Utorok, 16. apríl 2024

Pondelkové Tréneroviny – Trenčín je in, Slovan je bez Mareka a Čögley? Ten je džentlmen

SITA/Tomáš Somr

Základná časť La ligy je za nami, Slovan si vytvoril taký náskok, že by s ním mohol vstúpiť aj do boja o veľký glóbus, Trenčín sa na poslednú chvíľu vyštveral do TOP 6 a do boja o záchranu je namočených viac mien, ako má NAKA na zozname návštev.

Rozdiel medzi siedmym Ružomberok a posledným Pohroním sú tri body. Bude teda spodná šestka zaujímavejšia, ako tá vrchná? V tej totiž pôjde len o tretie miesto a postavenie mužstiev v baráži o účasť na letnom turnaji v Žlkovciach.

ŠK Slovan Bratislava – DAC Dunajská Streda 3:1

Miro Michalech s Evitou prerušili práce na pripravovanom románe Vitaj doma, Marek. Áno, celé Slovensko pár dní žilo témou návratu Mareka Hamšíka do jeho bývalého klubu. Marek predal v Číne všetky zásoby svojho vlašského rizlingu a pred Eurom potreboval klub, kde bude môcť hrávať a kde hlavne nájde spoluhráčov, ktorí dokážu vyskočiť vyššie ako meter dvadsať. Nakoniec sa el capitano presúva do IFK Goteborg.

Nemusíme si klamať, že príchod hráča jeho kalibru by bol pre ligu neuveriteľnou správou. Nech fandíte akémukoľvek klubu, návraty Škrteľov, Hamšíkov, Jendriškov, Weissov a iných sú pre našu ligu to najlepšie, čo sa jej okrem dostavania štadióna v Seredi môže stať. Nateraz sa Marekov návrat odkladá kvôli dĺžke ponúkaného kontraktu. Mladý Ivan s ním počítal do druhého predkola Európskej ligy a po vypadnutí s murármi z ľubovoľnej severskej krajiny by mohol odísť niekam inam. Marek však chcel zmluvu len do konca aktuálnej sezóny a kompromis neexistoval. Škoda no.

Celé Slovensko, nielen južná zem, vedelo, že ak chceme na jar aspoň trochu drámy v boji o titul, Slovan musí nevyhrať. Ale už za desať minút tomu neveril ani Oskar Világi. Vlado Weiss sa dostáva do formy, kedy pri ňom ligoví obrancovia vyzerajú ako internet explorer. Prvý gól z voleja bola lahôdka, potom Beskorovajnyj zbúral Medvedeva a Vlado vybavil na 2:0. DAC ožil po chybe Nona, ale Slovan si to v druhom polčase poistil a keby nezahodil ďalšie tutovky, mohla mu výsledok závidieť z dovolenky aj Dominika Cibulková. Navyše, Štefan Tarkovič možno bude musieť zabudnúť na nominovanie Vlada Labanta s Igorom Bališom. Do formy sa totiž okrem Weissa dostáva aj Vernon de Marco, ktorý už stihol aj poslať žiadosť o slovenské občianstvo. Snáď osobne, lebo ak by to robil cez slovensko.sk, reprezentuje najskôr jeho vnuk.

AS Trenčín – FC Spartak Trnava 2:0

Prišiel mráz aj na Spartak. V zápase, v ktorom Trenčín vedel, že mu stačí bod na udržanie sa v TOP 6 a aj to len za predpokladu, že Ružomberok vyhrá v Žiline. Ten Ružomberok, ktorý pred týždňom prehral doma so Senicou. To je asi taká pravdepodobnosť, ako urobiť z Bašternáka guvernéra NBSky.

Spartak do zápasu vstúpil aktívne, rovnako ako proti Žiline. Len s tým rozdielom, že tu ho v rozlete zastavil gól z ničoho nič, ktorý k tyčke trafil Čatakovič. Od toho momentu to vyzeralo, že sa hostia zamerali na čo najväčší počet rohových kopov. Twardzika z nich ešte dnes musí bolieť achilovka, ale zo žiadneho nezapršalo. Ak niekde na svete existujú Majstrovstvá sveta v počte rohových kopov, dostal sa Spartak do finále a práve kope roh. Aj v druhom polčase sa hostia snažili s výsledkom niečo urobiť, ale vo finálnej fáze tomu vždy niečo chýbalo a po ľavom krídle pod hlavnou tribúnou sa útočiť nedalo, pretože tam bola taká tma, že tam mestskí policajti už po polčase začali kontrolovať zákaz vychádzania. V závere, kedy už útočila aj trnavská masérka, sa od Twardzika odpútal obrovský Ikoba, zo stredovej čiary urobil štyri kroky a zavesil bombu pod Rusovove brvno.

