Nedeľa, 26. máj 2024

Pondelkové Tréneroviny – Sezóna v belasom

SITA

Greif – Koštrna, Kružliak, Božikov, Davis – Ljubičič, Káčer, Moha, Čavrič – Kalmár – Šporar, kouč Ševela, jemne perlivá minerálka, chladici sprej ako liek na všetko a tyrkysové kopačky.

Jednofarebná sezóna

Jedenástka ročníka ukázala holé členky a vyhrnuté rifle na slávnostnom galavečeri a celej lige aj fakt, ako veľmi jej jedno mužstvo dominovalo. Druhé porazilo zvyšok sveta a Ružomberok so Žilinou dostali po jednom zástupcovi nech môžu ísť chalani jedným autom. Bola to jednofarebná sezóna. Slovan v nej dominoval, že by mohol body rozdávať aj svojmu hokejovému bratovi do KHL, aby mal aj tak po sezóne skôr, ako začnete nakupovať vianočné darčeky.

Slovan oslavoval 100 rokov od založenia klubu a nebyť Horných Orešian, získa double rýchlejšie, ako Boris Kollár ďalšie dieťa. Ale nakoniec z toho pre Ševelu bol len boj o individuálne trofeje. Neporaziteľnosť nevyšla, ale Šporar sa aj tak stal najlepším hráčom, strelcom, legionárom a Slovincom, aký kedy behal po Hviezdoslavovom námestí.

Prenasledovatelia

V Dunajskej si tradične držali najvyššiu priemernú návštevnosť v lige a v poslednom kole už aj tribúny trafili správnu kombináciu klubových farieb. Dovtedy striedali mexické a talianske trikolóry. DAC sa o priečku zlepšil, Hyballa zostáva na lavičke a Világi avizuje letné nákupy. O rok chcú ponaháňať Slovan. Dúfajme že nielen tak, ako to má v obľube ich domáca SBSka. Udržia Kalmára a nájdu k nemu nového Baya?

V zime to vyzeralo tak, že Žilina bude bojovať o druhé miesto, ale nakoniec bola rada aj za to štvrté. Klubu sa síce podarilo postaviť do jedného ligového zápasu iba odchovancov a dať svetu Boženika, ale mužstvo s vekovým priemerom 7 a pol roka doplatilo práve na to. Jar, to sú pre študentov maturity a veľa písomiek, takže sa chalani okrem futbalu museli venovať aj škole. Ružomberok na jar prekvapil aj napriek tomu, že Erik Daniel celú jar hľadal s Vladom Voštinárom trojizbový byt v Bratislave. Ruža si tak znovu zahrá v Európe.

Michalovce si dali rekordné umiestnenie a držali vlajku východu republiky veľmi vysoko aj napriek tomu, že dostali skor toľko gólov je ako nezamestnaných v Rimavskej Sobote. Áno, v TOP 6 bola aj Sereď, aj keď to dlho vyzeralo, že kým stihne nejaký zápas vyhrať, play-off sa skončí. Štadión síce nemali, ale na všetko sú dnes výnimky.

Horšia polovica

Ale bola tam na úkor Trnavy, ktorú porazila v priamom súboji na Myjave. Spartak zápas pokazil tak, že vás to krásne pripraví na konce zápasov našich hokejistov. Trnava dokonca chvíľku paberkovala aj so záchranárskymi prácami, ale vďaka tragickej sezóne Podbrezovej s Trenčínom by nedokázala vypadnúť ani keby chcela.

Víťazstvo v Slovnaft cupe bolo náplasťou na vnútorné krvácanie, vystavenie sa priamemu žiareniu po štiepení jadra v atómovej elektárni a futbalu, ktorý by nebavil ani Braňa Mojseja po trojdňovom záťahu so Sagvanom Tofim. Keď človek počúval tlačové konferencie Michala Ščasného, uvedomil si, že tento človek by nedokázal zapáliť ani benzínku, tak ako to chce dokázať s hráčskou kabínou? Aspoň po slovensky hovorí lepšie ako Andrea Verešová. Čo sa však dá povedať aj o navigácii v aute.

Klub bol v takom čudnom stave. Majiteľ odišiel do Bohemiansu, ale keďže s ním nezískal titul, už sa špekuluje o jeho vstupe do Opavy. Naposledy ho videli na zápase hokejových MS. Preberie Vlado po Šatanovi náš hokej? Na prsiach logo ŽOS, na lavičke Pyco Zelenský a v útoku prvej formácie Golonka. A budeme majstri Slovenska.

Nitra, Senica, Moravce

Ak by sa liga hrala ešte dva týždne, hrozil by aj Nitre bol o záchranu. A to mal klub celkom dobrý vstup do sezóny, dlho sa držal v hornej šestke. Ale na jar znovu došli peniaze a momentálne je jediným klubom bez ligovej licencie. Ak to nevyjde, rozmontujú pod Zoborom štadión a predajú ho ako Lego technik footbal edition.

Senica mala krásnu jar, ku jej koncu dokonca ťahala 7 zápasovú sériu víťazstiev. Narcos zašlapali a ak im predĺžia víza, môžu na jeseň nepríjemne hrýzť.  

Zlaté Moravce už dlhé roky laškujú s druhou ligou. V zime by ste si povedali, že to sa skôr Schumacher preberie z kómy a začne moderovať Piati proti piatim, ako by sa ViOn zase zachránil. Ale oni to znovu nejak dali. Záchranu ukopali v poslednom kole, dokonca v TV prenose, na ktorý sa museli ľudia pozerať ak zo zvyku klikli na Dvojku.

Vypadnuvší

Trenčín, po novom už s Ivanom Gauádom na lavičke, dlho predstieral boj o záchranu a nikto nechápal, čo sa to stalo s mužstvom, ktoré ešte v lete príjemne prekvapilo Feyenoord. Teraz bude musieť prekvapiť Poprad. Ako hráči prijali Ivanove vedomostné hry o kádroch ligistov?

Smutno je v Podbrezovej. Klub vypadol, napriek tomu, že v zime avizoval veľmi zaujímavý projekt výchovy a odpredaju mladých hráčov. Na pomoc prišiel aj Filip Hlohovský, ale je z toho druhá liga. Vladimírovi Sotákovi, ktorý podľa všetkého zjedol dve lopty a tri ofsajdy, sa spôsob vypadnutia jeho klubu veľmi nepáči, ale to je asi tak všetko, čo s tým dokáže urobiť. Aj keď tie penalty proti nim by nepískol ani Stredák v najlepších rokoch.

Čo ďalej?

Podbrezovú v lige nahradí FK Pohronie Žiar nad Hronom Dolná Ždaňa. Ak klub vyhrá viac zápasov, ako má v názve slov, bude sa oslavovať titul. Staré bašty nahrádzajú “dediny”, aj keď pre fanúšikov Slovana je dedina všetko napravo od Rače. Lenže tieto nové malé kluby nemôžu za to, že Bystrica, Košice, Inter a pod. majú viac starostí s teplou tečúcou vodou v kabíne, ako myšlienkami na postup do ligy. Jediné, na čom by malo pri postupe týchto klubov záležať, je ich vlastný štadión spĺňajúci aspoň kritéria oblastných majstrovstiev vo vybíjanej. Pretože Sereď tento rok menila štadióny ako holandský lunapark parkoviská.

Teraz bude chvíľku prestávka a potom sa ukáže, ako vážne to Slovan myslí v Európe, či Dunajská zvládne reparát a či stihne nájsť Spartak nového majiteľa, aby nemuseli do Azerbajdžanu na predkolo cestovať chalani na vlastných autách.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera