Štvrtok, 23. máj 2024

Pondelkové Tréneroviny – To čo bolo za sezónu?

FOTO TASR - Jaroslav Novák

Ako by povedal Števo Eisele. To čo bolo za sezónu?! Ligu ovládol Slovan, ale celý rok nás bavila reality show Kmotríkovci. Niečo ako Geissenovi, ale menej nemčiny a vrtuľníkov. Ivan, kazisvet druhý, nikdy neskrýval ambíciu stať sa hlavným trénerom, aj keď jediná licencia, ktorú má, je vodičák. Double do vitríny nepridal, keď ho na vlastnom štadióne porazila Trnava. Dá sa preto očakávať, že aj po tejto sezóne sa bude na Tehelnom poli meniť tréner. Na vine je totiž vždy ten.

Ligu nabil Martin Škrtel, ktorý pobláznil celú Trnavu, vypredal všetky dresy a chvíľu jej dal nádej na boj o titul. Ten skončil hneď na začiatku jarnej časti sezóny po odchode Cabrala, ktorý si išiel splniť svoj sen robiť viac lóve ako kľučiek. Ale mužstvo vedené skvelým Mišom Gašparíkom nakoniec zaslúžene získalo aspoň pohár. Radosť vystriedal smútok, keď Škrťo oznámil koniec kariéry. Môžeme mu achilovky bozkávať za to, že to urobil v našej lige. Hrať v Pohroní a skončiť.

Ak by mal Ružomberok lepší štart, možno by naháňal Slovan do konca ligy. Peter Struhár tam odviedol kus dobrej roboty. Čo by za to dali v Dunajskej, kde znovu menili koncepciu, tentokrát to bola portugalská cesta. Tá sa možno čoskoro skončí, Oskar si navyše kúpil aj ETO Gyor, s ktorým by sa rád dostal do prvej ligy. V Maďarsku.

Najslabším mužstvom ligy bolo jednoznačne Pohronie, najmenšie výdavky na hráčov mali v Senici, kde prestali platiť tak od vstupu do Eurozóny, za čo získali Cenu ministra financií. Sereď sa síce dostala až do TOP 6, ale už jej došli štadióny, na ktorých môže hrávať a na tom parkovisku stále nezačala rásť tráva, aby ho ULK uznalo ako štadión. Klub v lige končí a možno ho už nikdy neuvidíme. Na mále mal ViOn, ktorý už mal istú baráž, ale pád Serede ho potešil ako nikoho iného.

V novom ročníku sa na 100% môžeme tešiť na Podbrezovú s Banskou Bystricou. Ak Senica padne, tešiť by sa mala Skalica, alebo nebodaj Pohronie?

ŠK Slovan Bratislava – MŠK Žilina 2:2, 5617 divákov

Slovan si po zápase prebral pohár za štvrtý ligový tittel v rade, ale niečo nie je dobré v tomto klube. Tú návštevu im nemôže nikto vyčítať, v telke išiel hokej Dánov s Francúzmi a ľudia nie sú blbí. Vedia, že pre Slovan je iba titul v lige málo, double je preňho ako PZPčko. Navyše polroka vnímajú názorové nezhody trénera Weissa s majiteľovým synom. Človek musí byť buď naivný, alebo sa volať Ivan Kmotrík mladší, aby mohol vyhlásiť, že toto mužstvo má šancu uspieť v Európe. Ak teda nemyslel OC Európa v Banskej Bystrici.

V zápase sa za Slovan nepredstavili Gruzínci, osud ktorých bude po konci trénera Weissa pravdepodobne spečatený, ani Rabiu, ktorý už zaslúžene dovolenkuje. Možno posledný zápas odohral kapitán Božikov. Ten pri prvom góle v súboji s Kaprálikom vyzeral ako starý otec s vnukom, keď na ulicu prišiel Family Frost. Vnuka zachvíľku nebolo a Vasil prišiel len zaplatiť. Bio banán si pre Chovana pripravil aj Ďuriš, ktorý ho prestrelil z dobrých 30 metrov. Česť oslávenca zachránil Barseghjan s Greenom.

FC Spartak Trnava – DAC Dunajská Streda 1:0, 8037 divákov

Hlavným motívom zápasu bola rozlúčka Martina Škrtela s kariérou, ktorá do hľadiska privábila aj divákov zo záhradok, alebo výslužby. Na zápas, v ktorom nešlo o nič. Spartak sa lúčil s legendou, fanúšikovia s jedným z nich a DAC s ďalšou sezónou bez trofeje. Posledné zápasy bývajú zradné, človek nevie, ktorých futbalistov videl naposledy v živote behať v tom najcennejšom drese.

Celý prvý polčas sa čakalo na 37.minútu a TO striedanie. Hostia prišli s úmyslom nepokaziť oslavy a na lavičke vyzerali ako mechanici Mercedesu v F1. Pitstop by dali pod tri sekundy bez problémov. Chýbal medzi nimi Jainero, najvyššie postával Martin Raška. DAC nemal poriadnu šancu, Spartak si jednu pripravil na prvý polčas, ale Azevedo sa presvedčil o tom, že nie každý zápas chytá Chovan. Medzitým sme stihli na tribúne založiť fanklub Jana Vlaska, o.z. Výborný výkon v druhom polčase korunoval Ujlaky, keď vysunul Bamideleho. Ten si pre divákov namiesto podpiskartičiek pripravil prekvapenie iné, vyhol sa ofsajdu a Spartak sa rozlúčil so sezónou víťazstvom.

MFK Ružomberok – ŠFK Sereď 3:1, 2011 divákov

Ak by sme si postavili pódium pre víťazov sezóny, ktorí nič nevyhrali, Ružomberok tróni na jeho vrchole. Historické druhé miesto vo futbalovej lige je pre mesto, kde je 10 mesiacov za bránkou kopa snehu niečo fantastické, navyše s kádrom plným talentovaných Slovákov. A to napriek tomu, že keby majiteľ chcel, kúpi si do klubu aj 15 Gruzíncov. Ale čo je nepochopiteľné, na oslavy si klub zmastil plagát na úrovni hasičskej zábavy. Hlavnými ťahákmi mal byť Jozef Chovanec, kedysi viceprezident klubu, Karol Dobiáš a Antonín Panenka. Patino pravdepodobne preto, že raz v Ružomberku na pumpe tankoval natural a panenku mali minulý víkend v Tescu v akcii. Je škoda, že ľudia neprídu len tak, na dobrý futbal, poďakovať za sezónu.

V zápase Ružomberok odprevadil Sereď do niektorej z nižších líg už za 10 minút, keď sa presadil dvakrát Gerec. Domáci už viac mysleli na Patinovu príhodu o tom, ako sa bál, že keď emigruje, zoberú mu garáž, byt a auto. Nie je im čo vyčítať, keďže tento dokument sme za posledné tri roky videli minimálne 10-krát. To hostia využili a z penalty si nástrel zlepšil Andrej Fábry. Obavy z prekvapenia zahnal Regáli a červená karta pre stopéra hostí. Hráči Serede sa snáď ešte osobne rozlúčia so všetkými 100 fanúšikmi, ktorí im chodili na zápasy.

AS Trenčín – MFK Zemplín Michalovce 2:2, 471 divákov

Prínos Serede pre Fortuna ligu je ťažké zmapovať, možno jediným je fakt, že vďaka ich odstúpeniu bolo do posledného kola o čo bojovať. Ak by Mikuláš nevyhral a Michalovce dokázali obrať o všetky body Trenčín, mohli hrať play-off proti Dunajskej Strede. A napriek tomu, že v Trenčíne vyhrávali, nakoniec išli domov len s bodom a novou zmluvou pre trénera Hrnčára. Rana pod pás pre Antona Šoltisa.

Pre Trenčín je výbornou správou, že pred play-off sa vrátil do zostavy Jakub Kadák, už definitívne najlepší ligový strelec. V očakávanom finále proti DAC sa jeden Kadák vždy zíde. Góly za domácich ale strieľali Kupusovič so Soaresom, hostia živili nádej vďaka Marcinovi s Volanakisom. Možno o rok chalani.

MFK Tatran Liptovský Mikuláš – ViOn Zlaté Moravce 0:2, 487 divákov

Ján Kocian je génius, jeho skúsenosti dopomohli k tomu, že sa ViOn vyhne baráži. Do ligy postupuje priamo Banská Bystrica a v Zlatých Moravciach všetkým padli stavebné kamene zo srdca. Do Popradu si tak mohli chalani skočiť na výlet, odohrať zápas bez stresu. Niektorí, ktorým končia zmluvy skôr ako električenky, si asi pinkli posledný zápas za ViOn.

Ale tešia sa aj domáci, sezónu si predĺžia o jeden play-off zápas v Dunajskej Strede, čo je pre nováčika super správa. Napriek tomu, že doma nechali ViOnu všetky body. Brejk premenil Horák, Liptáci potom zahodili nejaké pološance a keď pred koncom zápasu vrhli všetko do útoku, využili hostia ďalší samostatný nájazd.

FK Pohronie – FK Senica 1:0, 247 divákov

V Pohroní určite dúfali, že po konci Serede nahradia ViOn v baráži, ale tento plán nevyšiel. Ešte im ostáva plán B, keď sa potvrdí pád Senice. Tá síce na stred Slovenska priniesla mix 19-ky a 17-ky, ale v klube stále veria, že Matovičov sociálny balíček bude nakoniec mierený na kluby, ktoré roky neplatili hráčom mzdy a zatiahne tak celú sekeru. V zápase nie je veľmi o čom. Už v druhej minúte dorazil loptu za čiaru Miloš Lačný a potom sa 88 minút dohrávalo.

TakUrčitee SMS
Keď ste sa dočítali až sem, mám jednu prosbu. Po ôsmich rokoch poctivej práce nebudem chodiť okolo vriacej kaše a na bránu vypálim z ťažkého uhla: Uchádzame sa o symbolický príspevok od toho najvernejšieho – nášho fanúšika. Takurčitee teraz môžete podporiť cez jednoduchú SMS na číslo 8866. Na oplátku viem sľúbiť, že v neobjektivite nepoľavíme a budeme písať najlepšie ako vieme aj ďalej. Budeme prinášať ďalší športovo-zábavný obsah, ktorý oceňujete už vyše sedem rokov. Aj vďaka vám bude naša forma ďalej stúpať. Stačí poslať SMS v tvare: TAKURCITEE na číslo 8866 a podporiť nás sumou 2 Euríčka, ktorú zaplatíte v najbližšej faktúre svojho mobilného operátora. Za kolektív pisálkov z celého športového srdiečka ďakujem. Telovýchovný vedúci.

Komentáre

Odoberajte nás

Prihláste sa do nášho newslettera