MŠK Žilina – MFK Ružomberok 3:2

Ružomberok si do Žiliny pricestoval skibusom s malou dušičkou. Mužstvo Jána Haspru získalo na jar jeden jediný bod a aj to len za darovanie krvi. Na druhej strane šošoni vedeli, že ak si zapíšu tri body, vrátia sa na tretie miesto tabuľky.

Domáci na rozdiel od zápasu v Trnave vstúpili aktívne a obrancovia hostí už v 12. minúte vyťahovali papierové vrecúška na vracanie. Lopty lietali na Krajčírika od prvej minúty a kombinácie Žilinčanom vychádzali. Hlavne gól Mysloviča stál za to. Stupňujúci nápor nachvíľu otupil gól Kružliaka, ale Žilina si zápas ešte pred polčasom poistila.

ViOn Zlaté Moravce – ŠFK Sereď 1:0

Hovorí sa, že David Hrnčár by dokázal nahrať aj dobrý album pre Roba Papa. Dvorný nahrávač Filipa Balaja udrel znovu. Jedenásta asistencia prišla overenou cestou. Už keď vidíte ako sa pri pravej postrannej čiare naprahuje k centru tak viete, že si lopta nájde cestu k hlave Kovaľa, alebo Balaja.

ViOn sa neuspokojil s vedením, tlačil do Serede, čo to dalo a mohol aj kopať penaltu. Čögley krásne preletel ponad Yakubuho, chvíľu sa z vybojovanej penalty potešil, ale rýchlo si uvedomil, že za toto by ho aj pani predavačka v Coop Jednota v nedeľu ráno prefackala. Každopádne, pekné gesto fair-play, ktoré by si zaslúžilo odmenu. Napríklad, že Peťovi doma aspoň mesiac nepôjdu upútavky na nových Susedov.

Sereď viac zapla v druhom polčase a Michalík si výkopom vypýtal titulový zápas v Oktagon MMA. Kopala sa penalta, ale Chovan pri nej absolvoval negatívny PCR test, Lačnému ju chytil a ViOn tak bol odmenený za Čögleyove gesto.

FK Senica – FK Pohronie 1:1

Senica berie boj o záchranu v lige vážne. Po výmene trénerov stavila na známu tvár aj do stredu poľa. Do modro-červeného dresu obliekla Marina Ljubičiča, ktorý bol od leta nezvestný a počas svojho posledného angažmá v Slovane zbieral tituly a žlté karty ako Super Mário. A že to môže byť zaujímavá posila, ukázal už prvý zápas, v ktorom Marin zachránil pre Senicu bod.

Súboj o posledné miesto síce veľa krásy nepriniesol, snahu však mužstvám uprieť nemôžeme. Najprv sa snažila Senica, ale bez efektu a koniec prvého polčasu tak patril hosťom. Z brejku udrel Blahút, do kabín mohol zvýšiť Chvěja. V tých momentoch pripomínala obrana Senice svojim pohybom nákupné hodiny vyhradené seniorom. V druhom polčase už bolo šancí pomenej, ale keď Piroska nacentroval, Heurtaux zluftoval a lopta si našla Ljubičiča, ten vykúpil cenný bod pre Senicu.

MFK Zemplín Michalovce –  FC Nitra 1:0

Len pred týždňom ohlásil Peter Hammer, že chce z Nitry urobiť Ajax a už to prilákalo prvých zlatokopov. Vo vedení klubu je rušno, dnes ani Mišo Hudák s Čekym neuhádnu, kto je majiteľom klubu a kto je v jeho vedení. Bývalí majitelia, manželia Karovci, sa  znovu chcú chopiť vedenia klubu a tak si doňho dosadili technického riaditeľa. To ale nevedeli Nemci, ktorí už dokonca stihli hráčom zaplatiť aj výplaty.  Nová sezóna Tvoja tvár znie povedome tak začína pod Zoborom naozaj exkluzívne. Všetci sme zvedaví, kto sa skrýva pod maskou a kto si vytiahne čierneho Petra a bude musieť klub financovať.

Nitrania podporili cestovných ruch na Slovensku a do Michaloviec prišli len na výlet. Domáci celý zápas tlačili a Igor Žofčák rozdával lopty ako Matovič antigénové testy. Jediný z hráčov hostí, ktorý zobral zápas vážne, bol perfektný Šípoš v bránke, ktorý dokonca chytil Žofčákovi aj penaltu. Keď už to vyzeralo, že hostia ukopú bod, vznikla v obrane hostí diera, do ktorej vletel Popovits a už ani Šípoš s tym nedokázal nič urobiť.