bamideleho. Stratil tak síce krídelníka pred koncom zmluvy, ale aspoň zaňho nemal náhradu. Na jej získanie má ešte pár desiatok hodín. Na druhej strane, postranní rozhodcovia môžu vynechať v posilke ramená, prišli o polovicu ofsajdov v lige. Nedeľná dohrávka nakoniec zachránila gólový priemer kola. Obrana Spartaku by ale nabudúce pri ceste na Liptov mala vynechať žinčicu, lebo Ružomberok mal v zápase štyri útoky, tri strely na bránu a tri tutovky. Pre červeno-čírnych to bol zápas, ktorý je dokonalou odpoveďou na otázku, ako vyzerala jesenná časť tejto sezóny.

Do polčasu Spartak daroval Ružomberku tri góly ako na transparentný účet. Dva centre s odfláknutým bránením a potom Procházkova prieniková prihrávka Regálimu. Medzitým ešte Bukata stihol vyrovnať na 1:1, Spartak dominoval na lopte, ale znovu nevyťažil viac, ako dokázal vo vlastnej obrane pokaziť. V druhom polčase sa na Bamideleho premenil Mikovič, ktorému pri góle na 2:3 znovu priklepol Ristovski. Ružomberok mal po zmene strán jeden útok, Spartak mohol a mal zápas vyhrať.  Domácich bil ako nedeľné rezne, ale proti bol jeden muž, ktorý by mal mať celý týždeň v meste all inclusive. Ivan Krajčírik. Ristovski ponúkal spoluhráčom gólové prihrávky, ale domáci gólman len za posledných 5 minút vychytal Boatengovi šance na čistý hetrik. Prehral lepší, Spartak vytiahol s výnimkou vyklepanej obrany v prvom polčase jeden výborný výkon, za ktorý si aj po prehre zaslúži potlesk na salaši Krajinka.

MŠK Žilina – FK Železiarne Podbrezová 0:1, 1369 divákov

Podbrezová zázračne vydolovala tri body aj zo zápasu v Žiline a pri pohľade na jej los to vyzerá tak, že prvá prehra príde až o tri kolá na Slovane. Roman Skuhravý si prišiel po body na štadión klubu, ktorý si v lete takmer prišiel po neho a utvrdil sa v tom, že asi aj dobre urobil, že ostal u Sotáka.

Žilina odohrala hodinu zápasu bez Nemčíka, ktorého VAR po faule na Cobnana poslal osprchovať sa. Červenej karte sa musel dobre zasmiať hosťujúci brankár Ludha, ktorý sa pár minút predtým pri výbehu k poliacej čiare zahral na Neuera, ale Myslovič si loptu hodil okolo neho a brankár hostí musel zo šuflíka vytiahnuť jeden taktický. Na jeho šťastie mal za sebou stopérov, inak by už papal tresku na tribúne. Žilina zapla brejkový modul a zahodila šance na tri góly. Dvakrát Jambor, raz Galčík. Podbrezová ku koncu zápasu zvyšovala tlak, Belko pochytal aj nemožné, aby v nadstavenom čase vyrazil center na nohu mladého Masaryka.

FK DAC Dunajská Streda – MFK Zemplín Michalovce 1:0, 4383 divákov

DAC sa musel otriasť z toho, čo zažil na Tehelnom poli počas týždňa. V zápase, kde ho o bod okradli Letecké dni Juriho Medvedeva. Jurij toto má, na rozdiel od premieňania čistých šancí v predkolách európskych súťaží. A čo rozhodca DACu zobral, to mu v sobotu možno odpustil. Noro Hrnčár nebol na tlačovke taký cukríkový, ako keď Michalovce prehrali na Slovane a v debate s Vladom Weissom to napriek prehre hostí vyzeralo ako v poslednom dieli zámeny manželiek, keď sa zrazu všetci ľúbia a to, že doma k obedu vypijú po fľaši borovičke už nie je taký problém, ako na začiatku.

Fanúšikovia DAC dostanú v ďalšom domácom zápase pri vstupe na štadión dve balenia Voltaren Forte, ktorý preniká priamo do miesta bolesti. Natrieť si treba hlavne oči. Gabo Vass povedal, že keby si mal vybrať medzi reprízou zápasu a Živou panorámou, rád by videl zjazdovky v Jasnej a termálne kúpalisko v Podhájskej. DAC sa v zápase trápil a mohol oveľa viac, ak by rozhodca Gemzický uznal Adlerov gól. Čo za faul na Petráša tam on videl, to by som si pozrel. Zo záberov to vyzeralo na zrážku s vlastným obrancom a útočnou letkou komárov, za čo logicky dostal kartu Jánošík. Latentnú snahu domácich o zlomenie zápasu premenil na gól Krstovič po lobe Nebylu. Stopérom hostí skoro vylomilo ruky v pántoch z toho, ako mávali ofsajd, ale tieto situácie sa bez VARu riešiť nedajú.

ViOn Zlaté Moravce – AS Trenčín 1:0, 1023 divákov

Trenčín síce minulý víkend vyplienil MOL Arénu, ale potom doma pukol s Duklou a teraz na ViOne. Na druhú stranu, začína ťahať peknú sériu dvoch prehier a to dokázala v posledných 2 zápasoch iba Žilina. Najprestížnejšie domáce Indonézske derby slávnych youtuberov prinieslo kopec šancí na obidvoch stranách, ale Trenčín stále hľadá hrotového útočníka. Os Demitra – Gajdoš fungovala, ale nie každá strela tam Arturovi môže padnúť. ViOn využil rýchly Ďubekov aut, Mondek zbadal Dugu a ten 5 centrimetrov pred bránkovou čiarou nemohol nedať.

MFK Tatran Liptovský Mikuláš – MFK Skalica 0:0, 421 divákov

Titul zápas víkendu putuje do Popradu. Mikuláš ľutuje stratu dvoch bodov proti Skalici, ktorá sa asi na zápas nevyspala najlepšie. Jej brankár Junas nestihol rozcvičku, tak si jednu urobil sám priamo v zápase, keď trafil loptu do Lauru, za ktorým si musel dať jeden rýchlejší šprint. Mikuláš bol lepší, Junasa obstreľoval hlavne v druhom polčase a keďže Yao Vlasko nezafungoval, body sa delia.